Lyžiarskym vlekom v okolí Ružomberka tento rok sneh nechýba

Okolité lyžiarske vleky majú veľmi dobré snehové podmienky. Zdroj: Lyžiarsky klub Biely Potok
Vyzerá to tak, že víkendy či prázdniny si rodiny s deťmi užijú v plnej paráde. Tento rok pani zima dopriala aj menším vlekom v okolí, ktoré nemajú technické zasnežovanie.

Chočské vrchy, Veľkú Fatru či Nízke Tatry si túto zimu môžu lyžiari vychutnať aj na svahoch. Vďaka snehovej nádielke, ktorá v odľahlých obciach ružomberského okresu umožnila otvorenie viacerých lyžiarskych vlekov, za lyžovačkou netreba cestovať ďaleko.

V článku sa okrem iného dozviete:

  • Ktoré menšie lyžiarske strediská v okrese Ružomberok fungujú
  • Aké majú parametre a možnosti na lyžovanie
  • Či v nich ponúkajú aj iné aktivity alebo občerstvenie
  • Koľko stoja lístky a aká je otváracia doba

Na Smrekovici stále funguje len jeden lyžiarsky vlek

Lyžiarske stredisko na Smrekovici leží na hrebeni Veľkej Fatry v nadmorskej výške 1400 metrov, vďaka čomu má výborné podmienky s prírodným snehom. Vlek s dĺžkou 150 metrov sa nachádza v blízkosti Hotela Granit, ktorý je vhodný pre rodiny s deťmi.

„Podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré. Stredisko funguje bez umelého zasnežovania, je vhodné pre rodiny s deťmi. Ponúka skvelú lyžovačku, sánkovačku či  bežkovanie a kopec ďalších zimných radovánok, ako je skialpinizmus, stavanie snehuliakov či iglu. Ako bonus aj s malebnou horskou panorámou,“ uviedol Stanislav Priesol, riaditeľ hotela Granit.

Tento vlek je prepojený s väčším 350-metrovým vlekom, ktorý patrí Horskému hotelu Smrekovica, no už viacero sezón je mimo prevádzky.

Vlek na Smrekovici je vhodný najmä pre rodiny s deťmi. Zdroj: Hotel Granit Smrekovica

V zimnom období sú potrebné snehové reťaze

Na Smrekovici sa môžete aj občerstviť, no len v obmedzenom režime. Lyžiarske stredisko funguje v režime OP. Lístky je možné si zakúpiť priamo na recepcii hotela. Klienti majú možnosť navštíviť aj reštauráciu hotela v režime OP, kde sa môžu občerstviť,“ informoval riaditeľ hotela Granit.

Na cestu si pribaľte aj snehové reťaze. Parkovanie je priamo v blízkosti vleku na hlavnom parkovisku hotela. Pri príchode sú potrebné snehové reťaze od časti Podsuchá – Bodega, ktorá je vzdialená 8 kilometrov,“ zdôrazňuje S. Priesol.

Prevádzka vleku funguje denne od 9:30 do 16:00 hod. s obedňajšou prestávkou od 12:00 do 13:00 h. Riaditeľ hotela upozorňuje, že podľa snehových a poveternostných podmienok je potrebné si pred príchodom overiť telefonicky alebo e-mailom na recepcii v daný deň, či je vlek v prevádzke.

Celodenný dospelý lístok stojí 10 eur, detský 5 eur. Za poldenný lístok pre dospelého zaplatíte 5 eur a za detský 3 eurá.

Ostatné vleky fungujú len cez víkendy a prázdniny

Biely Potok, mestská časť Ružomberka, má tiež otvorené malé lyžiarske stredisko, na ktorom sú spustené dva vleky. Jeden s dĺžkou 450 metrov a druhý 350 metrov. Podmienky sú veľmi dobré, hlásia dostatok prírodného snehu, ktorý je upravovaný snežným pásovým vozidlom. Svah je nenáročný a vhodný najmä pre rodiny s deťmi. Prevádzka funguje počas víkendov, prázdnin a sviatkov od 9:00 do 15:30 h. Denný lístok pre deti stojí 5 eur, pre dospelých 10 eur.

Biely Potok má spustené dva vleky. Zdroj: Lyžiarsky klub Biely Potok

Lyžiarske stredisko Vyšné Krátke sa nachádza v Ľubochnianskej doline, ktorá je najdlhšou horskou dolinou na Slovensku. Od obce Ľubochňa je stredisko vzdialené približne 4 kilometre. Vlek má dĺžku 650 metrov, je vhodný na rodinnú lyžovačku s deťmi či pre začiatočníkov, no svahom vraj nepohrdnú ani mierne pokročilí. Lyžiarsku trať upravujú ratrakom. Vlek momentálne funguje len cez víkend od 9:30 do 15:30 h. Cena lístka pre dospelého je 12 eur a pre dieťa od 6 rokov 7 eur.

Lyžiarske stredisko Vyšné Krátke funguje cez víkendy a prázdniny. Zdroj: Lyžiarske stredisko Vyšné Krátke

Výborné podmienky pre rodinnú lyžovačku ponúka aj Turík, ktorý je od Ružomberka vzdialený asi 10 kilometrov. Turík je malé lyžiarske stredisko, ktorého svah dosahuje 450 metrov. Lyžuje sa na prírodnom snehu. Za celodenný lístok zaplatíte 10 eur pre dospelého a 8 eur za dieťa do 15 rokov. V prevádzke je každý víkend, cez prázdniny a počas sviatkov od 9:00 do 15:30 h. 

Železnô ponúka aj snowtubing či bežkárske trate

Lyžiarske stredisko Železnô síce patrí obci Partizánska Ľupča, no obľúbený je najmä obyvateľmi dolného Liptova. Nachádza sa priamo v horách, v pohorí Nízke Tatry. Od Ružomberka je vzdialené asi 29 kilometrov. Aj v Železnom sú ideálne podmienky na lyžovanie pre rodiny s deťmi alebo pre lyžiarov začiatočníkov.

Nachádza sa tu jeden vlek dlhý približne 300 metrov. Svah je mierny a upravovaný. Je rozdelený na dve časti, z ktorých jedna je pre lyžiarov a druhá pre sánkarov. Druhý vlek je s nízko vedeným lanom a je určený na snowtubing, čiže jazdenie na nafukovacom kolese. V prípade nevhodných snehových podmienok na sbowtubing ho prevádzkujú ako detský vlek. Svah nie je zasnežovaný technickým snehom.

Prevádzková doba vleku je v piatok od 12:30 do 15:30 h, cez víkend, počas sviatkov a prázdnin od 9:30 do 15:30 h. Cena lístku na celý deň pre dospelého je 16 eur, pre deti do 12 rokov je za 10 eur. Poldenný lístok pre dospelého je 10 eur a pre deti do 12 rokov 7 eur.

Svah v Železnom je mierny, vhodný aj pre začiatočníkov. Zdroj: Železnô
Čakanie v rade je minimálne. Zdroj: Železnô

Okrem lyžovania v Železnom môžete využiť aj bežkárske stopy, zakorčuľovať si na malom klzisku či zahrať hokej na veľkom multifunkčnom ihrisku. Občerstviť sa môžete v bufete, v ktorom sa predávajú aj lístky na vlek. Rovnako je tu aj možnosť ubytovania.

Liptovská Lúžna začala sezónu tento víkend

Zalyžovať si už môžete aj v najvyššie položenej obci ružomberského okresu, v Liptovskej Lúžnej. Vlek sa nachádza v lokalite pod Čiernym vrchom. Z centra Ružomberka je vzdialený asi 20 kilometrov. Prevádzka je spustená cez víkend, sviatky, prípadne prázdniny v čase od 9:00 do 15:30 hod. Závisí to od snehových podmienok, rovnako ako pri ostatných menších vlekoch v okolí Ružomberka.

Liptovská Lúžna má lyžiarske zariadenie dlhé 450 metrov, ktoré vás vyvezie do nadmorskej výšky 856 metrov nad morom. Odtiaľto môžete vidieť na vrcholy Tlstej a Salatína, no taktiež aj na pohorie Veľká Fatra. Prepravná kapacita je 600 osôb za hodinu. Svah je bez technického zasnežovania, upravovaný ratrakom. Zjazdovka je stredne náročná, ale vhodná aj pre začiatočníkov.

Lyžiarske zariadenie v Lúžnej vás vyvezie do nadmorskej výšky 856 m. n. m. Zdroj: Lyžiarsky oddiel Liptovská Lúžna

Počas zimnej sezóny organizujú rôzne akcie pre svojich návštevníkov. ,,V prípade, že to podmienky dovoľujú, každoročne v zimnej sezóne uskutočňujeme lyžiarske preteky v obrovskom slalome Cena Veľkej Chochule, amatérsky skiapinistický výšľap Skialp Čierny vrch a lyžiarsko-turistický prechod Korytnica-Liptovská Lúžna,“ informoval Jozef Husarčík, predseda neziskovej organizácie Lyžiarskeho oddielu Liptovská Lúžna.

V Lúžnej každoročne organizujú rôzne lyžiarske akcie. Zdroj: Lyžiarsky oddiel Liptovská Lúžna

Výhodou malých lyžiarskych stredísk, ktoré fungujú v dolnom Liptove, je pokojné prostredie plné nedotknutej prírody, krátka čakacia doba a výhodné ceny celodenných vstupov.

Ostatné lyžiarske strediská dlhodobo nefungujú

V okrese Ružomberok sú aj ďalšie vleky, ktoré však z rôznych príčin neprevádzkujú. Vlek v Rojkove, časti obce Stankovany, je nepojazdný už šiesty rok kvôli nefungujúcej technike. Liptovské Revúce majú dlhodobo pretrvávajúce majetkovo-právne spory, kvôli ktorým si nemôžu lyžiari zajazdiť v kedysi obľúbenom stredisku na najdlhšom vleku v okolí Ružomberka. Okrem toho chátra aj jeden z dvoch vlekov, ktorý sa nachádza na Smrekovici.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.