Komunitám treba dať priestor, nie na ne kydať hnoj, hovorí Zuzana Hrušková

V diskusii načrtli aj tému sociálneho "šejdizmu" týkajúceho sa komunít. Foto: Július Stančok 
Aj odsudzovaná komunita dokáže presadiť svoje záujmy. Dôkazom toho bola diskusia s Rómkami, ktoré v spoločnosti zastávajú dôležité miesta.

Medzinárodný deň Rómov pripadá na 8. apríl. O niekoľko dní neskôr, vo štvrtok 27. apríla, si Divadelné štúdio RosArt a Fotobežka uctili Rómov prostredníctvom programu „Medzinárodný deň Rómov s Fotobežkou“, pričom sa zamerali na úspešných predstaviteľov tejto menšiny. Programom sprevádzala umelkyňa Zuzana Hrušková.

Aj v Ružomberku žijú úspešní Rómovia

Hostkami programu boli spoločensky významné ženy z rómskej komunity pôsobiace v odvetví sociálnej práce a umenia.

Markéta Balážová je matka troch detí a zároveň je aj komunitnou líderkou, ktorá mobilizuje ľudí žijúcich na Textilnej. Okrem toho sa angažuje v ružomberskom hudobno-tanečnom zoskupení Luludi. V organizácii „Úsmev ako dar“ je vzorom pre všetky matky.

Martina Ištoková je komunitná pracovníčka a zároveň vysokoškolská študentka na Katolíckej univerzite v Ružomberk, kde študuje sociálnu prácu.

Treťou hostkou bola Anna Kútniková, ktorá je sociálnou pracovníčkou v organizácii „Úsmev ako dar“.

Čím tmavšia farba pleti, tým horšie

Témou diskusie bol spoločenský nátlak na rómsku komunitu a poukázanie na to, že aj táto skupina dokáže fungovať rovnako ako každá iná.

„Komunitám treba dať priestor, nie na ne kydať hnoj,“ povedala moderátorka diskusie Zuzana Hrušková. Zároveň sa vyjadrila aj k téme sociálneho šejdizmu, s ktorým sa stretla pri práci v komunitnom centre v Anglicku.

„Termín ˝čím tmavšia farba pleti, tým horšie˝, sa radí ku sociálnemu šejdizmu. V Anglicku sa vo veľkej miere venujú výskumu komunít a ich enkulturácii. Na Slovensku sme v tomto pozadu, myslím si, že u nás to nikdy nebude na takej úrovni ako v Anglicku,“ dodala.

Filmový dokument inšpirovaný koronavírusom

Súčasťou programu bolo aj premietanie filmového dokumentu + – 2 m (plus mínus dva metre), ktorý súvisí s obdobím koronavírusu.

„Tento dokument je inšpirovaný tým, že sme sa počas pandémie museli stretávať na vzdialenosť dvoch metrov – niektorým ľuďom to zostalo dodnes a neprídu bližšie,“ uviedla Hrušková, režisérka filmového dokumentu.

V dokumente bolo možné vidieť scény s rómskou komunitou, vyrábanie rómskej vlajky, charakteristiku významu jej farieb, spievanie či tanec.

Projekt s umeleckou perspektívou

Fotobežka je projekt umelkyne Zuzany Hruškovej. Vznikol v septembri 2014 a prináša portréty zaujímavých ľudí, ktorí svojimi životmi inšpirujú iných. Ako píše samotná autorka na webovej stránke Fotobežky: „Investigatívnym žurnalizmom, fotografiou, textom a ceruzkou skúma sociálne štruktúry miest a kultúr.“

Umelkyňa svoju stránku prezentuje vlastným citátom: „Odísť z domu bez fotoaparátu je pre mňa ako nemať obuté topánky.“ Na stránke nájdete podujatia, rozhovory s umelcami, fotografie, videá, maľby, galériu autorkiných publikovaných diel, ale aj obchod, kde je možné kúpiť si originály kresieb.

Diana Dereninová  

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.