Po troch zápasoch v Európe vedú basketbalistky skupinu

Dve víťazstva, jedna prehra a priebežne prvé miesto v tabuľke. Tak vyzerá postavenie MBK Ružomberok v základnej H-skupine Európskeho pohára FIBA po polovici odohraných zápasov.

Kým pred týždňom videli diváci v Koniarni maďarského vicemajstra, v stredu bol hosťom domácich basketbalistiek slovinský majster Cinkarna Celje.

Raketový nástup

Úvodná desaťminútovka ďalšieho európskeho športového sviatku v Ružomberku akoby chcela dať za pravdu papierovým predpokladom. Slovinky zatiaľ nevyhrali ani jeden zápas a javili sa ako outsider skupiny.

Ružomberčanky rozpútali najmä v útoku strelecké peklo. Trojica legionárok Šiksniuteová, Jefferyová a Markovičová bola na neudržanie, vďaka čomu domáce eliminovali aj pomerne vysoký počet inkasovaných bodov. Na začiatku druhej štvrtiny viedol MBK 30:14, čo bol zároveň najväčší rozdiel v zápasovom skóre.

„Trošku ma mrzí, že ten začiatok nám vyšiel útočne, ale nebránili sme dobre. Chýbal nám obranný doskok, strácali sme loptu, inak si myslím, že mohlo byť po zápase už prvý polčas,“ hodnotil úvodné dejstvo tréner Juraj Suja.

Janeesa “Chucky” Jefferyová (s loptou) takmer neschádza v európskych zápasoch z palubovky. Proti Celje dala 18 bodov. Foto – Rudolf Maškurica.

Vyrovnané tri štvrtiny

Ružomberský stroj sa potom zadrhol. Hostky vytiahli osobnú obranu po celej ploche palubovky, domácim dievčatám sa začalo ťažšie presadzovať a o svoj náskok postupne prichádzali.

Slovinky sa opakovane dostali na rozdiel štyroch bodov a nepremenili útok, aby vzápätí dostali od Mištinovej minútu pred koncom trojku.

„Bol to super pocit, samozrejme, celá hala bola hore, bol to dôležitý kôš, takže som rada, že sa mi to podarilo,“ vrátila sa k dôležitému momentu zápasu krídelníčka MBK.

Veľká bojovnosť domáceho družstva proti nepoddávajúcim sa Slovinkám stála na osi Jefferyová, Šiksniuteová a Ellenbergová. Všetky odohrali viac ako tridsať minút. V druhom polčase opäť brala útočnú zodpovednosť na seba práve americká rozohrávačka Ellenbergová, ktorá nasúkala 19 bodov, dokopy 24 a držala Ružu neustále o krok vpred.

Tri štvrtiny to bol v Koniarni najmä bojovný a upracovaný basketbal, ktorý hostky vyprovokovali mimoriadne fyzicky náročným štýlom hry, no Ružomberčanky dokázali výsledok kontrolovať až do konca.

Báli sme sme

„Keď súper zmenil hru, začali sme sa báť. Začal nás nútiť k rýchlym strelám, aby mali čo najviac času, striel a možností na návrat do zápasu ony. Urobili to veľmi rozumne a trošku sme sa tomu poddali. Navyše sa nám vybíjali baterky. Bolo vidieť, že program je náročný a chýbala nám energia. Ale v rozhodujúcich chvíľach prišli správne kroky, ubránili sme, premenili svoje pozície a som veľmi rád, že tento ťažký zápas dokázali dievčatá takýmto spôsobom zvládnuť,“ prezentoval svoj pohľad na tretie stretnutie Ružomberka v Európskom pohári FIBA tréner Juraj Suja.

„Začali sme zápas hrozne. Prvá štvrtina bola skoro mínus 20. Potom bolo enormne ťažké hrať, a síce sme sa dostali veľmi blízko, nemali sme dosť síl otočiť stretnutie. Hoci sme sa pripravili najlepšie, ako sme vedeli a chceli sme prekvapiť domáci Ružomberok, nepodarilo sa nám to,“ podal svoj pohľad tréner Sloviniek Damir Grgić.

Víťazstvo 77:68 znamená, že Ruža je priebežným lídrom základnej H-skupiny. Najbližšie sa predstaví opäť doma, v stredu, 28. novembra proti českému Nymburku. Už v sobotu, 10. novembra od 18:00 ju ale čaká doma extraligový duel proti Nitre.

V stredu, 21. novembra bude hrať v Koniarni ženská reprezentácia ďalší kvalifikačný zápas na budúcoročné Majstrovstvá Európy. O 18:00 bude jej súperom Čierna Hora. V kádri trénera Kováčika by sa mala objaviť aj Miroslava Mištinová.

MBK Ružomberok – ŽKK Cinkarna Celje (Slovinsko) 77:68 (28:14, 38:32, 58:52)

MBK: Ellenbergová 24, Jefferyová 18, Šiksniutéová 16, Markovićová 10, Mištinová 5, Jackovecová 4, Belušová, Moravčíková, Stašová 0

Celje: Ocvirková a Bessardová po 20, Friskovecová 14, Delićová 7, Kroseljová 4, Marićová 3, Mitrićová, Senicarová, Debeljaková, Santeljová 0

Štvrtiny: 28:14, 10:18, 20:20, 19:16. TH: 19/18 – 11/10. Trojky: 3-6. Úspešnosť streľby: 46,7% – 36,6%. Rozhodcovia: Putenko (Rus.), Cabelle (Írsko), Podar (Rum.).

Tabuľka H-skupiny po 3. kole pohára FIBA. Zdroj – fiba.basketball.com

Záverečná ďakovačka s divákmi. Foto – Rudolf Maškurica.

Titulná fotografia – Aaryn Ellenbergová (vľavo) a Miroslava Mištinová (vpravo) počas zápasu so slovinským majstrom Cinkarna Celje. Autor – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.