Ružomberok opäť neprehral, napriek oslabeniu získal s vicemajstrom cenný bod

Liptáci pokračujú v bodovom ťažení. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrali v piatok 29. marca stretnutie 3. kola nadstavbovej časti Niké ligy.

Po asociačnom termíne, na Veľkonočný piatok, privítali rozbehnutí Smetanovci v domovskom stánku vicemajstrovskú Dunajskú Stredu. Tá im mala čo oplácať, keďže v závere februára s týmto súperom na svojom štadióne v rámci štvrťfinále Slovnaft Cupu prehrala 0:1. Ružomberčania si vďaka tomu zaistili postup medzi najlepšie kvarteto a vzhľadom na priaznivý žreb majú veľkú šancu prebojovať sa až do finále.

Úvodná polhodina priniesla pod Čebraťom len jednu väčšiu šancu, v ktorej sa ocitol hosťujúci Christian Herc, no ten svoj pokus nenasmeroval medzi tri žrde. V 37. minúte, po konzultácii so systémom VAR, nariadil hlavný rozhodca Lukáš Dzivjak pokutový kop v prospech DAC. Loptu si na biely postavil Moussa Koné a strelou k žrdi otvoril skóre stretnutia – 0:1. Po prvom polčase tak „Ruža“ prehrávala najtesnejším rozdielom.

Fantastický vyrovnávajúci gól

Domáci tréner Ondřej Smetana reagoval na nepriaznivý vývoj polčasovým striedaním, keď Samuela Šefčíka nahradil Adam Tučný. Druhý menovaný hráč napokon výrazne ovplyvnil zápas. Liptáci nastúpili do druhého dejstva s odhodlaním čo najskôr vyrovnať, no prvú veľkú príležitosť si v tejto časti hry vytvorili hostia, pričom domácich podržal výborným zákrokom brankár Dominik Ťapaj.

V 60. minúte boli diváci pod Čebraťom svedkami nádherného futbalového momentu, keď nový hráč na trávniku Adam Tučný fantasticky zahral priamy kop do horného rohu brány a vyrovnal na 1:1.

Prísne vylúčenie

V 66. minúte sa mohli Liptáci dokonca dostať do vedenia, avšak hlavičku Martina Boďu zneškodnil hosťujúci brankár na rohový kop. Na druhej strane mohli udrieť hostia, keď po chybe jedného z domácich hráčov sa ocitol zoči-voči Ťapajovi Fernand Goure, lenže domáci brankár opätovne podržal svoj tím.

V 85. minúte znova zasiahol systém VAR v neprospech „Ruže“ a strelec vyrovnávajúceho gólu Adam Tučný videl po faule na jedného z hosťujúcich hráčov prísnu červenú kartu. Napriek tomu však v 87. minúte domáci pohrozili, no so strelou Samuela Lavrinčíka si hosťujúci brankár poradil. Dunajskostredčania si napriek početnej prevahe vypracovali iba jednu šancu, a to až v nadstavenom čase, no hlavička Goureho minula domácu svätyňu.

Po Veľkej Noci ich čaká anglický týždeň

MFK Ružomberok napokon remizoval s Dunajskou Stredou 1:1 a zaznamenal prvú deľbu bodov na jar. Veľkým paradoxom je, že takýmto výsledkom sa skončili aj predchádzajúce dve ligové vystúpenia týchto súperov v prebiehajúcej sezóne.

Najbližší zápas odohrajú ružomberskí futbalisti v utorok 2. apríla o 16:00 h, keď v rámci úvodného semifinálového duelu Slovnaft Cupu nastúpia na pôde treťoligových Lipian. V lige sa najbližšie Liptáci opätovne predstavia na svojom štadióne, a to v sobotu 6. apríla o 15:00 h, keď privítajú FC Spartak Trnava.

Hlasy trénerov /zdroj: teraz.sk/

Ondřej Smetana, tréner MFK Ružomberok: „Prvý polčas chlapci nezačali zle, mali sme aj slušné držanie lopty i prípravnú fázu, lenže dostávali sme sa iba na polovicu súpera, keď sa nám nedarilo dostať až do finále, do poriadneho centra, tlaku a ani do nejakých prienikových prihrávok. DAC dobre stál, bol kompaktný. Mali sme to riešiť lepšie. Cez prestávku sme si ukázali nejaké varianty a povedali, že postupný útok by mohol byť trochu priamočiarejší. To sa nám aj v druhom polčase viac darilo. Dostali sme viac lôpt za obranu, z čoho pramenil aj nejaký tlak. Napokon z toho pramenil vyrovnávajúci gól. V závere sme mali dosť síl, no keď sme mali o jedného hráča menej, už to bolo ťažké.“

Xisco Muňoz, tréner FC DAC 1904 Dunajská Streda: „Z našej strany to bol dobrý zápas, mali sme šance, tiež vyložené príležitosti v prvom i v druhom polčase. Vedeli sme, čo nás asi v Ružomberku čaká a z toho sme aj vychádzali. V druhom polčase sme mali smolu, keď náš hráč išiel sám na brankára, pretože pri tej šanci praskla lopta. Opäť sa potvrdilo to, čo o Ružomberku vieme, že akým herným štýlom a akou intenzitou hrajú. My sme sa snažili, mali sme asi dvadsať päť centrov, pätnásť striel. Je z toho jeden bod a treba ísť ďalej. Keď chceme byť v prvej trojke, tak možno očakávať boj do posledného kola.“

Ružomberok aj do trojice obral o body vicemajstrovský DAC. Foto: Rudolf Maškurica

Niké liga – 3. kolo (skupina o titul):

MFK Ružomberok – FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:1 (0:1)

Góly: 60. Tučný – 38. Koné (z 11 m). Žlté karty: Zsigmund, Mojžiš, Selecký, Gerec, Smetana (tréner RK) – Kharatin, Brunetti, Muňoz (tréner DAC). Červená karta: 85. Tučný (RK). Rozhodovali: Dzivjak – Ferenc, Štofik. Diváci: 1 613.

MFK Ružomberok: Ťapaj – Gabriel, Malý, Mojžiš, Luterán (65. Zsigmund), Múdry, Lavrinčík, Selecký, Hladík (61. Gerec), Boďa (89. Jackuliak), Šefčík (46. Tučný).

FC DAC 1904 Dunajská Streda: Popović – Andzouana, Csinger (78. Kaša), Kačaraba, Brunetti, Mendez, Charatin (79. Káčer), Vitális, Herc, Redzic (57. Goure), Koné (67. Jürgens).