Od vybudovania je stále zamknuté. Multifunkčné ihrisko v Políku plánujú otvoriť tento týždeň

Podľa prevádzkového poriadku si volejbalovú sieť budú naťahovať návštevníci ihriska. Ak si budú chcieť zahrať basketbal, budú musieť demontovať futbalové bránky. 

Športuchtiví by sa v multifunkčnom ihrisku v Políku už aj realizovali, no zatiaľ nemôžu. Ihrisko od postavenia doteraz neotvorili.

Doteraz neotvorené

Ihrisko na ulici Dušana Makovického „vyrástlo“ vlani. To pôvodné zrekonštruovali na viacúčelový športový areál. Návštevníci si môžu zahrať basketbal, futbal, tenis či volejbal. Súčasťou je aj detské ihrisko s hojdačkami, šmýkačkou a pieskoviskom. Išlo o riadne odsúhlasenú investičnú akciu v rozpočte mesta, ktorá stála 139-tisíc eur.

Ihrisko stálo už minulý október. Prebehnúť mali dokončovacie práce, po odovzdaní a kolaudácii stavby prešlo pod oddelenie technickej správy na radnici. Doteraz je však uzamknuté.

„Počas zimy ostalo uzatvorené s plánovaným otvorením na jar. Avšak, zaskočila nás aktuálna situácia, pre ktorú sme nemohli konať a otvoriť ho skôr. Tá je, našťastie, momentálne zažehnaná, preto otvoreniu ihriska už nebráni nič. Pokiaľ by napr. vláda, UVZ alebo krízové vedenie mesta nerozhodlo medzičasom inak,“ odpovedal hovorca mesta Viktor Mydlo, prečo dosiaľ ihrisko nebolo sprístupnené verejnosti.

Radnica nariadením uzatvorila všetky detské ihriská 3. apríla ako opatrenie proti šíreniu koronavírusu. Vďaka uvoľňovaniu opatrení ich opätovne otvorilo 7. mája. Čoskoro by návštevníci mohli využiť aj ihrisko v Políku. „Mesto ho plánuje otvoriť počas tohto týždňa,“ potvrdil hovorca.

Súčiastky si budú demontovať návštevníci

Viacúčelové ihrisko vzbudilo pozornosť hneď, ako ho postavili. Niektorým sa príliš nezdalo osadenie basketbalového koša priamo nad futbalovou bránkou.

Podľa staviteľa aj mesta je však umiestnenie v súlade s projektom. Bránky, volejbalová sieť a tyče volejbalového ihriska sú totiž demontovateľné.

„Projekt ráta s tým, že keď pôjdu návštevníci hrať basketbal, bránka sa demontuje a položí vedľa. Tak to bolo navrhnuté. Rovnako sa môžeme pýtať, prečo pôjde stredom volejbalová sieť, ktorú ešte napneme. Ale, samozrejme, nebudeme hrať basketbal a volejbal naraz,“ vysvetľoval Martin Bella z martinskej firmy PMR stavby, ktorá zákazku realizovala, keď sme o novom ihrisku informovali prvý raz.

Otázne vtedy bolo, či si budú jednotlivé prvky demontovať návštevníci ihriska alebo správca, teda oddelenie technickej správy. Odpoveď je už známa.

„Demontovanie komponentov bude momentálne na používateľoch ihriska. Ihrisko bude počas otvorenia prichystané na loptové hry. V prípade záujmu o volejbal si sieť budú musieť nainštalovať samotní hráči. Nejde o zložitý systém, inštalácia je jednoduchá a rýchla. Takéto konanie je v súlade s prevádzkovým poriadkom ihriska,“ priblížil hovorca.

„Tie komponenty sú tak odnímateľné, aby si z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia verejnosti nik neublížil. Sú dodržané všetky predpisy,“ ubezpečovala ešte minulý október vedúca investičného oddelenia Zuzana Jašková.

Ihrisko plánujú monitorovať. Pripravené sú obvody, ktoré napoja na kamerový systém. Kameru zatiaľ ešte nenainštalovali.

Titulná fotorgrafia – uzamknuté multifunkčné ihrisko v Políku. Zdroj – Jaroslav Moravčík. 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.