Mestské noviny stále zostávajú najmä hlásnymi trúbami primátorov

Nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko zverejnila rebríček užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru mestských periodík. Ružomberské sa nemajú čím pochváliť, klesli až na záver tabuľky.

Primátori miest a starostovia mestských častí už nezneužívajú vydávané noviny tak okato ako v období pred predchádzajúcimi komunálnymi voľbami, stále sú však tieto periodiká najmä prostriedkom na propagáciu aktivít a úspechov vedenia samosprávy. Na tlačovej konferencii to uviedli zástupcovia Transparency International Slovensko (TIS) pri predstavení výsledkov hodnotenia užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru mestských novín, respektíve novín, ktoré vydávajú mestské časti Bratislavy a Košíc.

Hlasné trúby v treťom hodnotení

V poradí už tretie hodnotenie pod názvom Hlásne trúby mapovalo periodiká v 100 najväčších slovenských samosprávach (noviny vydáva 84 z nich). TIS v nich hodnotí to, aký veľký priestor dávajú vedeniu samosprávy, či poskytujú priestor aj kritickým názorom a snažia sa o objektívny, vyvážený obsah, rovnako, či dávajú priestor občanom dozvedieť sa o budúcich rozhodnutiach samosprávy, do ktorých sa môžu zapojiť.

„Značná časť týchto periodík stále slúži predovšetkým na propagovanie úspechov primátorov,“ skonštatoval v globálnom hodnotení riaditeľ TIS Michal Piško. Upozornil, že objektívnosť tlačených mestských médií sa zásadnejšie nezvýšila ani počas aktuálneho volebného obdobia, v ktorom sa do vedenia značnej časti samospráv dostali noví politici sľubujúci zmenu.

„Oponentné názory sú v menšine, v niektorých novinách úplne absentujú, v prípade najhoršie hodnotených periodík slúžia noviny pre vedenie samosprávy aj na napádanie politických oponentov,“ dodal analytik TIS Ľuboš Kostelanský.

Najlepšie hodnotenými z hľadiska kritérií verejnoprávnosti a objektívnosti boli v prieskume radničné noviny mesta Košice, Banskej Bystrice a Prešova. Na opačnom póle hodnotenia TIS sú periodiká, ktoré vydáva mesto Tvrdošín, Humenné a Rimavská Sobota.

Ako dopadli mestské noviny z Liptova?

Radničný spravodaj mesta Ružomberok skončil na 64. priečke z 84 hodnotených periodík samospráv. Získal index benefit 47,44 %, pričom hodnotenie pod 50 percent dostáva periodiká do tzv. škodlivého pásma, kde prevažujú negatívne ukazovatele nad pozitívnymi. Do tohto pásma sa dostalo 27 mestských novín.

Potrebuje Ružomberok ďalšie mestské noviny?

Ešte horšie dopadol dvojtýždenník Ružomberský hlas, ktorý skončil na 77. mieste. V hodnotení verejnoprávnosti, objektívnosti a  užitočnosti v prieskume TIS dosiahol len 39,74 %. Oproti roku 2018, kedy sa tento prieskum robil naposledy, ružomberské noviny si pohoršili o 16,30 %, čím zostúpili až o 57 priečok.

Pre porovnanie mesačník Mikuláš, ktorý vydáva mesto Liptovský Mikuláš a rozdáva sa bezplatne priamo do schránok obyvateľov, skončil na 56. mieste. Hodnotenie jeho prínosu podľa TIS sa oproti minulému prieskumu zhoršilo o 4,46 % a v rebríčku klesol o 23 miest.

Odlepiť sa výraznejšie od priemeru (nad 60 %) sa aktuálne podarilo len štrnástim titulom na Slovensku. Z nášho kraja to dosiahli len Martinské noviny. Kompletné výsledky nájdete TU.

Zdroj: TIS

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.