Majstrovstvá Slovenska v plážovom volejbale budú po prvýkrát v Ružomberku

Volejbalový areál Fitness centra California na Klačne sa druhý augustový víkend stane hlavným dejiskom jedného z „béčkových“ turnajov v plážovom volejbale na Slovensku. 

Začiatkom mája revitalizovali členovia volejbalového klubu VK One Ružomberok kurty a ich okolie, aby sa pripravili na letnú sezónu vo vonkajšom prostredí a oživili plážový volejbal v Ružomberku. Odvtedy je hra pod vysokou sieťou lákadlom nielen pre zdatných hráčov a trénerov, ale aj pre rodiny s deťmi. Onedlho navyše Klačno privíta najlepšie volejbalové dvojice z celého Slovenska.

Ružomberok bude hostiť turnaj kategórie B

„Majstrovstvá budú vyvrcholením leta a zároveň najväčšia udalosť. Podarilo sa nám podpísať zmluvu so Slovenskou volejbalovou federáciou (SVF). Do Ružomberka príde druhý augustový víkend 32 dvojíc, 16 mužských a rovnaký počet ženských. Bude to dvojdňový turnaj, na ktorom si zmerajú svoje sily registrovaní hráči, ktorí hrajú pod federáciou,“ približuje predseda volejbalového klubu VK One Ružomberok Tomáš Varga.

Turnaj sa mal odohrať v Sobranciach, mesto však nesplnilo podmienku troch kurtov a federácia musela hľadať inú alternatívu. „Na základe toho som im poslal fotky a čo najviac informácií o priestore. Do hodiny mi volali naspäť, že spĺňame kritéria a turnaj sa môže odohrať u nás v Ružomberku,“ odôvodňuje výber miesta pre „béčkový“ turnaj Varga.

Majstrovstvá Slovenska v plážovom volejbale sú rozdelené na tri turnaje kategórie A a päť turnajov kategórie B. Turnaj začal prvý júlový víkend na bratislavskej Patrónke, presunul sa do Košíc a Lieskovci pri Zvolene. Hráči kategórie B začnú súťažiť posledný júlový víkend v Košiciach. V auguste si zahrajú v Skalici, Prešove, Ružomberku a Strážskom.

Finálový zápas bude po zmene termínu napokon premiérovo odvysielaný aj na RTVS na Dvojke. Zápas presunuli o týždeň skôr, pretože v závere augusta už tradične láka k televíznym obrazovkám Tour De France.

Počas turnaja sú plne využívané všetky tri kurty. (Foto: autorka)

K športu vedú aj najmenších  

Počas uplynulej nedele klub VK One usporiadal druhé pokračovanie Beach Family Day. „Prvá akcia mala úspech, bolo tu 13 rodín, tak sme sa rozhodli, že turnaj rodín s deťmi zopakujeme. Niektoré rodiny boli nové, niektoré sa zapojili aj do prvého turnaja. Hlavná myšlienka však ostáva. Chceme, aby rodičia venovali deťom čas strávený pohybom,“ približuje Beach Family day predseda VK One Ružomberok a nový správca volejbalového areálu na Klačne Tomáš Varga.

Do Ružomberka však prichádzajú aj nadšenci volejbalu z celého Slovenska. Počas druhej júlovej soboty sa na turnaji mužov a žien zúčastnilo 26 dvojíc. „Mali sme tu dvojice z Oravy, Zvolena, Banskej Bystrice či Bratislavy, no po prvýkrát sme museli prerušiť turnaj,“ vysvetľuje Tomáš Varga. Počasie náhle zmenilo svoje plány, horúci letný deň vystriedala búrka. „Čakali sme asi hodinu, kým prestali, aj sme sa pokúšali hrať v daždi, ale nešlo to. Mali sme aj vygravírované medaily s dátumom, tie však napokon nezískal nikto,“ približuje Tomáš Varga.

Začiatkom augusta si pod ružomberskou sieťou zmerajú sily aj volejbalisti z Čiech. „ Prvého augusta organizujeme medzinárodný československý turnaj dvojíc. Príde k nám na kemp 16 Čechov, tak sme sa rozhodli, že urobíme turnaj zmiešaných dvojíc. Chceli sme pozvať aj volejbalistov z Poľska, no situácia s pandémiou nie je priaznivá,“ priznáva predseda volejbalového klubu VK One Ružomberok.

Miloslav Rousek, ktorý vlastní pieskové kurty a okolitý areál, ponúkol klubu možnosť desaťročného nájmu. Členovia VK One začali začiatkom mája s revitalizáciou kurtov aj okolitého priestoru. Spojazdnili sprchu, napustili bazén, zakúpili nové siete aj čiary, priviezli nový piesok. „Majiteľ areálu sa postaral aj o to, že keď si rodičia idú zahrať a majú so sebou deti, tie sa môžu hrať na novom detskom ihrisku alebo hojdačke,“ hovorí o novinkách Varga.

„Som rád, že volejbal v Ružomberku ešte žije, ale nielen to, je aj na vyššej úrovni,“ teší sa z využívania kurtov Miloslav Rousek, ktorý je tiež aktívnym volejbalistom.

Titulná fotografia: Záber počas jedného z turnajov. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.