Ľubochniansky sochár bude vystavovať v Múzeu TANAPu

Stálu expozíciu Múzea Tatraského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici obohatia drevené lebky z dielne ľubochnianskeho sochára Šimona Chylu.

Vernisáž sa uskutoční zajtra od 14:00, výstava bude prístupná zhruba dva mesiace. Absolvent ružomberskej školy úžitkového výtvarníctva sa s návštevníkmi podelí o diela, ktoré vznikli v priebehu posledných dvoch rokov. Ide o takmer dve desiatky lebiek tunajších i exotických zvierat.

„Poväčšine sú to tie naše – medveď, vlk, diviak, kačica, kôň či srnec, ale všimnúť si môžete aj lebky bobra kanadského alebo gorily. K historickým kúskom patrí nadrozmerná drevená lebka tigra šablozubého. Súčasťou expozície budú aj ľudské lebky, z toho jedna v nadrozmernej veľkosti,“ priblížil 29-ročný dolnolipták.

Hoci ho rezbárstvo neživí, veľmi intenzívne sa mu venuje už viac ako desať rokov. Takmer desaťročie spoluorganizuje aj letný rezbársky plenér v Ľubochni, kde s pozvanými rezbármi vyhotovujú sochy, ktoré skrášľujú obec. Počas posledného vytvorili prvú štvoricu zastavení Krížovej cesty.

Ľubochňu skrášľujú ďalšie drevené sochy

Väčším objektom sa mladý rezbár venuje skôr sporadicky, v poslednej dobe mu učarovali práve malé lebky. Tie sa totiž poľahky dajú vytvárať aj počas ciest na zahraničnej lodi, kde pracuje.

Ďalším dôvodom, prečo sa nadchol pre lebky, je aj ich zložitosť, ktorá preverí sochárove kvality. „Každá lebka má fascinujúci, jedinečný tvar a je pre mňa výzvou, do akej miery dokážem v dreve zachytiť všetky detaily. Snažím sa, aby vyzerali čo najrealistickejšie. Čím viac kúskov som vytvoril, tým vernejšie kópie spod mojich rúk vychádzali,“ objasňuje.

Pri výrobe lebiek volí javor, ktorý je síce tvrdý, no o to lepšie sa doň zachytávajú detaily. Vďaka bielej farbe sa naviac výtvory väčšmi približujú originálu. „Mnohí ľudia si v prvom momente myslia, že je to kosť, čo je pre mňa veľká satisfakcia,“ opisuje obvyklé reakcie ľudí, ktorí prišli do kontaktu s jeho dielami.

Keďže sa snaží vytvoriť čo najpresnejšie repliky, jednotlivé lebky si musí i zadovážiť. Práve pri hľadaní na internete sa mu podarilo skontaktovať s preparátorom z tatranského múzea. „Stretol som sa najskôr s ním a potom aj s vedením, a tak sme sa rozhodli rozbehnúť spoluprácu,“ približuje pozadie plánovanej výstavy.

Múzeum TANAP-u vzniklo v roku 1957 a v depozitároch má viac ako 62-tisíc zbierkových predmetov. Expozícia je zameraná na tatranskú prírodu, jej ochranu a dejiny sprístupňovania Tatier. Otvorené je celoročne, s výnimkou vianočných a veľkonočných sviatkov a tiež obdobia vyčleneného na údržbu. Ročne ho navštívi zhruba 30-tisíc ľudí.

Fotografie tvorby Šimona Chylu – archív Šimona Chylu, facebooková stránka gollem.sk

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.