Majiteľ kasína: Ružomberok je ideálne miesto

Otvorenie kasína za mestom opäť rozprúdilo diskusiu o hazarde.

Bola to prekvapujúca informácia – v Štiavničke za Ružomberkom vzniklo nové kasíno. Mestské zastupiteľstvo pritom pred rokom a pol po desaťtisícovej petícii občanov hazard v meste zakázalo.

„Hazard z Ružomberka nezmizol. V Likavke stále funguje, prichádzajú iné formy, napríklad online, kde sa prehrá veľká väčšina peňazí v hazarde,“ myslí si majiteľ novovznikajúceho kasína Jozef Štefanov.

„Kasíno je forma hazardu, kde je všetko pod kontrolou a mohlo by ísť vzorom pre mestá a obce, ako by mal hazard vyzerať,“ pokračuje Štefanov, ktorý je jedným zo štyroch držiteľov licencií na prevádzku kasín na Slovensku.

Poukazuje na povinnú registráciu každého návštevníka, ale aj na zákaz hrania, ak si to želá samotný hráč alebo jeho rodina.

Cielia na turistov

Na prevádzku kasína je potrebná licencia podmienená dostupnou hotovosťou vo výške 1,6 milióna eur a pol miliónovou zábezpekou, ktorú treba zložiť štátu. Odmieta, že by do dolného Liptova prišli zaplniť pomyselnú dieru po hazarde.

„Nemyslím si, že kasíno ohrozuje sociálne slabých hráčov z Ružomberka. Prostredie samo tvorí hráčov a ľudí. Herne a prevádzky, ktoré museli zaniknúť, boli niečím úplne iným ako naše kasíno. Vy ste tiež z novín, ale nie ste New York Times,“ argumentuje Štefanov.

Kasíno pri Ružomberku otvára jeho rodinná firma. Najmä kvôli turistom. „Bol to dvojročný proces, nechali sme si urobiť štúdiu cestovného ruchu. Keď sme chceli zachytiť Jasnú, Vysoké Tatry, aj Donovaly, ideálny bol Ružomberok,“ vysvetlil výber lokality Štefanov.

Zákaz hazardu zmaril snahy usídliť sa priamo v meste. V Štiavničke našli ideálne priestory aj súhlas obce. Tá získa 150-tisíc eur za desať rokov, ale aj podielové dane odhadované na 50-tisíc až 70-tisíc eur ročne.

Starosta je pokojný

„Neveríme v zhoršenie sociálnej či bezpečnostnej situácie. Keby to tak bolo, ani peniaze nás nepresvedčia,“ zdôvodňuje Ladislav Zvara, starosta obce Štiavnička.

„Je chyba, že obce si už nemôžu vybrať, aký druh hazardu sa dá na ich území zakázať. Môžu zakázať buď všetko alebo nič. Na to doplatil aj Ružomberok. Som za reguláciu, prísnu kontrolu a dohľad nad hazardom. Nech presne vieme, kto tam chodí a vieme mu v tom aj zabrániť, keď to nezvláda. Kasíno toto spĺňa,“ domnieva sa starosta Zvara.

O použití peňazí, ktoré obec získa, rozhodne miestne zastupiteľstvo. „Budeme sa snažiť využiť ich čo najrozumnejšie pre aktuálne potreby obce. Určite nám pomôžu,“ dodáva Zvara.

Kasíno zamestná 30 ľudí, do konca roka by ich malo byť 50. „Chceme sa rozšíriť. Ponúknuť aj zábavu – hudbu, tanec, eventy,“ predstavuje Štefanov svoju víziu a dodáva, že väčšina zamestnaných je z Ružomberka a okolia.

Nová forma hazardu opäť rozprúdila debatu o jeho zákaze. Rozvinuli ju najmä podnikatelia a nájomcovia nehnuteľností, ktorí mali z tohto biznisu príjem. Za vznikom kasína vidia snahu prebrať uvoľnený trh. Preto by zákaz hazardu v meste najradšej zrušili.

Článok vyšiel v tlačenom Ružomberskom magazíne číslo 3/2018

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.