Kritériom na Zarevúcej pokračuje Ružomberská bežecká liga 

Nový projekt Ružomberskej bežeckej ligy (RBL) má za sebou prvé z desiatich pretekov. Už v utorok seriál pokračuje premiérovým podujatím, Bežeckým kritériom na ZŠ Zarevúca. 

Celkom nový športový projekt sme vám už na našich stránkach predstavili. Dlhé očakávanie z takmer ročných príprav opadlo pred tromi týždňami v Černovej. Beh ku krížu bol totiž prvým podujatím v desaťmiestnom kalendári Ružomberskej bežeckej ligy. 

Pri kríži bol prvý Poliak 

Hoci len niečo cez 4 kilometre dlhá, ale s prevýšením cez 620 metrov jedna z najťažších tratí v kalendári bežeckej ligy. Beh ku krížu napísal v polovici apríla ešte len svoj 2. ročník, ale už pritiahol známe mená slovenskej bežeckej scény. Tú pravidelne, a obzvlášť v terénnych behoch a behoch do vrchu, navštevujú aj Poliaci.  

„Mám rád behy do vrchu. Toto je síce veľmi krátka trať na to prevýšenie, ktoré tu je, ale dobre sa bežalo, máme krásny čas – radosť tu byť,” rozprával čakajúc na prevzatie si ocenení za celkové víťazstvo Poliak Andrzej Dlugosz. 

Víťaz pretekov, Poliak Andrzej Dlugosz (uprostred) s jedným z hlavných organizátorov Behu ku krížu Tomášom Bačkorom (vľavo). Zdroj – autor.

Päťnásobný víťaz pretekov okolo Sidorova (po novom tiež súčasť kalendára RBL) nechal za sebou aj slovenskú bežeckú legendu Miroslava Vanka, čo je ďalšie z veľkých mien, ktoré černovské podujatie dokázalo pritiahnuť.  

„Je to dobrá príprava. Chcem behať rôzne preteky do vrchu po Európe a toto mi prišlo vhod… Vybehol som to celé, ale to nie je také dôležité. Keby aj krokom, hlavné je poradiť si s tým, a myslím, že všetci dnes vyšli až hore,” reagoval na otázku o náročnosti pretekov víťaz Dlugosz. 

On aj Miroslav Vanko majú nad 40. rokov a nie sú účastníkmi RBL. Najlepší z prihlásených do seriálu ligy bol víťaz kategórie do 39. rokov, domáci Jozef Martiška.  

„Trénujem skôr cyklistiku a toto je náročný beh do vrchu, kde treba silné nohy, tak som si povedal, že to skúsim. Ale tie nohy z cyklistiky mi pomohli. Ťažko sa bežalo, aj som rozmýšľal na trati, že prečo som do toho išiel, ale našťastie, tieto pocity poznám aj z cyklistiky, prekonal som to a paráda. Skvelý beh,” opisoval v cieli celkovo štvrtý v poradí Martiška. 

Známy je práve z cyklistiky, má na konte napríklad už aj prvenstvo v časovke na Smrekovicu, ale bežecký úspech ho vraj zo sedla nedostane. 

Víťaz kategórie do 39. rokov a po prvých pretekoch zároveň líder RBL, Ružomberčan Jozef Martiška (číslo 61). Autor foto – Mário Lacina.

„Tento rok som bežal vôbec prvýkrát, a hoci som vyhral, už tam asi nebude pre mňa – cyklistu, nejaké vhodné bežecké podujatie. A skĺbiť to nejako neviem, nevyhovuje mi beh aj cyklistika, ale ktovie, nikdy nehovor nikdy,” smial sa priebežný líder ligy Martiška. 

Celkovo sa podujatia zúčastnilo 130 bežcov. Viac ako polovicu tvorili deti a mládež, teda hlavná cieľová kategória organizátorov RBL. 

Kritérium na ZŠ Zarevúca 

„Je to práve ideálne prostredie pre rodičov s malými deťmi, lebo detské kategórie budú bežať na tartanovom ovály, uzavretom okruhu, čiže majú si tam možnosť vyskúšať tú pravú a bezpečnú atmosféru bežeckých pretekov,” opisuje výhody novozaloženého podujatia Ľuboslav Palguta z občianskeho združenia Ružomberok v pohybe, ktoré RBL organizuje. 

Hlavná trať bude dlhá päť kilometrov, na mladších čakajú, samozrejme, menšie vzdialenosti. Väčšina kategórií v celom seriáli navyše štartovné neplatí. 

„Je to preto, lebo naozaj chceme Ružomberčanov rozhýbať, dostať ich k behu a ideálne je, ak začnú už v mladom veku, preto všetky kategórie až po juniorov, vrátane open kategórií dospelých, neplatia,” zdôvodňuje Palguta. 

„Išli sme do tohto projektu, pretože chceme spropagovať krásne priestory pre šport, ktoré v škole máme. Každý kto má záujem ich využívať, nie devastovať, môže, a takto chceme na to upozorniť,” hovorí o novom podujatí, ktoré vzniklo výlučne pre účely RBL riaditeľ ZŠ Zarevúca Michal Lazar.  

Zároveň dúfa, že práve zo školy, kde majú aj športové triedy sa zapojí veľa domácich žiakov a využijú príležitosť pretekov na „domácej pôde.” 

„Každý šport, nielen beh, a to mi dajú za pravdu všetci športovci, že ten beh učí trošku vytrvalosti, odhodlanosti, možno zodpovednosti, takže tie deti sa aj niečo naučia a dá im to novú skúsenosť, zážitky a emócie do života,” pozýva práve mládež na preteky jeden z organizátorov RBL Ľuboslav Palguta. 

Mládežnícke kategórie štartujú v utorok na Zarevúcej od 10-tej, hlavné, dospelácke sú v pláne od 11:20.  

Titulná fotografia – Ružomberská bežecká liga je aj pre najmenších. Takto bežali v Černovej. Zdroj – Mário Lacina.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.