Lyžovačka na Liptove začne začiatkom decembra

Lyžovačka na Malinom Brde by mala začať do Vianoc. Ilustračné foto: Filip Kubáň
O mesiac na Liptove otvoria zimnú turistickú sezónu. Domovské stredisko Petry Vlhovej Jasná otvorí svoje brány pre lyžiarov 3. decembra a postupne sa pridajú aj ďalšie liptovské lyžiarske strediská.

Najväčšou novinkou zimy na Liptove bude kabínková lanovka v Jasnej, pribudne ďalšie zasnežovanie pod Chopkom aj na Malinom Brde. Isté obmedzenia v súvislosti s technických zasnežovaním kvôli energetickej kríze avizujú v menších strediskách. Liptovské vodné parky sú otvorené celoročne, prevádzku v zime plánujú takmer bez obmedzení.

Lyžiarska sezóna vyvoláva v ľuďoch veľa otáznikov. Na Liptove otázniky zodpovedali a pozývajú na lyžovačku na Slovensku. Lyžovať sa bude v Jasnej, ale aj v menších lyžiarskych strediskách naprieč Liptovom. Nová lyžiarska sezóna prinesie so sebou ďalšie kilometre zasnežovania, oživenie legendárneho vleku a najmä dlho očakávanú novú lanovku.

Nová kabínková lanovka v Jasnej

„Investícia do novej kabínkovej lanovky v Jasnej zásadným spôsobom zrýchli a zjednoduší prepravu z Bielej púte na Chopok. Sprístupní vrchol Chopka bezbariérovo zo severu a zároveň zabezpečí ekologické zásobovanie bez potreby vývozov ratrakmi. Naviac sme v Jasnej posilnili zasnežovanie, takže v prípadne priaznivého počasia vieme rýchlejšie vysnežiť stredisko. Veríme, že prijemným prekvapením pre lyžiarov bude nielen obnovenie prevádzky legendárneho vleku na Zadných Derešoch z južnej strany Chopka, ale aj ubytovanie so skipasmi v cene,“ avizoval riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš.

Najznámejšie slovenské lyžiarske stredisko chystá na sobotu 3. decembra 2022 veľkolepé otvorenie lyžiarskej sezóny, spolu so sprístupnením novej lanovky. „V deň otvorenia nás okrem iného čaká aj netradičný Rakúsky večer, kde vystúpi napríklad aj legenda DJ Ötzi,“ prezradil predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj.

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov bude najnavštevovanejšiu lyžiarsku oblasť na Slovensku v zime prepájať aj bezplatnými skibusmi, pričom zo záchytného parkoviska pred vstupom do Demänovskej doliny bude premávať autobus do Jasnej v 15 minútových intervaloch.

Malinô Brdo plánujú otvoriť do Vianoc

Druhé najväčšie lyžiarske stredisko na Liptove Malinô Brdo pri Ružomberku avizuje do sezóny najmä doplnenie technického zasnežovania. Sezónu v Malinom Brde plánujú otvoriť ešte pred Vianocami. Oblastná organizácia bude situáciu okolo lyžovania v regióne Liptov priebežne sledovať a následne informovať.

Najviac zimných otáznikov zostáva pri menších lyžiarskych strediskách, ktoré nekontrahovali energie dopredu aj pre rok 2023. Zamerajú sa maximálne na to, aby čo najviac vysnežili strediská ešte v tomto roku. „Na Liptove sa pripravujeme konečne na zimu bez covid obmedzení. Predchádzajúca lyžiarska sezóna bola o takmer 49 percent slabšia ako tie pred pandémiou. Aj preto do novej zimnej sezóny vkladáme veľké nádeje. Veríme, že nás podporia najmä domáci Slováci, ale radi k nám chodia aj lyžiari z Česka a Poľska, s ktorými tiež počítame a atraktívnou destináciou sme aj pre Pobaltie a iné vzdialenejšie krajiny,“ povedala Darina Bartková, riaditeľka OOCR.

Lyžovať budú vďaka technickému snehu aj v Demänová Rezort neďaleko Liptovského Mikuláša, kde si návštevníci obľúbili nielen denné, ale aj večerné lyžovanie ako aj nenáročné bežecké trasy. V stredisku SKI Opalisko v Závažnej Porube sa pokúsia maximálne vysnežiť stredisko ešte do konca roka kvôli šetreniu energií. Zatiaľ neplánujú plnú prevádzku. Zamerajú sa na zjazdovku vhodnú pre školské kurzy a rodiny s deťmi, bez večernej prevádzky. Podobne na tom bude pravdepodobne aj stredisko Žiar Dolinky.

Termálne pramene, bazény a akvaparky

K lyžovačke na Liptove patrí aj návšteva termálnych prameňov. Okrem voľne prístupného prameňa Kaďa v Liptovskom Jáne či prameňa v Kalamenoch, môžu návštevníci Liptova využiť aj termálny bazén v Liptovskom Jáne, vodný park Aqua-Vital Park Lúčky, Tatralandiu v Liptovskom Mikuláši, Bešeňovú – termálne srdce Liptova či vodný park Gothal v Liptovskej Osade.

Napriek energokríze Liptáci dávajú pred zimou jasný signál, že na liptovských kopcoch sa lyžovať bude. Informácie k prevádzke bude región priebežne aktualizovať na webe visitliptov.sk aj web stránkach jednotlivých stredísk.

Zdroj: OOCR Región Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.