Litre vody s kamencom zaplavili kocku na Rovni

Nič zvláštne, od 16. júna 2019 v nedeľu, kedy bolo naposledy mesto a okolie bičované krupobitím. V lete obvyklý atmosférický živel, ktorý prekvapí aj objekty reštaurácií s terasami. Tentoraz opäť, aj keď s menším kamencom po 35 dňoch v nedeľu 21. júla zaútočil i na rovniansku Kocku.

Sympatická reštaurácia s pizzériou, vinotékou a terčom pre šípky,  kde hádže blízka komunita, to znovu schytala. Tentoraz bola Kocka prázdnejšia, pár hostí v nej dojedalo odpoludňajšiu pizzu, pri inom stole traja popíjali pivo a víno.

Pred druhou hodinou sa schyľovalo k dažďu, čo hlásili aj webové médiá s výstrahou pre Ružomberok, (niekedy na to upozorňuje i Ružomberský magazín) nad Dubovou sa hromadili ťažké tmavé mraky. Okolie sochy Partizánskej matky rýchle osirelo, šantiace deti sa pobrali do panelákových domov.  

Desať minút po druhej, už pod zavretou skladačkou dverí umožňujúcich výstup na terasu, začali prenikať prvé mláčky vody. Ich prítok začal rásť so silnejúcou intenzitou krupobitia, keď vonkajšia terasa už bola biela. 

Po desiatich minútach voda húfnejšie prerazila pod tesnením dverí a s väčšou šírkou  toku zaplavila reštauráciu. Nevedno, či je to po slovensky nazývaný pub, teda krčma či reštaurácia  (kde si na chutnej pizzi zvyklo pochutnávať aj známe zahraničné kvarteto basketbalistiek MBK Ruže – Jeffery, Ellenberg, Šiksniuté, Markovič), no ruky pracujúceho obslužného personálu boli v tú daždivú nedeľu zapojené do záchranných prác. 

Hostí tam až tak toľko nebolo, obsluha v osobe dvoch dám a jedného muža s vysávačom to v celku za 35 minút zvládla a prenikajúcej vode hlbšie až ku pultu zabránila. Vtedy zapojená vehementne do inej nadpráce (ktorú jej možno nezaplatia za odstránené desiatky litrov dažďovej vody) sa nemohla venovať svojim klientom ale mlákam pod stolmi, stoličkami a lavicami, aby ich vyutierala a vysala do sucha. „Už vedia o tom, viackrát sme na to upozornili“ – odpovedala jedna z obsluhy, mysliac zrejme na svojich nadriadených.

Určite, že sympatické prostredie reštaurácie a vždy milej obsluhy zákazníkov si vie predstaviť i takúto prírodnú katastrofu, proti ktorej sa dá zasiahnuť technickou prevenciou. Ktovie v akom stave je tesnenie dverí, či optimálna výška konštruovanej a postavenej vonkajšej terasy s markízou pri teréne steny budovy. 

To už nechajme na kompetentných, na projektantoch a na majiteľoch, aby sa k problému prenikajúcej vody do reštaurácie Kocky postavili. A tá sa tam môže objaviť opäť. 

Silné búrky a prívalové dažde známe na Liptove šibú krúpami najmä od severozápadu, a práve tam im stojí v ceste terasa (asi nie vhodne zasadenej a proti vode utesnenej) Kocky.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.