Radnica zatvorila všetky detské ihriská

Mesto Ružomberok vydalo v piatok 3. apríla nariadenie na uzatvorenie všetkých detských ihrísk. Fyzicky sú prístupné, nikto sa však na nich nesmie hrať.

Nariadenie, ktorým mesto zakazuje občanom stýkať sa v priestoroch detských ihrísk prišlo po tom, ako bola radnica k takémuto kroku vyzvaná z radov poslancov a verejnosti.

„Množili sa nám sťažnosti, že ľudia porušujú odporučenie nestýkať sa s inými, ktoré vydal hlavný hygienik Slovenskej republiky v marci. Preto aj so zreteľom na blížiace sa oteplenie a aktuálne aj pekný víkend, sme sa rozhodli pristúpiť k tomuto kroku,“ povedal viceprimátor Michal Lazár, ktorý predsedá mimoriadnym poradám vedenia mesta, ktoré prebiehajú aj pri neúčasti primátora na radnici každý deň.

Uzatvorenie detských ihrísk bude realizovať mesto prostredníctvom príslušníkov Mestskej polície. Tí počas dňa časť ihrísk označili a podľa Lazára, niektoré aj opáskovali.

Podľa neho je dnes problematická kvalifikácia detského ihriska v súčasnej platnej legislatíve. V zákone číslo 371/2019 Z.z. o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska je uvedené, že detským ihriskom sa považuje každá verejná plocha, v ktorej je umiestnený minimálne jeden detský prvok. „Takýchto ihrísk máme v meste stovky a nie je možné ich všetky uzatvoriť, preto sme sa rozhodli uzatvoriť len tie, ktoré považujeme za najväčšie,“ vysvetlil viceprimátor Michal Lazára dodal, že toto nariadenie musia zodpovedne prijať všetci rodičia a svoj voľný čas by mali tráviť radšej mimo ihrísk.

„Detské ihriská budú zatvorené do doby, kým sa situácia v republike neupokojí. Vtedy môžeme začať uvažovať o uvoľnení niektorých našich opatrení, ktorých cieľom je eliminovať riziko nákazy vírusom Covid-19,“ uzatvoril Michal Lazár.

Titulná fotografia – Oznam radnice na jednom z detských ihrísk v meste. Foto – redakcia.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.