Miroslav Zuberec sa vzdal mandátu poslanca mestského zastupiteľstva

Vo vyjadrení k svojmu rozhodnutiu naznačil, že za jeho rozhodnutím sú tlaky a záujmy, ktoré obmedzujú slobodu jeho rozhodovania (aktualizované 9. mája o vyjadrenie poslanca Stanislava Javorku).

Miroslav Zuberec už nie je viac poslancom mestského zastupiteľstva. Odstúpil zároveň aj z pozície člena dozornej rady Mestského basketbalového klubu Ružomberok, a. s., kde pôsobil ešte z predchádzajúceho volebného obdobia.

Nemôže pracovať bez obáv a slobodne

„Po starostlivom zvážení som sa dnes vzdal mandátu poslanca mestského zastupiteľstva, keďže túto funkciu chcem vykonávať v prospech nášho mesta a občanov, len vtedy, ak sa bez obáv a slobodne môžem vyjadrovať k veciam verejným, a takto aj rozhodovať o spôsobe svojho hlasovania,” povedal pre Ružomberský magazín k svojmu rozhodnutiu Zuberec.

Miroslav Zuberec sa stal poslancom mestského zastupiteľstva hneď pri svojej prvej kandidatúre v roku 2010. Vtedajší nový primátor Ján Pavlík si ho vybral na post 1. viceprimátora mesta. V roku 2014 a následne aj v roku 2018 svoj mandát v Políku obhájil. Tretie funkčné obdobie však nedokončí.

V 29-ročnej histórii ružomberskej komunálnej politiky sa stalo prvý raz, že sa niektorý z poslancov vzdal mandátu.

Kritik súčasných pomerov

V uplynulom aj aktuálnom volebnom období pôsobil v opozícii a patril ku kritikom práce súčasného primátora a vedenia mesta. „Určite nemôžu rozhodovať o cieloch a spôsoboch  napredovania mesta názorové a lobistické skupiny, ktoré sledujú len svoje záujmy. A tie sú väčšinou iné, ako záujmy mesta a jeho obyvateľov,” povedal v lete v rozhovore pre Ružomberský magazín.

V súčasnosti bol členom poslaneckého Klubu nezávislých spoločne s Karolom Javorkom a Patrikom Habom. Mesto a následne aj kolegovia poslanci ich odmietli nominovať za členov komisií, poradného orgánu mestského zastupiteľstva, a ani jedného z nich nenominovali do mestskej rady.

Zuberec vyštudoval Fakultu elektrotechnicky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a Právnickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pracoval ako programátor v Bratislave a Ružomberku, ako správca IT infraštruktúry v Mondi SCP a vyučoval na Žilinskej univerzite. V súčasnosti pôsobí ako právnik v Mondi SCP. Je ženatý a má tri deti.

Novým poslancom sa stane Dušan Mataj, ktorý kandidoval v Políku za stranu Smer-SD. V súčasnosti pôsobí ako vedúci Oddelenia životného prostredia na Okresnom úrade v Ružomberku.

Aktualizované 9. mája 2019

Ako reakciu na odstúpenie Miroslava Zuberca nám do redakcie zaslal 9. mája list Stanislav Javorka, poslanec mestského zastupiteľstvá (nezávislý), ktorý je súčasťou Klubu primátora. List uverejňujeme v plnom znení, bez úprav.

List Stano Javorka

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.