Malinô Brdo prerušilo lyžiarsku sezónu

Na hlavnom lyžiarskom svahu na Malinom Brde je nedostatok snehu. Foto: Filip Kubáň

Najväčšie dolnoliptovské lyžiarske stredisko nie je od 6. januára v prevádzke. Dôvodom je dlhodobé oteplenie a s ním spojený rapídny úbytok snehu zo zjazdoviek.

Lyžiarska sezóna na Malinom Brde sa začala 23. decembra, pričom v prevádzke bola horná časť rezortu. Kvôli teplému počasiu a následným dažďom však nie sú vleky a lanovky v druhom najväčšom liptovskom stredisku od Troch kráľov k dispozícií.

„Od 6. – 8. januára bude v prevádzke len kabínová lanovka. Zjazdovky a vleky sú z dôvodu nedostačujúcich snehových podmienok mimo prevádzky,“ informovalo stredisko na svojej webovej stránke. Zároveň dodalo, že pre peších turistov bude k dispozícii 8-miestna kabínková lanovka, ktorá bude premávať v čase od 8:30 do 15:30 hod.

Aktuálna situácia je obdobná z tej minulého roka, kedy tiež stredisko Malinô Brdo ski a bike family park muselo na niekoľko dní prerušiť lyžiarsku sezónu kvôli teplému počasiu.

Nepriaznivé počasie ohrozuje lyžiarske strediská  

V blízkom okolí majú však lyžiari k dispozícii niekoľko stredísk, ktoré sú aj napriek otepleniu v prevádzke. Pre milovníkov zimných športov je k dispozícii neďaleká Kubínska hoľa, Donovaly či Jasná. Treba však podotknúť, že snehové podmienky v lyžiarskych rezortoch naprieč celý Slovenskom sú v mnohých z nich značne obmedzené.

Kvôli nepriaznivému počasiu zatvorilo svoje brány už niekoľko lyžiarskych areálov na Slovensku. Od 5. januára nie sú v prevádzke ani Ružomberčanmi vyhľadávané Martinské hole.

Teplé počasie trápi lyžiarske rezorty v celej Európe. Z dôvodu nepriaznivého počasia Medzinárodná lyžiarska federácia zrušila štvrtkový slalom Svetového pohára žien v chorvátskom Záhrebe, na ktorom mala štartovať aj Petra Vlhová.

Rekordné teplo na Slovensku

Slovensko zažíva od Vianoc mimoriadne teplé počasie. Na Štedrý deň dosiahla podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) maximálna denná teplota v Hurbanove rekordných 14 stupňov. Extrémne teplý bol aj Silvester a začiatok nového kalendárneho roka.

Úvodná noc roku 2023 bola mimoriadne teplá pod Tatrami, keď v Oraviciach a Tatranskej Polianke bolo až 16 stupňov. V Rabči namerali 1. januára podľa údajov SHMÚ až 16,5 stupňa. V tento deň bol prekonaný aj absolútny januárový rekord na Chopku, keď tam teplota vystúpila na 8,6 stupňa.

Na extrémne teplé počasie doplácajú okrem nížin aj vyššie položené lokality. Štrbské Pleso je prvýkrát v januári po 33 rokoch bez súvislej snehovej pokrývky. Naposledy sa niečo podobné stalo v januári v roku 1990.

Teplé počasie trápi takmer celú Európu

Mimoriadne teplé počasie zažíva aj zvyšok Európy s výnimkou severu. Snehová pokrývka v Európe sa v nižších polohách aktuálne nachádza len v Škandinávii a v Rusku. V celej západnej a strednej Európe prevláda už niekoľko dní veľmi teplé počasie. To je hlavný dôvod, prečo sa sneh nielen v nižších, ale aj v stredných polohách v tejto časti Európy takmer nikde nenachádza.

Napriek pokročilému dátumu v kalendári sa v najbližších dňoch neočakáva v našej oblasti žiadne výraznejšie ochladenie. Vzhľadom na január by teploty mali byť stále nadpriemerné, čo istotne neteší lyžiarov a prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk.

Milovníci zimných športov však nemusia zúfať. Zima sa môže kedykoľvek prihlásiť o slovo a tak, ako bolo pred Vianocami v našej oblasti ešte dostatok snehu, tak sa situácia môže kedykoľvek zopakovať.

Na nasledujúcich snímkach sa môžete presvedčiť, že súčasné snehové podmienky na Malinom Brde nie sú ideálne.

Fotografie v texte: Filip Kubáň 

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.