Knižnicu na celý december zatvoria. Pribudnú viaceré novinky

V oddelení beletrie a detskej literatúry vymenia takmer 30-ročné knižné police za nové regály. Vymenia tiež podlahu, pribudnú aj sedačky a pracovné čitateľské stoly.

Kto by si chcel na december a nadchádzajúce sviatky požičať v mestskej knižnici zopár spoločníkov, mal by tak urobiť do konca mesiaca. Od druhého decembra do druhého januára bude hlavná budova knižnice na Podhore zatvorená.

Nové police pre 33-tisíc kníh

V knižnici bude v tom čase prebiehať výmena podlahového koberca a knižných políc.

„Ako sme uviedli aj na našom webe, zmeny nie je možné zmeny realizovať počas prevádzky knižnice. Preto volíme uzatvorenie na tri týždne a prípadné oneskorenia dotiahneme ešte medzi sviatkami,“ vysvetľuje riaditeľka knižnice Tatiana Babincová.

Zmeny sa budú týkať celého druhého podlažia knižnice, kde sídli oddelenie beletrie a oddelenie pre deti a mládež. Po položení novej podlahy vymenia police pre približne 33-tisíc kníh.

Nové miesto si nájdu knihy, ktoré prešli dlhodobým triedením. Knižnica vyradila najmä multiplikáty a poškodené dokumenty.

K novým regálom pribudne nové sedenie (čalúnené dvojsedačky sú už umiestnené na poschodí), pracovné čitateľské stoly a niekoľko menších atypizovaných políc.

Zmenia farby

Knižnica sa do súčasnej, skoro storočnej budovy bývalej Slovenskej banky presťahovala pred takmer 30 rokmi. Jej priestory boli prispôsobené priamo pre účel prevádzky knižnice, architektonický návrh interiérového riešenia vyšiel z dielne Pavla Jurča a Petra Kulašíka. Ten plánujú zachovať.

„K výraznejšej zmene priestorového členenia nedôjde, pôvodný architektonický návrh realizovaný začiatkom 90-tych  rokov považujem za veľmi úspešné a už vtedy nadčasové riešenie,“ uviedla riaditeľka.

Pohrajú sa však s farebným prevedením. Interiér knižnice by mal ladiť s vonkajším šatom budovy.

„Podľa novej vizualizácie projektanta Filipa Gvizda volíme presvetlenie priestoru kombináciou béžovej a orechovej farby, so žltými sedacími časťami. Tým chceme aj dosiahnuť prepojenie interiéru s exteriérovo zaujímavou secesnou budovou knižnice so známou žltou fasádou,“ približuje detaily Babincová.

Plány

Celková investícia do výmeny nábytku a podlahového koberca bude dovedna stáť takmer 22-tisíc eur.  Prevažnú časť nákladov vykryje grant z Fondu na podporu umenia – mestská knižnica uspela vo výzve Komplexná infraštruktúra knižníc, odkiaľ získala príspevok vo výške 16-tisíc eur.

Ak investíciu úspešne dokončia, budúci rok by chceli vymeniť podlahu v náučnom oddelení na prízemí a upraviť podhľady na poschodí. Pustili by sa aj do úprav týkajúcich sa sanity na oboch podlažiach.

Knižnica automaticky predĺži čitateľom výpožičky s decembrovým dátumom vrátenia. Zároveň žiada, aby čitatelia vracali knihy priebežne do biblioboxu vo dverách knižnice, čím by sa vyhli jednorazovému návalu po opätovnom otvorení.

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.