Mesto chce požiadať o úver na ďalšie dve nájomné bytovky na Plavisku. Peniaze nedostali ešte ani na prvú

Úver na výstavbu prvej bytovky na Plavisku ŠFRB radnici vlani zamietol, po zapracovaní pripomienok sa mesto o získanie prostriedkov pokúsilo opäť.

Na štvrtkovom mimoriadnom mestskom zastupiteľstve budú poslanci schvaľovať výstavbu ďalších dvoch nájomných bytoviek na Plavisku.

Dokopy tri nájomné bytovky

V bývalom areáli Technických služieb s rozlohou 7700 m2  na Plavisku radnica plánuje postaviť štyri bytové domy. Tri s mestskými nájomnými bytmi a jednu s komerčnými v réžii developera.

Prvú nájomnú bytovku s 39 bytmi predstavili ešte vlani. Radnica k nej má projekt, stavebné povolenie aj vysúťaženého zhotoviteľa s podpísanou zmluvou o dielo. Zatiaľ neúspešne sa pokúša o úver na jej financovanie.

A o prostriedky sa chce teraz uchádzať aj na výstavbu v poradí ďalších dvoch nájomných bytoviek. Bytové domy č. 2 a 3 projektovala bratislavská kancelária Stonehenge. Oba domy majú šesť nadzemných podlaží so 42 bytmi. V prízemnom podlaží bude 16 parkovacích miest, schodisko a technické zázemie.

Väčšina, až 30 bytov, bude dvojizbových. „Malé alebo menšie byty s malou výmerou sú veľmi žiadané medzi záujemcami o nájomné bývanie, ale túto preferenciu je možné konštatovať ako všeobecný trend. Preto je väčšina bytov dvojizbových s rozlohou okolo 50 m2,“ uvádza sa v rokovacom materiáli. V bytovke bude zároveň šesť jednoizbových bytov (s rozlohou 37 m2) a šesť trojizbových bytov (s rozlohou 70,4 m2).

A to na rozdiel od prvej sedempodlažnej bytovky. Z 39 bytov nechalo mesto naprojektovať 16 garzónok, 15 dvojizbových a 8 trojizbových bytov. Podzemné podlažie má slúžiť ako garáž pre 22 áut, ďalších 24 parkovacích miest bude na povrchu.

Obstarávaciu cenu bytového domu č. 2 predbežne stanovili na 2,8 milióna eur, tretieho na 2,79 milióna eur. Výstavbu oboch domov chce radnica zaplatiť z úveru Štátneho fondu rozvoja a bývania (ŠFRB), dotácie ministerstva dopravy a výstavby a z vlastných zdrojov. Druhý dom by mestskú kasu stál 275-tisíc eur, „trojku“ by financovala vo výške 247-tisíc eur.

Obe bytovky majú právoplatné územné rozhodnutie aj vydané stavebné povolenie. Výsledná suma bytoviek ešte vzíde z verejnej súťaže.

Vizualizácia bytových domov č. 2 a 3 na Plavisku. Zdroj: MsÚ RK.

Už piatykrát pri tej istej žiadosti

Od prvej žiadosti o úver na bytovku č. 1 ubehol už takmer rok. Vlani vo februári schválilo mestské zastupiteľstvo jej realizáciu aj podanie žiadosti o úver a dotáciu. Aj v tomto prípade chce totiž mesto financovať výstavbu z troch zdrojov: úveru ŠFRB, ministerskej dotácie a mestskej kasy.

Uznesenie sa pritom viackrát upravovalo. Kým cena bytovky ostávala rovnaká, menila sa výška jednotlivých zdrojov financovania. Dovedna rokovali poslanci o tejto téme päťkrát. Naposledy v prvej polovici mája. Podľa nového návrhu bolo potrebné navýšenie vlastných prostriedkov mesta o 53-tisíc eur.

„Je to na základe listov z Okresného úradu Žilina, v ktorých boli formálne doplnenia, ale obsahovali aj jednu vec, ktorá zvyšuje podiel našich vlastných zdrojov. Týka sa hlavne miestnych komunikácií, odstavných plôch a odvodnenia týchto odstavných plôch,“ vysvetľoval dôvody opätovného predloženia materiálu poradca primátora pre dopravu a infraštruktúru Tomáš Mišovič.

Prvú bytovku na pozemku vedľa Revúcej projektovala kancelária Bálek architekti (na obrázku). Návrhy ďalších dvoch pripravila spoločnosť Stonehenge. Zdroj: MsÚ

Bytový dom má dva prístupy, jeden z východnej strany, druhý zo západnej strany. Pri jednom z nich mali mať všetky metre štvorcové nárokovateľné. Úrad ich neuznal v požadovanom rozsahu.

„Tú časť miestnej komunikácie, ktorá je braná ako alternatívna, teda nezabezpečuje primárne vstup do bytového domu, Okresný úrad v Žiline neuznáva. Tým pádom sa tá časť chodníka a miestnej komunikácie a časť dažďovej kanalizácie na odvod zo spevnených plôch musí financovať z vlastných zdrojov,“ pokračoval Mišovič.

Podľa nového návrhu, ktorí poslanci aj odobrili, plánuje mesto bytovku za 3,3 milióna eur zaplatiť z 1,7 miliónového úveru ŠFRB, z dotácie ministerstva dopravy a výstavby vo výške 841-tisíc. Z vlastného rozpočtu minie mesto 728-tisíc eur.

„Každopádne, minulý rok to bol 863-tisíc eur z vlastných zdrojov, po prepočítaní a tlačení na to, aby sme maximalizovali náš nárok, tak to kleslo na zhruba 670-tisíc a teraz to stúpa na 728-tisíc eur. Stále je to menej oproti minulému roku, stále na tom získavame, ale tieto miestne komunikácie nám v rozsahu, v akom som sa snažil predostrieť, aby nám to prešlo, nebolo uznané,“ uviedol Mišovič.

Treba však zároveň povedať, že v navrhovaných variantoch financovania z februára minulého roka, kedy poslanci schvaľovali podanie žiadosti o úver, bol podiel mesta na financovaní stavby 598-tisíc eur. Resp. 664-tisíc v prípade, ak nedostane dotáciu od ministerstva dopravy. Na 870-tisíc sa podiel mestských zdrojov vyšplhal až po následných dvoch navýšeniach. Po zamietnutom úvere a prepracovaní žiadosti čiastka klesla na 675-tisíc eur. Podrobnejšie sme o tom písali v tomto článku.

Mestu neschválili úver na bytovku na Plavisku, žiadosť upravia a predložia znova. Začiatok výstavby predpokladajú na jar

ŠFRB žiadosť raz zamietol

Ešte na sklonku minulého roka poslal ŠFRB radnici list, v ktorom úver na bytovku neschválil. Mesto vtedy hovorilo, že ide o dočasný stav a po vysporiadaní sa s námietkami v projekte pokračujú.

„Na ministerstve dopravy nám vyhoveli a dotáciu poskytli, na ŠFRB mali k jednému výkladu opačný názor. Na to sme doložili metodické usmernenie z ministerstva dopravy, ktoré bolo opätovne v prospech nás, ale vyžiadali si ešte drobnú úpravu vo vysvetlení, ktorá sa momentálne dorobí a žiadosť bude opätovne prehodnotená. Takže bytovka sa stavať bude, jedná sa len o formalitu,“ odpovedal vtedy poslaneckému zboru Mišovič.

„Je mi ľúto, že proces, ktorý je naštartovaný, ktorý všetci potrebujeme, aby sa začali stavať aspoň bytové domy, ked už nie rodinné domy, sa takýmto spôsobom predlžuje. Vidím za tým jeden základný dôvod a to ten, že cena projektu, ktorá bola vysúťažená zhotoviteľom, je veľmi vysoká,“ vyjadril sa v máji k téme poslanec Patrik Habo.

Bytovku postaví michalovská firma Chemkostav, ktorá vzišla z verejnej súťaže s ponukou približne 3,3 milióna eur. Čo je takmer rovnaká suma, ako bol aj v obstarávaní stanovený „cenový strop“

„Ide mi o to, že takýto projekt mal byť vopred nastavený, že ide o sociálne byty. Výška nášho podielu je v zásade omnoho vyššia ako bol prvý zámer, ktorý hovoril o tom, že chceme takmer 95 percent získať z iných zdrojov a zvyšok má byť z mestských,“ uzavrel poslanec za Černovú.

Vedenie mesta za neúspechom vidí vzájomné spory medzi ministerstvom a ŠFRB. „Je pravda, že táto žiadosť sa prekladá už asi piaty krát, ale nie našou vinou. Vždy sme zdôvodnili, čo je vo veci. Aj pri žiadosti, ktorá je dobre pripravená, sa vždy nájde spôsob, medzery, ktoré sa dajú spochybniť. A keďže sa tam pridruží ešte ľudský faktor, ktorý je vzájomná animozita na jednom ministerstve, medzi ministerstvom dopravy a ŠFRB, tak potom je veľmi ťažko medzi nimi chodiť a niekto sa musí stať obetný baránok,“ reagoval druhý viceprimátor Ján Bednárik (KDH).

„V minulosti takéto veci bežne prechádzali, dnes nie, pretože úradník má na to iný náhľad. Pri tejto garnitúre si myslím, že by to mohlo prejsť, lebo garantuje výstavbu nájomných bytov,“ narážal zástupca primátora na predvolebný sľub hnutia SME rodina o tom, že postavia 125-tisíc nájomných bytov. „Ak nám toto neprejde, určite sa potom obrátime priamo na pána Kollára, z akého dôvodu to už piatykrát neprešlo,“ uzavrel Bednárik.

Starosta Bešeňovej: Tento rok odovzdáme piatu a šiestu nájomnú bytovku. Kolegovia starostovia sa ma pýtajú, ako na to

Titulná fotografia: Vizualizácia dvoch nájomných bytoviek na Plavisku. Zdroj: MsÚ Ružomberok 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.