Kočík, bábika, koberec. Rybári čistili breh Váhu

Ružomberskí rybári zorganizovali v sobotu dopoludnia veľkú brigádu. Prešli oba brehy Váhu v úseku dlhom asi kilometer a vyzbierali 60 vriec odpadkov.

Nie je to nič nezvyčajné. Každoročne si určia lokality, ktoré sa snažia vyčistiť.

„Nedá sa prejsť a vyzbierať od odpadkov celý náš revír za rok. Len Váh má u nás 25 kilometrov. Preto si vytipujeme miesta a tam potom zorganizujeme takéto brigády,“ vysvetľuje predseda ružomberských rybárov Michal Blumenstein.

V sobotu dopoludnia sa osemnásť chlapov pustilo v rojnici dolu oboma brehmi od priemyslovky až po most do Rybárpoľa. Po dvoch hodinách mali za sebou 60 vriec odpadkov. Každé s objemom 60 litrov.

Plné vrecia s odpadom čakajú na odvoz.

„Toto je exponovaná lokalita na odpad. Je to priamo v meste, žijú tu ľudia a nie sú tu smetné nádoby. Neporiadku je tu vždy veľa, preto sa sem snažíme prísť aspoň každý druhý rok,“ hovorí Blumenstein, zatiaľ čo zdvíha z brehu plné, uzavreté vrece odpadkov z nejakej domácnosti. Niekto si Váh „pomýlil“ so smetným košom.

Dnes už našli kočík, bábiku aj koberec. Veľa je najmä kovových obalov.

O čistenie sa stará takzvaná rybárska stráž. Najčastejšie ho robia popri Váhu či Revúcej. Okolité potoky pritekajúce z dedín majú zväčša na starosti tamojší členovia Slovenského rybárskeho zväzu, Mestskej organizácie Ružomberok.

„Ale má to klesajúci trend. Napriek tomu, že pozbierame toľko odpadu, je ho menej ako kedysi. Najmä plastov ubúda. Viac je zase kovových obalov z nápojov. Charakter odpadu sa mení,“ ozrejmuje Blumenstein.

Aj takýto neporiadok sme schopní nechať na brehu Váhu.

Rybári už tento rok vypustili do Váhu tonu rýb. „Išiel pstruh dúhový a potočný, a tiež lipeň. Od pondelka začína pstruhová sezóna, aj preto sa snažíme urobiť prostredie znesiteľnejšie,“ dopĺňa miestny rybársky predseda.

Vrecia napokon pozbierali a zlikvidovali s pomocou technických služieb, s ktorými sa dohodli na odvoze odpadu.

Zdroj foto – autor

Titulná fotografia – Michal Blumenstein počas sobotňajšej brigády.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.