Átrium mestskej knižnice oživí knižná záhrada

V Ružomberku vznikne nový priestor na trávenie pekných dní. A to nielen s knihou v ruke. 

Dať si rande s knihou už bude možné nielen v miestnych kaviarňach či na lavičkách v parku, ale aj v zelenej oáze uprostred mesta. Mestská knižnica plánuje rekonštrukciu átria, aby oživila nevyužitý priestor a vytvorila oddychovú zónu pre obyvateľov mesta. Pribudnú stoly, stoličky, knihy, ale najmä zeleň.

Uspeli v súťaži

Doteraz bolo átrium knižnice využívané predovšetkým na menšie výstavy. Knižnica sa však už roky snaží osviežiť priestor medzi vstupným vestibulom a vstupom do náučného oddelenia.

„Podali sme niekoľko projektov, ktoré sa týkali letnej čitárne. Chceli sme vybudovať sedenie aj pre ľudí, ktorí čakajú na autobus. Teraz sme náš projekt nazvali knižná záhrada a mal omnoho väčšiu odozvu u ľudí,“ hovorí o počiatočných plánoch ako revitalizovať átrium riaditeľka knižnice Tatiana Babincová.

Po čase sa začali črtať aj možnosti ako získať finančné zdroje. Pomohla nielen nadácia Slovenskej sporiteľne, ale aj nadácia Tesca. Projekt získal takmer 26-tisíc hlasov a vyhral  prvé miesto v rámci siedmej edície programu „Vy rozhodujete, my pomáhame” nadačného fondu Tesco v našom regióne.

„Vďaka hlasovaniu sme získali pre projekt 1300 eur. Ďalších 5-tisíc máme zo sporiteľne. Momentálne máme nastavený rozpočet 6300 eur a budeme sa snažiť do tohto plánu zmestiť. Uvidíme, čo z toho pôjde na stavebné práce a čo na nákup zelene,“ teší sa z úspechu riaditeľka knižnice.

Priestory knižnice. Zdroj: autorka

Zelená stena, ale aj posedenie

Chladné múry átria by v nasledujúcich mesiacoch mali premeniť na pokojné a príjemné miesto. „Ústredným prvkom priestoru bude zelená dýchajúca rastlinná stena, ktorá vytvorí príjemnú klímu v letných dňoch. Knižnica poskytne kvalitné wifi pripojenie k internetu a prístup do študovne. Pridanou hodnotou bude bylinkovo-kvetinový záhon,“ približuje knižnú záhradu referentka projektov a grantov, ktorá pomáhala s oslovením nadácie banky Kvetka Legerská.

Súčasťou átria bude aj niekoľko samostatných stolíkov so stoličkami či odkladací priestor na knihy a vankúše. Kapacita bude do 25 ľudí. „Knižnú záhradu by sme chceli sprevádzkovať v lete, ale veľa záleží na aktuálnej situácii. V rámci otvorenia záhrady chceme zorganizovať aj prvé podujatie, črtá sa nám stretnutie so včelárom. Radi by sme prepájali prírodu s knižnicou,“ hovorí o otvorení záhrady riaditeľka knižnice. Zároveň dodáva, že átrium má potenciál byť vhodným miestom pre deti, ktoré sú z okolitých dedín a musia čakať na autobus domov. Oddychový priestor bude otvorený zadarmo pre každého v rámci otváracích hodín knižnice.

„Z balkóna sa dá spustiť aj plátno, a tak by sme časom mohli vyskúšať aj premietanie filmov,“ prezrádza Tatiana Babincová.

Knižnica by opäť chcela zapojiť do svojich aktivít aj školy. Vďaka bylinkovým záhonom by mohli deti naučiť ako pestovať rastliny a ako sa o ne starať. „Každý rok zasadíme bylinky, z ktorých sa robia čaje. Na to by sme nadviazali besiedky a prednášky,“ približuje Tatiana Babincová.

Dosluhujú staré zariadenia

Mestská knižnica minulý rok uspela aj s projektom Knihulienka. Zabodovala na druhom mieste a od Tesca si odniesla 600 eur. Do detského oddelenie nakúpila sedacie podložky, knihy, ale aj pracovné pomôcky pre deti.

Knižnica po rekonštrukcii. Zdroj: autorka

Mestská knižnica počas decembra prechádzala viacerými zmenami a na celý mesiac bola zatvorená. V oddelení beletrie a detskej literatúry vymenili takmer 30-ročné knižné police za nové regály. Vymenili tiež podlahu, zadovážili aj sedačky a čitateľské stoly.

Knižnicu na celý december zatvoria. Pribudnú viaceré novinky

„Čoskoro nám prestanú fungovať zariadenia pre verejný internet v náučnom oddelení. Zariadenie sú už staré a postupne ich bude treba vymieňať. Pomohli by štyri počítače pre verejnosť. Na budúci rok sa možno povenujeme aj náučnému oddeleniu. Treba vymeniť podlahu a je tam aj starý nábytok,“ hovorí o plánoch do budúcna riaditeľka knižnice Tatiana Babincová.

Titulná fotografia: Súčasná podoba átria v Mestskej knižnici Ružomberok. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.