Mesto vraj nevie, koľko má prvorodičiek

Neočakávaná a záhadná správa z 11.mája t.r. z Ružomberského hlasu, keď práve v tento dátum pred 18-timi rokmi sa Slovensko stalo prvýkrát majstrom sveta v ľadovom hokeji.

Miestnym a hlavne ružomberským športovým  publicistom neunikne štatistika zohraných zápasov, strelených gólov, nahádzaných košov, faulov a dokonca aj odohraná minutáž hráčok.

Tentoraz však RK- hlas vypustil pre jeho čitateľov zaujímavú správu na strane č. 2,o tom, že v meste sa narodilo 281 detí s trvalým pobytom v Ružomberku. Nuž bolo by nemysliteľným, myslieť si, že snáď k tomu určený úradník by zanedbal aj takúto evidenciu, a nevedel  by, ako v jeho meste prichádza na svet nové pokolenie. 

V dobe onlajnov, a informačných technológii na matrikách, ako to vyplýva z príspevku „ Od budúceho roka 100 eur pre každú rodinu“, sa však čitateľ dozvedá, „že nie je možné zistiť počet prvorodičiek, keďže tento sa neeviduje.“ 

Pochopiteľne, že počet prvorodičiek sa zistiť dá, len treba chcieť (pokiaľ neplatí nejaký zákaz evidovať aj takýto miestny štatistický údaj, ktorý by bol úradu či úradníkovi verejnej správy na škodu a hrozil mu trest za zverejnenie takéhoto údaju). 

V tomto prípade ide však o peniaze, ktoré primátor mesta v minulom roku sľúbil zo začiatku len prvorodičkách. No ale aby s tým nebolo roboty pre úradníka, ktorý by musel čosi zisťovať, tak po novom dostanú 100 eur všetky rodičky. Nakoniec odsúhlasili to aj poslanci a poslankyne Mestského zastupiteľstva. 

Aj na pôrodnici sa lekári pred pôrodom opýtajú rodičky , či už predtým rodila, rovnako ako súdeného občana, či bol alebo nebol trestne stíhaný, alebo či už bol predtým vo výkone trestu. Napokon i lekár si zisťuje predošlé zdravotné údaje o svojom pacientovi, ktorého ide operovať.

Zaujímavá a záhadná správa pre miestneho občana žijúceho v  v treťom miléniu v dostupných štatistikách demografie,   ktorý sa nad konštatovaním miestnej verejnej správy o tom, že jeho mesto nevie zistiť počet prvorodičiek z roku 2019 trochu zamyslel. 

A ktovie, možnože na mestskom úrade v Ružomberku dokážu z čísla 281, zistiť počet druho či treťorodičiek . 

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.