Mestu neschválili úver na bytovku na Plavisku, žiadosť upravia a predložia znova. Začiatok výstavby predpokladajú na jar

Štátny fond rozvoja a bývania zamietol 1,6 miliónový úver na výstavbu bytovky na Plavisku. Podľa radnice ide o dočasný stav, peniaze po opätovnom prehodnotení upravenej žiadosti dostanú.

Radnica má pozemok, projekt, stavebné povolenie a vysúťaženého zhotoviteľa aj s podpísanou zmluvou o dielo. Na výstavbu nájomnej bytovky na Plavisku potrebuje ešte peniaze. Takmer polovicu na 3-miliónovú investíciu chcela získať zo Štátneho fondu rozvoja a bývania (ŠFRB), ďalšie prostriedky z dotácie ministerstva dopravy a výstavby.

Kým rezort financie odklepol, ŠFRB žiadosť o úver neschválil. Informoval o tom ešte v decembri druhý viceprimátor Ján Bednárik (KDH) s tým, že fond má voči projektu námietky, ktoré chce radnica vysvetliť.

Žiadosť upravujú, znova ju prehodnotia

„Je pravda, že bol na mesto doručený list zo ŠFRB, v ktorom znie, že nám projekt neschvaľujú a to aj napriek tomu, že ministerstvo dopravy to schválilo. My v tomto projekte pokračujeme ďalej,“ potvrdil Bednárik na decembrovom zastupiteľstve, kde sa o nezískaný úver zaujímali poslanci.

Patrik Habo (nezávislý) sa pýtal, či budú bytovku stavať z vlastných zdrojov alebo budú hľadať iný spôsob financovania. Otázka, čo hrozí, ak mesto so žiadosťou o úver neuspeje, už nastolená bola vlani vo februári, keď poslanci odobrovali podanie žiadosti. Konkrétny postup im vtedy vedenie mesta povedať nevedelo.

ŠFRB zaslalo list o neposkytnutí úveru, ale ide o dočasný stav, zapojil sa do debaty poradca primátora a mandatár mesta Tomáš Mišovič. „Na ministerstve dopravy nám vyhoveli a dotáciu poskytli, na ŠFRB mali k jednému výkladu opačný názor. Na to sme doložili metodické usmernenie z ministerstva dopravy, ktoré bolo opätovne v prospech nás, ale vyžiadali si ešte drobnú úpravu vo vysvetlení, ktorá sa momentálne dorobí a žiadosť bude opätovne prehodnotená. Takže bytovka sa stavať bude, jedná sa len o formalitu,“ odpovedal poslaneckému zboru Mišovič.

Podľa vysvetlenia teda ministerstvo dopravy a ŠFRB odlišne interpretovali usmernenia, ktorými sa radnica riadila pri tvorbe žiadosti. „Tiež sme nerozumeli, prečo si ŠFRB ináč vykladá niektoré metodické usmernenia. Mali na jednu položku iný názor, tú položku teraz upravíme a opätovne žiadosť pošleme. Aby sa vyhovelo všetkým požiadavkám, robíme takúto formálnu úpravu,“ povedal Mišovič pre náš portál.

So stavbou bytovky na Plavisku sa tiež počíta v tohtoročnom investičnom pláne, v ktorom predstavuje aj z objemu financií najväčšiu akciu. Podľa zmluvy so zhotoviteľom by mala výstavba prebehnúť do jedného roka.

„Začiatok výstavby predpokladáme v jarných mesiacoch, v marci, apríli,“ priblížil Mišovič pre RK Magazín už dlho očakávaný termín.

Mesto za bytovku zaplatí viac

Michalovská firma Chemkostav postaví bytový dom za 3,3 milióna eur, radnica ho zaplatí z troch zdrojov. Vyše 1,6 milióna eur plánuje hradiť z úveru ŠFRB, 821-tisíc eur z dotácie ministerstva dopravy a výstavby a 870-tisíc z mestského rozpočtu.

Oproti pôvodným plánom však zaplatí mesto zo svojej kasy viac. V navrhovaných variantoch financovania z februára minulého roka, kedy poslanci schvaľovali podanie žiadosti o úver, bol podiel mesta na financovaní stavby 598-tisíc eur. Resp. 664-tisíc v prípade, ak nedostane dotáciu od ministerstva dopravy.

Vlani sa dvakrát navyšovala suma, ktorou bude radnica projekt spolufinancovať. Dovedna doplatí o 272-tisíc eur viac (206-tisíc, ak by rezort neposkytol dotáciu).

Vizualizácia plánovaného bytového domu na Plavisku. Zdroj: MsÚ

„Vo februári sme podali žiadosť na stavbu, ktorá bola, čo sa týka tepelného zabezpečenia, zaradená do skupiny s najvyšším možným prídelom financií zo ŠFRB aj ministerstva dopravy. V januári sa ale zmenil vnútorný predpis, podľa ktorého musí mať nehnuteľnosť v tejto skupine vlastný vykurovací zdroj z obnoviteľných zdrojov, ktorý bude súčasťou stavby,“ začal vysvetľovať Bednárik na októbrovom rokovaní poslancom, cez ktorých malo ešte navýšenie podielu prejsť.

„Bytovka na Plavisku bude vykurovaná z obnoviteľného zdroja, ten však nebude súčasťou budovy,“ pokračoval viceprimátor s tým, že ani ŠFRB nevedelo o zmene vyhlášky. Bytovku teda preradili do skupiny s nižším prídelom peňazí. A vzniknutý rozdiel mala radnica dorovnať z vlastného rozpočtu.

Druhý raz zas nebola uznaná plná výška nákladov na projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie. Neoprávnené výdavky vo výške 6700 eur malo doplatiť mesto opäť zo svojho.

Väčšia spoluúčasť mesta na projekte podľa niektorých poslancov už nie je natoľko výhodná. „Nevyužili sme príležitosť, keď sme mali na ŠFRB predstaviteľov ružomberskej samosprávy, keď boli podmienky jednoznačne lepšie, ako sú teraz. Prijímame dotáciu, ktorá je v porovnaní s predchádzajúcim obdobím trochu horšia, najmä čo sa týka finančného aspektu,“ zhodnotil poslanec Ľubomír Kubáň (Za slušný Ružomberok) pri opätovnom navýšení.

Generálnym riaditeľom ŠFRB bol od roku 2016 Ružomberčan Juraj Kurňavka, po zmene vlády už na poste nie je.

Tri bytovky postaví mesto, štvrtú developer

V bývalom areáli Technických služieb s rozlohou 7700 m2 majú postaviť sedempodlažnú bytovku s 39 bytmi. Projektovala ju vysúťažená firma Bálek architekti.

Najviac, 16 bytov budú garzónky, 15 bude dvojizbových a 8 trojizbových. Podzemné podlažie má slúžiť ako garáž pre 22 áut, ďalších 24 parkovacích miest bude na povrchu.

Radnica na území počíta s ďalšími tromi bytovými domami. Dve budú mestské nájomné, jednu postaví súkromná spoločnosť s komerčnými bytmi na predaj.

„Tak sa aj pripravujú žiadosti a tak máme schválené projektové dokumentácie v rámci investícií. Jednu sme dali komerčnú kvôli honosnejším bytom,“ uviedol Bednárik na novembrovej schôdzi.

Rozloženie bytoviek na pozemku na Plavisku. Nájomná bytovka I je prvá zľava. Zdroj: MsÚ.

Zákazku na projekty ďalších dvoch bytových domov na Plavisku získala bratislavská spoločnosť Stonehenge, s ktorou už mesto podpísalo zmluvy o dielo, každú v hodnote bezmála 67-tisíc eur.

Mesto pripravilo projekty nájomných bytoviek aj v ďalších lokalitách. Na ulici Ž. Silbigera majú vyrásť dve bytovky určené na prestupné bývanie. Momentálne prebieha územné konanie, v ktorom môžu so svojimi pripomienkami vystúpiť aj obyvatelia.

Päťpodlažnú bytovku s 38 bytmi a podzemnými garážami chce mesto stavať aj na ulici Cesta do tehelne. Zatiaľ má vydané stavebné povolenie, zohľadniť sa majú ešte požiadavky dotknutých obyvateľov.

Naposledy nájomné byty v meste prideľovali ešte v roku 2016. Niekdajšie stredoškolské internáty pri plavárni na Bystrickej prerobili na 48 bytov.

Titulná fotografia: Vizualizácia plánovanej bytovky na Plavisku. Zdroj: MsÚ 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.