Mama Berta

Ľahko-vážny postreh Antona Laučeka.

Istá pani moderátorka sa novinárom posťažovala, že na Slovensku vôbec nemôže dostať kabelku, akú by na spoločenskú príležitosť k šatám potrebovala, preto musela letieť do New Yorku a za ťažké desaťtisíce ju tam kúpiť.

Aj manželky a milenky našich pánov pri korytách nie sú spokojné s krajinu, ktorú ich manželia rabujú, a objednávajú si šaty až z Paríža. A patrične o tom na všetky strany vytrubujú. (Nech národ, tá čvarga, zíza, čo trápi „smotánku“.)

V susednej obci býva mama Berta. Nechodí vyobliekaná ako pani moderátorka, ktorá sa, hoci má už dospelé deti, ukazuje vo vypasovaných nohaviciach a vysokých čižmách, vymódená ani dvadsaťročná.

Mama Berta chová totiž šesť detí, o ktoré sa musí starať, z toho jedno postihnuté, manžel ju opustil a neplatí na svojich potomkov výživné a ešte sa aj s bývalou ženou súdi o dom. Nevlastní postavu manekýnky, trochu kríva a chýba jej väčšina zubov, lebo nemala čas ani peniaze, aby si dala opraviť skazený chrup.

Tá žena pracuje, nezarába veľa, no usiluje sa, aby jej deti navštevovali školu čisté, aby sa učili, verili v Boha, aby mali, čo potrebujú. Sú to múdre a skromné deťúrence. Ich mamu obmedzuje presný rozpočet na každý deň a katastrofu pre ňu znamená každý nečakaný výdavok. Oblečenie na seba si nekupuje, v jednej sukni a vyšedivenom kabátiku chodí desať rokov. Mnohí spoluobčania sa jej za chrbtom vysmievajú, v ich očiach je nerozumná.

O tejto žene a jej podobných v televízii alebo v rozhlase nikdy nič nepočuť. Mama Berta v živote nenavštívila Londýn, Paríž a New York. Nekradne a nezhŕňa, nezháňa milencov, nepodrezáva svoje deti, netýra ich, nerobí škandály, nevytŕča sa, teší sa z drobností a jediným jej bohatstvom sú v statočnosti a k statočnosti vychovávaní synovia a dcéry.

A my?

Žijeme vedľa nej a nechápeme, že práve ona je ten spravodlivý, bez ktorého, ako vraví príslovie, nemôže byť dedina. Ani mesto. Ani celá naša zem.

Tak tvrdí Solženicyn.

Za peniaze, ktoré stála „americká“ kabelka, by mama Berta uživila svoje deti celý rok. A pani moderátorka a jej podobné? Konečne môžu s tými svojimi kabelkami behať po hlavnom meste ako kravy so zvoncom.

Vyšlo v zbierke Iba tak výber (2010).

Ilustračná fotografia: aktuality.sk, zdroj: Reuters/Vasily Fedosenko

Známy ružomberský spisovateľ a vysokoškolský predagóg, pochádza z Černovej. Je autorom desiatok románov, poviedok a noviel, ako aj divadelných a rozhlasových scenárov.