Mládežnícky basketbal zamieril konečne k úspechu

Veľmi úspešnú sezónu má za sebou mládež basketbalového MBK Ružomberok. Aspoň keď to porovnáme s predchádzajúcimi rokmi.

Zaspomínajte si. V Koniarni znie známy športový evergreen „We are the Champions“ od nesmrteľného zoskupenia Queen. Na palubovke sa radujú dievčatá s trofejou, medailami na krku, z tribúny im tlieskajú nadšení fanúšikovia.

Ak sa usmievate a hovoríte si, že to bolo dávno, tak máte len čiastočnú pravdu. Ženy titul nevyhrali od roku 2003, ale pred dvomi týždňami sa to podarilo starším mini žiačkam (U12). Vyššie opísanú scénu Koniareň naozaj zažila. Akurát tých fanúšikov treba vymeniť za nadšených rodičov dvanásťročných dievčat.

Titul po veľa rokoch

V atmosfére, akú ružomberský basketbal nezažíva každý rok, loví manažér MBK Radoslav Popelka v pamäti, kedy naposledy vyhralo niektoré z družstiev MBK basketbalový titul.

„Myslím, že to bolo niekedy v roku 2006. Ale nie som si istý,“ povie napokon, predsa len zaskočený otázkou i hľadaním jej odpovede. Dobrých dvanásť rokov niekdajšia pýcha a liaheň talentov slovenského basketbalu nespievala skladbu šampiónov.

Náznak zlepšenia prišiel vlani. Juniorky pod vedením Michala Porubčana skončili tesne pod vrcholom – na druhom mieste.

Tohtoročná sezóna, hoci MBK stále neobsadil všetky mládežnícke vekové kategórie, lebo nemá dosť basketbalistiek, dávala od začiatku nádej na ďalšie dobré výsledky.

Mladšie mini žiačky bronzové

Začiatkom júna sa z republikového finále v Šamoríne vrátili bronzové mladšie mini žiačky. Dievčatá vo veku do jedenásť rokov priviedla k medailovému úspechu trénerka Zuzana Jarinová.

„Na začiatku sezóny som dostala tieto dievčatá, pričom polovica z nich z basketbalom práve začínala. Aj preto ide o pekný a cenný úspech,“ hovorí trénerka, ktorej robí asistenta, či skôr akého si vedúceho družstva manžel.

V tíme mali aj dcéru, a tak to prirodzene vyplynulo, že aj on začal chodiť s tímom na zápasy.

„Máme tu dievčatá nielen z Ružomberka, ale dve sú z Kubína, jedna z Mikuláša, jedna z Teplej, aj zo Štiavnice,“ hovorí o tíme zloženom z viacerých kútov Liptova Jarinová. Sama je pri basketbale ako trénerka ešte len tri roky. Za ten čas už v MBK získala dve mládežnícke medaily. Z vlaňajším kádrom „jedenástok“ skončila strieborná, dnes sú z nich „dvanástky“ – staršie mini žiačky, aktuálne najúspešnejší kolektív v MBK Ružomberok.

Majstrovský kolektív starších mini žiačiek MBK Ružomberok viedli Anton Panis (vľavo) a Tomáš Klásek (vpravo). Autor – Rudolf Maškurica

Staršie mini žiačky zlaté

Práve tie mali začiatkom júna ako najúspešnejší tím po základnej časti výhodu domáceho prostredia vo finálovom turnaji. V konkurencii šiestich slovenských družstiev potvrdili ambície, uspeli bez jedinej prehry a po rokoch doniesli do Ružomberka basketbalový titul.

„Teším sa najmä kvôli tým dievčatám a rodičom, že zúročili investíciu, ten čas, slzy a pot ktorý do toho investovali, prinieslo to svoje ovocie, a že uverili, že sú dobré, teraz, v súčasnosti môžem povedať, že najlepšie,“ tešil sa tréner úspešného tímu Anton Panis.

Najlepšia hráčka turnaja, Ružomberčanka Sophie Krettová. Autor – Rudolf Maškurica

Dve jeho hráčky sa dostali do základnej päťky turnaja. Kapitánku Sophie Krettovú vyhlásili za najlepšiu hráčku finálového víkendu v Koniarni. Z jeho úst však mená o ružomberských talentoch, ktoré majú na to dostať sa až do A-družstva žien nepočujeme.

„Robíme to preto, aby sa niektoré dievčatá dostali až tam. Samozrejme, sú tu také, ktoré by som bez váhania mohol vymenovať, ale neurobím to. Toto je tím, a ten funguje spolu: s hviezdami aj nosičmi vody. A verte, že bez tých by hviezdy neexistovali. Ale áno, do tohto tímu má zmysel investovať čas, energiu a peniaze,“ pochválil „svoje“ už majstrovské dievčatá Panis.

Podobne altruisticky pristupuje k úspechu aj manažér MBK Radoslav Popelka. Namiesto chváli Panisa a jeho asistenta Tomáša Kláska menuje celý trénersky ansámbel v klube.

„Aktuálne dva medailové úspechy sú dôkazom, že sa nám podarilo naštartovať prácu s mládežou do vysokých obrátok. Vďaka patrí všetkým trénerom od prípravky bez výnimky všetkým, za to, že sa tým deťom venujú a odovzdávajú všetko, čo sa sami naučili,“ hovorí Popelka o tohtoročných mládežníckych úspechoch MBK.

V stredu, 27. júna si celý majstrovský tím prevzal od mesta Ružomberok aj pamätné listy za úspešnú reprezentáciu mesta.

Titulná fotografia – z titulu majsteriek Slovenska sa radujúce basketbalistky MBK Ružomberok v kategorii do 12 rokov. Autor: Rudolf Maškurica, Zdroj: mbkruzomberok.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.