Mladí biatlonisti z Ružomberka mali súťažnú premiéru

Tesne pred hromadným štartom kategórie Žiaci B. Foto: FB/ ŠK SKI Ružomberok
Na 2. kole Viessmann Slovenského pohára v biatlone bojovali nielen pretekári, ale aj rozhodcovia zo Športového klubu SKI Ružomberok.

Počas víkendu 11. – 12. februára sa v Osrblí konalo 2. kolo Viessmann Slovenského pohára v biatlone pre kategórie žiactva. Už tradičné miesto v biatlonovom kalendári tento raz neostalo dlžné svojej povesti. Výdatná snehová nádielka a nočné mrazy pod mínus desať stupňov zabezpečili ideálne podmienky na tratiach pre všetkých pretekárov.

Predstavilo sa trinásť pretekárov z Ružomberka

Zo Športového klubu (ŠK) SKI Ružomberok sa postavilo na štart spolu trinásť pretekárov, ktorí si zmerali sily v sobotných rýchlostných pretekoch so svojimi rovesníkmi a v nedeľu boli pripravené atraktívne preteky s hromadným štartom.

„Pre niektorých našich pretekárov to boli prvé preteky v prebiehajúcej zimnej sezóne, keďže začiatok zimy bol sprevádzaný nedostatkom snehu a následne nás trápila chrípková epidémia,“ vysvetlil predseda klubu Ľuboslav Paluga.

Po výraznom januárovom oteplení prišlo výdatné sneženie aj pod Lúčny hríb v Liptovskej Štiavnici, kde sa ŠK SKI Ružomberok stará a upravuje trate pre bežkárov, kde panujú aj v súčasnosti výborné podmienky na tréning pre bežcov na lyžiach aj mladých biatlonistov.

Artur Keyzlar prekvapil 6. miestom

V sobotu sa na trať rýchlostných pretekov postavili v kategórii „Prípravka“ Artur Keyzlar, Jakub Palguta, Diana Muchaničová, Stela Milanová, Mia Tkáčiková, Katarína Šidová, Marianna Šidová, ktorí ukázali bojovnosť na trati. V kategórii „Žiaci A“ sa na trať vydali Damián Frič, Maroš Glemba, Adam Hromada a Dominika Jaroščáková, pre ktorých to bola premiéra v pretekoch na bežkách v ich kariére.

Podľa pravidiel Slovenského zväzu biatlonu (SZB) obe najmladšie kategórie nestrieľajú a svoju trať dlhú 0,5 km a 2 km bežia klasickou technikou bez streľby. Na druhý deň prípravka pretekala znovu v rýchlostných pretekoch, kde svojím výkonom prekvapil Artur Keyzlar, ktorý si vybojoval malé pódium a skončil na 6. mieste.

Šieste miesta aj pre Plaskúra a Palgutu

Obsadenie sme mali aj v kategórii „Žiaci B“, kde naši najskúsenejší pretekári Matúš Plaskúr a Dávid Palguta zažili premiérovo chuť pretekov v zimnom biatlone, kde zabojovali na bežkách a čakala ich dvakrát streľba zo vzduchovky v polohe ležmo. „Doteraz obaja pretekári zbierali skúsenosti v letnom biatlone, kde zaznamenali v sezóne 2022 veľa pekných výsledkov. Obaja nás potešili svojimi výkonmi,“ zhodnotil predseda ŠK SKI Ružomberok.

Matúš Plaskúr sa v sobotu dostal na malé pódium a v rýchlostných pretekoch na trati dlhej 3 km si vybojoval 6. miesto. Dávid Palguta sa pridal k Matúšovi a v nedeľu v pretekoch s hromadným štartom na trati dlhej 3 km si svojím výkonom vybojoval takisto 6. miesto. V tejto kategórii bežia žiaci svoje trate voľnou technikou. „Všetkým pretekárom gratulujeme ku skvelým výkonom,“ dodal Ľ. Palguta.

ŠK SKI Ružomberok ako organizátor

Premiérovo sa v Osrblí konal Slovenský pohár pod hlavičkou ŠK SKI Ružomberok v spolupráci s KB Čierny Balog, Fan team Banská Bystrica a ŠKP Martin, keď sa nepodarilo na tieto preteky zabezpečiť organizátora v riadnom termíne a hrozilo, že sa plánované preteky neuskutočnia.

„Veľké nasadenie ukázali rozhodcovia z nášho klubu, ktorí sú zložení z radov rodičov pretekárov,“ pochválil ich Palguta. Niektorí z nich už mali skúsenosti z rozhodovaním a organizovaním Slovenského pohára v letnom biatlone, ktorý organizoval ŠK SKI Ružomberok v rokoch 2021 a 2022 pod Lúčnym hríbom v Liptovskej Štiavnici.

„Všetci zúčastnení rodičia sa zapojili do organizácie, alebo pomáhali v rámci zabezpečenia servisu pre pretekárov. Týmto patrí všetkým rodičom veľké poďakovanie,“ zdôraznil predseda klubu. Do budúcna rastie v Športovom klube bežeckého lyžovania a biatlonu Ružomberok silný tím nielen z radov pretekárov, ale aj rozhodcov, ktorí sú neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou každých pretekov v biatlone.

Poznámka redakcie: Na zabezpečenie pretekov v biatlone je potrebných približne 70-80 ľudí z radu organizátorov a rozhodcov.

Z VÝSLEDKOV:

Sobota – rýchlostné preteky: Prípravka – žiačky (0,5 km): 11. Muchaničová, 12. Milanová, 13. Tkáčiková, 14. K. Šidová, 18. M. Šidová. Prípravka – žiaci (0,5 km): 9. Keyzlar, 11. Palguta. Žiačky A (2 km): 23. Jaroščáková. Žiaci A (2 km): 7. Frič, 11. Glemba. Žiaci B (3 km): 6. Plaskúr (streľba L4, L2), 9. Palguta (streľba L2, L3).

Nedeľa – rýchlostné preteky: Prípravka – žiačky (0,5 km): 7. Muchaničová, 8. Milanová, 10. Tkáčiková, 11. K. Šidová, 13. M. Šidová. Prípravka – žiaci (0,5 km): 6. Keyzlar, 8. Palguta. Preteky s hromadným štartom – žiačky A (2 km): 15. Jaroščáková. Žiaci A (2 km): 9. Frič, 10. Glemba. Žiaci B (3 km): 6. Palguta (streľba L1, L1), 7. Plaskúr (streľba L0, L2).

Fotogaléria

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.