Mesto zaplavujú kvízomaty

Hoci posledné videohry a výherné automaty zmiznú z mesta až koncom roka, už dnes majú v niektorých podnikoch za ne náhradu.

„Hazard z mesta nezmizol, ale peniaze, ktoré prinášal, áno,“ domnieva sa Radoslava Kanderová, prevádzkovateľka podniku s výhernými prístrojmi a členka Klubu ružomberských podnikateľov.

Poukazuje pritom aj na takzvané kvízomaty, ktoré sa v mnohých ružomberských prevádzkach začali objavovať.

Diskutabilná náhrada automatov

„Kým legálnych automatov môžete mať podľa zákona v podniku minimálne dvanásť a za jeden platíte zhruba päťtisíc eur ročne, na počet kvízomatov sa žiadne obmedzenie nevzťahuje, nepotrebujete na ne ani udelenie licencie. Ak zrušíme zákaz hazardu v meste neskoro, kvízomaty nás zaplavia a do legálnych hracích prístrojov, ktoré sú zdaňované a prinášajú obci peniaze, už nikto nepôjde,“ tlmočí svoju obavu prevádzkovateľ podniku s automatmi Blažej Janovec.

„Je ich tu približne dvadsať a budú pribúdať. Mesto pritom z toho nemá ani euro, lebo zákon tento typ prístroja nepozná,“ vysvetľuje Ľubomír Pagáč, majiteľ pivárne v centre mesta. Výherné automaty musel odstrániť, teraz má tri kvízomaty.

„S ich majiteľom mám uzavretý nájom priestoru,“ vysvetľuje, aký profit má z toho prevádzka. Za kvízomatmi nie sú štandardné slovenské spoločnosti podnikajúce v automatoch, ktoré združuje Asociácia hier a zábavy.

Podľa našich informácií sú za nimi v našom meste predovšetkým poľskí podnikatelia. „Všetky kvízomaty do ružomberských podnikov dodáva zatiaľ firma KVN, s.r.o.,“ hovorí Pagáč.

Samotná asociácia, ktorá bojovala za to, aby hazard v Ružomberku zostal, a upozorňovala na vznik nelegálneho hazardu, na adresu kvízomatov na svojom webe píše: „Nesú v sebe prvky hazardnej hry, ich prevádzkovanie bez udelenia licencie je protizákonné.“ Zároveň upozorňuje prevádzkovateľov, že môžu byť za takéto prístroje Finančnou správou SR pokutovaní.

Zákon o hazardných hrách z roku 2005 konštatuje, že hry založené na kvíze nie sú hazardom. Na to vsádzajú aj majitelia a distribútori kvízomatov. V niektorých prípadoch môžu mať pravdu, čo pripúšťa aj finančná správa.

„Ak prístroj spĺňa znaky hazardnej hry podľa zákona (zaplatený vklad, možná výhra, výsledok závisí výlučne alebo prevažne od náhody), orgán dozoru začne správne konanie vo veci udelenia pokuty za prevádzkovanie hazardnej hry bez licencie,“ uviedla pre Ružomberský magazín hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

Pokutu môže dostať prevádzkovateľ, ale aj prenajímateľ priestorov, teda majiteľ podniku. V Ružomberku zatiaľ žiadnu pokutu neudelili.

Hazard s vedomosťami?

„Na začiatku odpoviete na otázky a prístroj vás pustí do hry. Zahráte si a keď ste vyhrali, peniaze získate, až keď na konci znovu správne odpoviete na otázky. Rovnako je to s prehrou,“ vysvetľuje princíp na prístroji vo svojej pivárni Ľubomír Pagáč.

Skúsili sme to. Peniaze sme prehrali, ale nestratili definitívne. Mohli sme ich otočiť v hre znova, ak by sme správne odpovedali na otázky. Prístroj sa nás napríklad spýtal na držiteľa Nobelovej ceny za literatúru z roku 1922. Je to hazard, náhoda, vedomostná súťaž alebo všetko dokopy?

Ľubomír Pagáč nechce riskovať nelegálnu činnosť. Prístroje nechal spolu s niektorými kolegami posúdiť súdnym znalcom.

„Nejde o hazardnú, ale vedomostnú a zručnostnú hru od začiatku až do konca. Ani raz tam nie je rozhodujúci prvok náhody, ale vedomosti a zručnosti hráča,“ píše v stanovisku pre Ružomberský magazín Jíři Jelínek z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity.

Zároveň však dodáva, že testovali len jeden typ prístrojov a nemôžu garantovať, že všetky kvízomaty vyhovujú zákonu o hazardných hrách.

„Prevádzkovatelia sa vyhýbajú názvu kvízomat. Ide o elektrotechnické zariadenie, ktoré nazývajú vedomostná a zručnostná súťaž,“ upozornil Jelínek. Potvrdil tiež, že prístroje posudzovali z pohľadu technického, teda softvérového, ako aj z hľadiska jeho interakcie s účastníkom vedomostnej súťaže.

„Je to šedá zóna. Myslím si, že závislosť sa môže vybudovať aj na kvízomate. Podľa môjho názoru je princíp kvízomatu a výherného automatu v podstate podobný. Ide len o iný, pre potreby zákona oblečený herný automat,“ hovorí psychológ a podporovateľ zákazu hazardu Juraj Holdoš.

Foto – kvízomaty v jednom z ružomberských prevádzok. Zdroj – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.