Medvede opäť vyčíňali na viacerých lokalitách v Ružomberku

Medveď po sebe zanechal stopy v Bielom Potoku. Foto: Mesto Ružomberok
Opätovné návštevy medveďov hlásia z mestskej časti Biely Potok a ďalšie pravdepodobne tri jedince spozorovali aj v blízkosti ružomberského cintorína, kde inštalujú elektrický plot.

Napriek tomu, že v minulom období sa Zásahovému tímu pre medveďa hnedého “Západ” Štátnej ochrany prírody (ŠOP) podarilo na mestskom cintoríne v Ružomberku odchytiť a usmrtiť dvoch synantropných medveďov, problémy s ich návštevami v blízkosti ľudských obydlí úplne nevymizli.

„Opätovné návštevy medveďov hlásia z Bieleho Potoka a ďalšie pravdepodobne tri jedince boli spozorované aj v blízkosti ružomberského cintorína. O situácii je informovaný zásahový tím, ktorý situáciu monitoruje a podniká opatrenia,“  RK Magazín o tom informoval Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Ružomberok.

Bezpečnostné opatrenia stále platia

Mesto v spolupráci so zásahovým tímom a Mestskými lesmi Ružomberok pracujú na umiestnení elektrického ohradníka na mestský cintorín. V tieto dni odstraňujú Technické služby Ružomberok náletové a iné dreviny v časti, kde bude inštalovaný viac ako 200-metrový plot.

„Upozorňujeme obyvateľov Ružomberka, aby zvýšili opatrnosť a správali sa zodpovedne. Stále platia preventívne opatrenia, ktoré prijalo mesto na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov,“ zdôraznil Miškovčík. Mestský cintorín, ktorý bol doteraz prístupný nepretržite, je vo večerných hodinách od 19:00 do 8:00 h uzatvorený.

V lokalitách, kde vyčíňajú medvede, je posilnená činnosť hliadok Mestskej polície Ružomberok. Medvede lákajú na hroby sviece, ktoré majú podľa rozboru v sebe prímesi hovädzieho a bravčového loja. „Žiadame preto návštevníkov cintorína, aby ich do odvolania nepoužívali. V prípade, ak to nie je úplne nevyhnutné, je potrebné obmedziť návštevu cintorína v neskorých večerných a skorých ranných hodinách,“ dodal hovorca mesta.

Urgentná výzva z Ružomberka

Situácia s výskytom problémových jedincov medveďa hnedého je uplynulé dni viac ako aktuálna. Strety s človekom hlásia aj z iných častí Slovenska. Pracovníci Zásahového tímu ŠOP to nemajú vôbec jednoduché.

„Napriek tomu, že okrem medveďov musíme zápasiť aj s personálnou podimenzovanosťou inštitúcií, ktoré by riešenie mali priniesť, opätovne žiadame Ministerstvo životného prostredia SR o zvýšenú aktivitu pri riešení akútnych problémov s medveďom hnedým v Ružomberku,“ vyzýva Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok, ktorý poslal pred nedávnom Otvorený list Ministerstvu životného prostredia SR.

Otvorený list primátora Ružomberka ministrovi envirorezortu

Fotogaléria

Zdroj: Mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.