AKTUALIZOVANÉ: Pitva potvrdila, že muža z Liptovskej Lúžnej zabil medveď

Aktualizované dnes o 14:22.

V novodobej histórii Slovenska ide o prvý smrteľný stret medveďa s človekom.

Informáciu o smrti 57-ročného muža a pravdepodobnom útoku medveďa priniesla ako prvá televízia Markíza. Nešťastná udalosť sa stala v pondelok 14. júna. Smrť 57-ročného muža nám potvrdil starosta obce Albín Husarčík, pričom informoval, že ide o obyvateľa Liptovskej Lúžnej.

Muž bol v tom čase na prechádzke. Keď ho našli, na tele mal podľa televízie zranenia v oblasti krku a tiež na nohe.

„Našli ho už mŕtveho, ale ešte nie je úplne jednoznačné, čo sa stalo,” potvrdil pre RK Magazín v pondelok 14. júna starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík.

Prvý možný prípad usmrtenia človeka medveďom hnedým 

K terénnej obhliadke usmrteného muža boli políciou prizvaní zamestnanci Lesov SR, Odštepný závod Liptovský hrádok. Muža našli v navštevovanej doline Banskô v pôsobnosti Lesnej správy Liptovská Osada. Ide o poľovný revír Prašivá, kde je užívateľom štátny podnik Lesy SR.

„Prizvaný súdny lekár konštatoval, že k smrti nedošlo prirodzeným spôsobom. Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. V mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa,” konkretizovali Lesy SR, pričom zdôraznili, že dlhodobo upozorňujú na zvyšujúce sa riziko stretu človeka s medveďom.

„Žiadosti o regulačný odlov medveďov sú dlhodobo zamietané ako neopodstatnené, čo má vplyv na neúnosný nárast medvedej populácie. Dokazuje to aj výskyt medveďov v lokalitách, ktoré pre tieto šelmy nie sú prirodzené – oblasť Senice, Galanty,” informujú Lesy SR.

Zároveň upozorňujú, že zvyšujúcou sa početnosťou populácie medveďa hnedého, ako aj nárastom turistiky môžeme predpokladať, že bude dochádzať k čoraz častejším stretom človeka s medveďom.

„Preto nabádame návštevníkov prírody, aby boli obozretní, v prírode sa pohybovali v skupinkách, rozprávali sa, aby medveď spozoroval včas ich prítomnosť a vyhol sa tak kontaktu s človekom. Je dobré, pokiaľ informujeme blízkych, do ktorej lokality ideme na turistiku alebo na huby,” zdôrazňujú Lesy SR.

Napadnutý poľovník: Odstrel medveďa je dnes prakticky nemožný  

Na udalosť reagovalo aj ministerstvo životného prostredia 

„S poľutovaním sme prijali správu o smrti 57-ročného muža v obci Liptovská Lúžna, ktorý sa podľa medializovaných správ mohol stať obeťou útoku medveďa. Ministerstvo v súvislosti s vyjadreniami Lesov SR konštatuje, že z lokality Liptova, ani z oblasti Liptovská Osada neregistruje žiadnu požiadavku o odstrel medveďa,” uviedlo ministerstvo v reakcii.

Tvrdenia podniku Štátne lesy o tom, že ich žiadosti o odstrel medveďa sú dlhodobo zamietané, považuje ministerstvo za zavádzajúce. Zároveň tvrdí, že Štátne lesy nepožiadali o žiaden odstrel medveďa v tomto ani v minulom roku.

„Rezort životného prostredia si dovoľuje verejnosť upozorniť, že predpisy v oblasti ochrany medveďa sa od volieb 2020 nezmenili, ale to, čo sa zmenilo, bol vznik a pôsobenie Zásahového tímu pre medveďa hnedého, ktorý začal zasahovať proti tzv. kontajnerovým medveďom. Tento tím zvieratá po odbornom sledovaní aj v nevyhnutných prípadoch odstránil. Jedného medveďa, ktorý stratil plachosť, odstránili v roku 2020, dvoch v roku 2021. To znamená, že v období, kedy si poľovníci zo štátneho podniku Lesy SR nepodali ani jednu žiadosť o odstrel medveďa, konala Štátna ochrana voči rizikovým medveďom rázne a úspešne,” informovalo verejnosť ministerstvo.

Rezort životného prostredia zároveň odmieta zneužitie nešťastia, ktoré sa stalo v lese za doposiaľ nevyjasnených okolností, na kampaň poľovníkov proti ochrane nášho prírodného bohatstva, ku ktorému patria aj u nás od nepamäti žijúce medvede, vlky a rysy.

Rezort považuje za nevyhnutné počkať na výsledky vyšetrovania. „V tejto súvislosti vyjadrujeme počudovanie nad tým, že k obhliadke stôp na mieste činu neboli pripustení odborníci zo Štátna ochrana prírody SR,” konštatuje ministerstvo.

Pokiaľ pitva a vyšetrovanie potvrdia, že prišlo u nás po prvý raz k takému stretu medveďa a človeka, ktoré sa skončilo smrťou človeka, bude to poľutovaniahodné nešťastie.

Ilustračná fotografia: Medveď v poľovnom revíri Salatín. Foto: archív R. Popraca.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.