Mestskí policajti naháňali deti, ktoré ušli z Diagnostického centra

Foto: Ilustračné. Zdroj: pexels.com
Koniec augusta bol poriadne rušný. Mestských policajtov zamestnala hlučná hudba, pitie maloletých, ale aj psychické problémy mladého muža a deti, ktoré ušli z Diagnostického centra v Ružomberku.

V utorok 30. augusta hliadka MsP preverovala oznámenie na železničnej stanici, že nejaké deti búchajú po automate s nápojmi. ,,V čase príchodu hliadky sa už nikto pri automate nenachádzal, avšak hliadke sa prihovoril vychovávateľ z Diagnostického centra. Uviedol, že im utiekli dvaja 14-roční chlapci, hliadka od neho zistila bližší popis,“ ozrejmili situáciu policajti, ktorí si po chvíli na stanici všimli dvojicu chlapcov zodpovedajúcu popisu.

,,Chlapci začali pred hliadkou utekať a vošli do stojaceho vlaku, ktorý mal o chvíľu odísť. Hliadka preto kontaktovala sprievodcu. Chlapci sa chceli skryť na toaletách, kde sa zamkli,“ priblížila MsP. Po upozornení pracovníkmi železnice, chlapci z vlaku vyšli a hliadka ich v sprievode vychovávateľa odviezla naspäť do Diagnostického centra.

 Hlučná rodinná oslava

Vo štvrtok 25. augusta prijal operačný príslušník Mestskej polície (MsP) v Ružomberku telefonické oznámenie, v ktorom sa obyvatelia Ulice Považská sťažovali na porušovanie nočného kľudu.

,,Vyslaná hliadka zistila, že hluk sa šíri z jedného z bytov. Kontaktovali preto 40-ročnú majiteľku bytu a upozornili ju na nočný kľud. Žena sa ospravedlnila a prisľúbila, že ukončia rodinnú oslavu a vypnú hlasnú hudbu,“ uviedol Roman Jankovič z MsP.

Policajti sa po hodine vrátili naspäť, pretože v byte bol opäť hluk. Hliadka preto žene na mieste uložila blokovú pokutu za priestupok proti verejnému poriadku.

Muž mal vážne psychické problémy

Víkendové nočné služby bývajú zvyčajne rušnejšie ako tie počas pracovného týždňa. Tak tomu bolo aj v piatok 26. augusta. Niekoľko minút po tom, ako mestskí policajti nastúpili do služby, preverovali telefonické oznámenie mladého muža. ,,Ten v oznámení uviedol, že je psychiatrický pacient, sedí vo vozidle na Ulici Podhora a potrebuje pomoc,“ uviedla MsP.

Hliadka preto ihneď vyrazila na miesto a našla vo vozidle sedieť 19-ročného oznamovateľa, ktorý bol v zlom psychickom stave. ,,Našťastie, na otcovom vozidle nejazdil, nie je držiteľom vodičského preukazu. Hliadke ale uviedol, že sa lieči, no predpísané lieky mu nezaberajú a má depresie,“ priblížili policajti.

Hliadka následne kontaktovala rodičov, ktorí potvrdili jeho zlý psychický stav, meniace sa nálady a policajtom ozrejmili, že v minulosti spomínal aj samovraždu. Keďže išlo o zdravotný problém, policajti privolali rýchlu zdravotnícku pomoc, ktorá muža previezla do nemocnice na vyšetrenie.

Mestskí policajti za jeden večer uložili 11 pokút

V ten istý večer mestskí policajti v blízkosti nočného podniku uložili jedenásť blokových pokút. ,,Išlo o štyri priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, kedy mladí vodiči nerešpektovali dopravné značenie. Ostatných sedem priestupkov bolo proti verejnému poriadku,“ zdôraznil Jankovič.

Dodal, že išlo najmä o požívanie alkoholických nápojov na verejnosti a znečistenie verejného priestranstva. Policajti dali pokuty trom Ružomberčanom, ostatné putovali do susedných okresov – do Liptovského Mikuláša a Dolného Kubína.

Dospelý dal piť maloletým

V poslednú augustovú noc preverovali mestskí policajti telefonické oznámenie, že v Severnej uličke sa nachádza partia mladých ľudí, ktorí požívajú alkohol a robia neporiadok. ,,Hliadka na mieste našla štyroch mladých ľudí. Jedného čerstvo dospelého mládenca, ktorý podal alkohol trom mladším kamarátom. Išlo o 16-ročné dievča, rovnako starého chlapca a maloletého, len 13-ročného chlapca,“ informoval Jankovič.

Policajti ich podrobili dychovej skúške, ktorá bola vo všetkých prípadoch pozitívna. Maloletý chlapec mal v dychu 1,27 promile, dievča 0,4 a mladistvý chlapec 0,65 promile. Policajti preto zavolali rodičom, ktorí si po deti prišli na Mestskú políciu v Ružomberku. V ich prítomnosti mladistvým uložili blokové pokuty.

Maloletému pokutu nemohli uložiť v zmysle zákona, avšak rodičom môže obec, kde majú trvalý pobyt, uložiť blokovú pokutu do výšky 33 eur.  Mestskí policajti udelili blokovú pokutu v hornej hranici sadzby aj ich dospelému kamarátovi, ktorý im ponúkol alkohol.

Popíjali v aute s hlučnou hudbou

V tú istú noc, niekoľko minút pred polnocou, na základe telefonického oznámenia, vyslali hliadku na Ulicu Štefana Nahálku. ,,Obyvateľov rušila partia, ktorá postávala pri zaparkovanom vozidle. Išlo o skupinku dievčat, ktoré si počúvanie hudby spestrili požívaním alkoholu,“ priblížili policajti.

Hliadka videla, ako dve dievčatá vo veku 18 a 19 rokov požívali alkohol na verejnosti, čo je všeobecne záväzným nariedením zakázané. Preto obidvom dievčatám na mieste uložili blokové pokuty.

Zdroj: MsP Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.