V Likavke hazard zatiaľ nezakážu. Chcú urobiť novú petíciu

Hoci takmer polovica dediny vlani podpísala petíciu za zákaz hazardu v obci, právne stanovisko aj odporúčanie ministerstva financií je neprijať ho. Zmenil sa zákon a petícia by bola neúčinná.

V Likavke začali zbierať podpisy pod zákaz hazardu v roku 2016. Po tom, ako v septembri Ružomberok prijal všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o konci hazardných hier na svojom území.

Zákaz hazardu nie je zákaz herní

Obec postupovala presne podľa sľubu, ktorý vyslovil jej starosta. „Ak zakáže hazard Ružomberok, budeme postupovať rovnako,“ vravel starosta Likavky Marián Javorka ešte v roku 2016. Bolo to v čase, keď v Ružomberku prebiehala debata o tejto téme.

Občania predložili podpísanú petíciu obci o rok neskôr – vlani v októbri. Do zastupiteľstva, ktoré malo rozhodnúť o jej osude, ju starosta predložil v decembri.

„Už vtedy sme však mali neoficiálne právne názory, ktoré znenie petície spochybňovali a hovorili, že s takýmto znením je naša petícia v roku 2017 neúčinná,“ naznačil pochybnosti Javorka.

Skutočne, kým v roku 2016, keď v Likavke začali zbierať podpisy pod petíciu, stálo v zákone, že obec môže zakázať prevádzkovanie hazardných hier, o rok neskôr, v čase odovzdania petície, tam po novele zákona bolo napísané, že obec môže zakázať umiestnenie herne.

Hoci zmenený text zákona sa vzťahuje na samotné znenie prijatého VZN, nie petície, obec hlasovanie o hazarde odložila, aby súlad petície a pripraveného VZN nechala posúdiť.

„Nechali sme si vypracovať dva právne posudky a o analýzu sme požiadali aj ministerstvo financií. V tejto chvíli mám v rukách jeden posudok aj vyjadrenie ministerstva. Obe hovoria, že ak by sme VZN prijali na základe podpísanej petície, bolo by neúčinné a napadnuteľné,“ argumentuje starosta Javorka.

Zákaz je stále aktuálny

V Likavke podľa starostu aktuálne funguje jedna prevádzka s výhernými prístrojmi. Je v blízkosti autobusovej stanice Ružomberok, čo je už v katastri Likavky. Podľa starostu preto svoj pokus o zákaz hazardu v obci nevzdávajú.

„Určite nie. Naposledy sme vyzbierali 43,5 percenta podpisov všetkých dospelých obyvateľov obce. To nie je malé číslo. O prijatie VZN so zákazom hazardu v Likavke sa pokúsime opäť. Musíme však pripraviť novú petíciu a získať dostatok podpisov,“ približuje starosta plány Likavky.

„Teraz už máme čas, nechceme to unáhliť, ale pripraviť poriadne. Myslím si, že ľudia sú tomu naklonení,“ dopĺňa Javorka.

Celoslovenská legislatíva by sa v prípade hazardných hier mala od januára opäť zmeniť. Predbežný návrh napríklad hovoril o licencii pre prevádzkovateľov nie na dva, ale na päť rokov. Aj preto by podľa starostu Likavky bolo dobré prijať VZN o zákaze herní v obci ešte tento rok.

Titulná fotografia – ilustračná snímka, Zdroj – casinopalace.cz

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.