Talentovaný spisovateľ a učiteľ Ján Gálik z Hubovej vydal novú knihu o šikanovaní a násilí v školách.
V Mestskej knižnici v Ružomberku koncom novembra predstavili verejnosti novú knižku – román „Kriedou alebo mečom“ od talentovaného spisovateľa a pedagóga Jána Gálika z Hubovej. Literárne dielo, stavané na reálnom základe, doplnené prvkami fantasy, upúta deti i dospelých. Pri príležitosti jej uvedenia na trh sme sa stretli s autorom a pozhovárali sa o jeho tvorbe, živote a práci.
Pán Gálik, komu je kniha určená?
Je určené žiakom, rodičom i učiteľom. Kniha s vyše 250 stranami poukazuje na vysoko aktuálnu problematiku – šikanovanie a stále silnejúcu vlnu násilia medzi školopovinnými deťmi. Spoločnosť vidí riešenie nepriaznivej situácie v zriadení novej pedagogickej fakulty, ktorej absolventi majú pomocou nových pedagogických metód zabrániť narastajúcim incidentom.
Aké sú to metódy?
Učiteľ ide pracovať do školy, v ktorej bol kedysi žiakom. Je jeden z „preživších“ vražedného besnenia, ktoré sa tam kedysi odohralo. Má zbrane – meč a nôž. Za každú cenu chce nastoliť tvrdý poriadok a disciplínu. Začne trestať akýkoľvek odklon od školského poriadku. Všetkých a za všetko.
Ale to je extrém.
Áno. Škola je rôznorodé prostredie. Poriadok musí byť, to áno, ale deti sú živé bytosti a jednoducho skúšajú, kde sú hranice a mantinely. Úlohou nás učiteľov je, aby sme ich vedeli správne usmerniť.
Myslíte si, že existuje univerzálny recept?
Univerzálny recept nejestvuje. Na každého platí niečo iné, avšak v prvom rade by sme ich mali usmerniť alebo upozorniť pokojne a láskavo. Až následne, keď to nezaberie, použiť opatrenia.
Vaša kniha vyšla v čase, keď je problematika detského násilia, ale aj šikany vysoko aktuálna…
Vyšlo to tak, že sa ju podarilo vydať práve v týchto dňoch, keď denno-denne počúvame o násilí medzi deťmi aj v školách. Nie som z toho nadšený, že som sa do toho „trafil“. Takto to nebolo naplánované a vôbec sa na tom nechcem viezť, ani z toho „ťažiť“. Dielo nadväzuje na poviedku, ktorá má už osem rokov. Nechal som ju odležať a dozrieť. Doplnil som ju a rozšíril. Z pôvodných sedemnástich strán vznikol vyše dvesto stranový román.
Viete si predstaviť, že by ste boli spisovateľom na plný úväzok?
Byť spisovateľom na plný úväzok je snom každého autora. Potom, keď zistíte, aká je konkurencia a aké obrovské množstvo kníh a titulov je na trhu, príde vytriezvenie. Len za tento rok pribudlo na trhu vyše päťdesiat slovenských fantasy kníh. Nehovoriac o ostatných žánroch či knihách, ktoré prídu zo zahraničia.
Takže sa nechystáte zmeniť učiteľské povolanie?
V prvom rade som učiteľom matematiky a telesnej výchovy. Povolanie som prirodzene „zdedil“ po svojich rodičoch. Obaja boli telocvikári. Práca pedagóga, ktorej sa venujem vyše dvadsať rokov ma baví a napĺňa. Mám ju rád. Robím všetko preto, aby ma to bavilo. Našiel som sa v tom a verím, že vydržím čo najdlhšie.
Ste autorom viacerých poviedok a teraz už aj dvoch románov. Odkedy sa venujete písaniu?
Píšem, odkedy si pamätám. Najskôr to boli poviedky, písané ešte na klasickom písacom stroji. Ukladal som si si ich do šuplíka. Vždy sa mi páčili fantasy a scifi príbehy, chcel som napodobniť tvorbu týchto autorov, ale zároveň vymyslieť aj niečo vlastné.
Ako sa dostali Vaše diela na verejnosť?
Kolegyňa ma upozornila na možnosť publikovania na neprofesionálnych portáloch. To, že som nabral odvahu, ma posunulo ďalej, hlavne po profesionálnej stránke. Najskôr som nebol pripravený na spŕšku kritiky, ktorá sa na mňa zviezla. Za obsah, gramatiku, formu a tak ďalej. Keď ma ten bôľ prešiel, poviedku som podľa pripomienok prepísal a musím uznať, už to bola iná kvalita. Cez kritiku a spätnú väzbu som sa „vybrúsil“ tak, že som začal byť úspešný. Prihlásil som sa do literárnych súťaží, kde som získal viaceré ocenenia. Za svoj najväčší úspech považujem štvrté miesto v súťaži Martinus – Cena fantázie s poviedkou Druhý príbeh a účasť v antológii Čas hrdinov II, ktorú vydalo vydavateľstvo Artis Omnis v roku 2019. Pred rokom mi vyšiel prvý fantasy román Odvrhnutí.
Kde nachádzate inšpiráciu na svoju tvorbu?
Kdekoľvek. Myšlienka mi napadne v akomkoľvek čase. Napríklad, aj na tréningu.
Máte čas, kedy sa Vám tvorí alebo píše najlepšie?
Skôr večer, keď je väčší pokoj a mám čas si zapísať myšlienku.
Čo je pre Vás pri písaní najťažšie?
Opravy a korektúry. Napríklad, poslednú knihu som musel prečítať asi päťkrát. S každou opravou väčšinou príde zásah do deja. Musím zistiť, či prišlo k zásahu do deja na jednom mieste, a zároveň neprišlo k zásahu na inom mieste. Je to prácne, ale nevyhnutné, aby kniha mala hlavu a pätu. Čitatelia to hodnotia veľmi prísne.
Na čo sa môžu Vaši priaznivci tešiť najbližšie?
Dva napísané romány som poslal na posúdenie takzvaným beta čítačom a čakám na ich vyjadrenie, aby som mohol príbeh upraviť a opraviť. Jedna kniha je fantasy, v ktorom som si vymyslel vlastnú Sampokwského Ciri – princeznú bojovníčku a pretvoril ju na svoj obraz. No a v druhej som sa vrátil k téme „metasféry“ z aktuálnej knihy. V ňom hlavná hrdinka zistí, že jej myseľ sa znovu zrodila do ďalšieho tela a hľadá svojho manžela z predchádzajúceho života.
O autorovi
Ján Gálik je talentovaný spisovateľ s osobitým a príťažlivým jazykom. Narodil sa v Ružomberku. Debutoval v roku 2021 samostatným fantasy románom Odvrhnutí. Literárne sa venuje písaniu poviedok a románov v žánri fantasy a sci-fi. Zapája sa do poviedkových súťaží, získal viaceré ocenenia a jeho tvorba bola zaradená do mnohých zborníkov.
Jeho prvým úspechom bolo tretie miesto v súťaži O Dračí rád 2013 s poviedkou Posledné želanie. V roku 2015 zvíťazil v Poviedke Istroconu s príbehom Na potrubí, o rok neskôr sa v súťaži vydavateľstva Martinus Cena fantázie úspešne umiestnila jeho poviedka U čierneho draka. Za svoj najväčší úspech považuje štvrté miesto v Cene fantázie s poviedkou Druhý príbeh a účasť v antológii Čas hrdinov II, ktorú vydalo vydavateľstvo Artis Omnis v roku 2019.
Autor žije s manželkou a štyrmi deťmi v Hubovej. Ako učiteľ pôsobí v Základnej škole Klačno v Ružomberku. Okrem toho trénuje žiakov a dorastencov vo futbale.
Rozhovor bol pôvodne publikovaný v decembrovom vydaní RK Magazínu.