Muzikoterapia, triky s uterákmi aj arómy: Ružomberčania zoznamujú Slovákov so saunovou kultúrou

Na majstrovstvách sveta saunmajstrov v Poľsku získali Marek Homza a Matúš Brtko 11. miesto v tímovej súťaži. Ružomberčania si so saunovými rituálmi potykali v Bešeňovej, napokon svoje zručnosti pretavili do vlastnej agentúry. Aké benefity má sauna pre ľudské telo, ako sa má správne relaxovať a prečo je po saune vhodné dať si jedno čapované, nám porozprával 32-ročný Ružomberčan Marek Homza. 

Biely uterák, stekajúci pot po celom tele a zúfalý pohľad na hodinky. Horúci vzduch zatvorila neveľká miestnosť do vyčítavej otázky, koľko ešte? Tento scenár by ste s dvomi Ružomberčanmi počas saunovania nezažili. A hoci sa na Slovensku ešte na saunové rituály pozerá cez prsty, v zahraničí si na ,,horúce” predstavenie kupujú ľudia lístky ako do divadla. 

Na Slovensku posúvajú saunovú kultúru medzi ľudí aj dvaja Ružomberčania Marek Homza a Matúš Brtko. Nedávno sa zúčastnili majstrovstiev sveta neďaleko poľských Katowíc, odkiaľ si odniesli spoločné 11. miesto, v kategórii jednotlivcov sa Marek dostal až do finále. Titul majstra sveta nezískal, odniesol si však ôsme miesto.

Ľudia sa na mladíkov najskôr pozerali ako na bláznov 

Marek najskôr pracoval v hoteli v Liptovskom Jáne ako obchodný manažér. Neskôr dal výpoveď a dostal sa do Bešeňovej. ,,V tom čase videli niekde v zahraničí saunové rituály, tak mi ponúkli či by som to nechcel robiť. Chceli aj zistiť, či o takéto služby bude vôbec záujem,” začína nám rozprávať svoju cestu k saunovej kultúre 32-ročný Marek Homza. 

Seansy sa však ľuďom páčili, aj keď začiatok bol nielen pre klientov, ale aj pre Mareka rozpačitý. ,,Zo začiatku som sa hanbil, pretože aj ja som si myslel, že je to striptíz v saune. Ľudia tomu nerozumeli, pozerali sa na nás ako na bláznov. Potom som sa saunovaniu začal venovať viac, urobil som si kurzy, začali sme pridávať rôzne saunové procedúry, rozrastal sa tím. Napokon som sa stal v Bešeňovej saunovým welness manažérom,” hovorí o postupnom zdokonaľovaní sa Marek. 

Mladý Ružomberčan absolvoval niekoľko kurzov muzikoterapie, aromaterapie aj vykurovadlá. Hovorí však, že každý sa musí posúvať sám a učiť najmä správnu techniku napríklad aj s uterákmi.   ,,Je to dôležité, aby vírenie vzduchu uterákom nevyzeralo ako prášenie koberca v saune, pretože klienta by to odradilo, musí to vyzerať profesionálne. Progres už príde automaticky, ak to človeka jednoducho začne baviť,” priznáva Marek Homza. Zároveň nám vysvetľuje, že vznikol zákon, ktorý hovorí o tom, že maséri musia mať kurz welness pracovníka, ktorý ponúka celý balík saunových rituálov.

Saunový rituál odovzdáva klientom najmä zážitok. ,,Učíme ľudí saunovú kultúru, ako správne sedieť, ako správne dýchať. Keď tam len tak sedia, hlavu majú vo vyššej teplote, nohy v nižšej. Keď však robíme rituál, teplo rozvírime uterákmi a celé telo sa začne saunovať v rovnakej teplote. Do rituálu pridávame cielenú aromaterapiu, buď na relax, povzbudenie alebo aj na energiu,” začína vysvetľovať spôsoby saunovania dolnolipták. 

Ružomberčania Marek Homza a Matúš Brtko napokon svoje zručnosti zúročili vo vlastnej agentúre a saunovacie služby ponúkajú už viac ako tri roky vo vlastnej réžii. Väčšinou ide o klasický saunový rituál. Pozostáva z rozvírenia vzduchu uterákmi, pridáva sa aj aróma či hudba. O niečo zábavnejší je divadelný rituál, ktorý býva pevnou súčasťou majstrovstiev sveta. Rituál je v tomto prípade doplnený o príbeh, kostými aj rekvizity. ,,Je to saunové divadlo priamo v saune a trvá 15 minút. Príbeh je spojený s arómami, doležitá je nacvičená choreografia do hudby,” približuje divadelný rituál Marek Homza. 

Medzi ďalšie druhy patrí aj ruská banya, kde namiesto uterákov používajú dubové alebo brezové vetvičky. Víria vzduch a vďaka svojim molekulám rozvoňajú saunu, no nielen to. Molekuly majú aj ozdravné účinky. Na konci tejto procedúry ponúkajú saunmajstri masáž s vetvičkami. 

,,Potom robíme aj vykurovadlá. Ide o aromaterapiu za pomoci živíc zo stromov alebo vykurovadiel. Tie dávajú arómu za pomoci dymu, ktoré ľudia vdychujú. Môžeme to dopĺňať muzikoterapiou alebo niekedy aj banyou,” vysvetľuje Marek Homza. 

Služby si objednávajú najmä hotely v Tatrách 

V odpočinkových miestnostiach sa dá robiť aj muzikoterapia, ktorá je ideálna po saune. Je to hranie na najstarších hudobných nástrojoch akými sú tibetské misky či gongy. Práve tie dávajú vibrácie, ktoré fungujú na istej frekvencii, a to ukľudňuje ľudské telo. Človek sa dostáva do bdelého spánku a dobre zrelaxuje. Marek zároveň hovorí, že najviac ľudia vyhľadávajú klasické saunové rituály, no novým trendom sú aj tie divadelné. Do svojho portfólia by dvaja mladíci v budúcnosti radi pridali spojenie jógy so saunou. 

Obaja saunmajstri musia každý jeden rituál vysvetliť, aby sa človek, ktorý skúša saunu prvýkrát nezľakol. ,,Vysvetľujeme aj to, že kedykoľvek počas rituálu môžu odísť. Najviac bavia ľudí triky s úterákmi, vtedy nám aj zatlieskajú. Niektorí zase majú radi ,,peklo” v saune,” približuje klientelu Marek Homza. 

Ich práca funguje najmä v Nízkych a Vysokých Tatrách. ,,Väčšinou sú to hotely, ktoré chcú oživiť svoj welness a ponúknuť doplnkovú službu, ktorú vnímajú ako súčasný trend. Je to aj vďaka našim úspechom, vidia, že naše služby sú kvalitné. Prídeme teda priamo do ich welnessu, do zahraničia chodievame iba hosťovať, keď si nás pozvú na saunové noci. Chodievame po celej Európe, navštevujeme krajiny ako Nemecko, Belgicko, Rakúsko či Maďarsko,” vyratúva zahraničné cesty Marek Homza. 

Saunovanie má pre človeka viaceré benefity, ktoré nie sú len ozdravné. ,,Ľudia počas rituálu vdychujú arómy, ktoré prečisťujú horné aj dolné dýchacie cesty, prekrvuje sa im celý ľudský systém. Sauna je dobrá aj proti reumatizmu, človek si buduje pravidelným saunovaním imunitu,” hovorí o výhodách saunovania pre ľudské telo Marek Homza a vysvetľuje, že keď ľudia vychádzajú zo sauny, hovoria, že sa im spustila nádcha, hneď po rituáli sa im uvoľnili dýchacie cesty. 

Dĺžka ,,pobytu” v saune závisí od životného štýlu klienta. Marek však zdôrazňuje, že dôležitý je aj čas na relax. ,,Niekedy vydržím v saune osem minút, niekedy 20, ale priemerne 15. Dôležité je, aby si každý klient po saune dobre oddýchol. Po saune by si mal dať sprchu, umyť sa z toxínov, oddýchnuť si, aby sa tep a tlkot srdca znormalizoval. Saunovanie je nevhodné pre tých, ktorí majú problém s tlakom, alebo srdcom,” zdôrazňuje Marek Homza. 

Rovnako je nevhodné konzumovať pred saunou alkohol. ,,Po procedúre je však dobré dať si jedno pivko, pretože pohár piva v sebe obsahuje veľké množstvo minerálov a vitamínov, ako je napríklad vitamín B, ktorý počas saunovania z tela odvodňujeme. Je preto dobré, keď sa dostáva opäť do tela,” približuje Marek. 

Úspech na majstrovstvách sveta 

Obaja Ružomberčania sa tento rok zúčastnili aj majstrovstiev sveta v saunových rituáloch. Z Poľska si odniesli 11. miesto v tímovej kategórii, za jednotlivcov sa Marek prebojoval až do finále, kde získal ôsme miesto. 

V divadelnom rituály predstavil príbeh, v ktorom poukázal na to, aké máme priority v živote. Dokázal to vďaka jedinej rekvizite – televíznej obrazovke. ,,Vošiel som do sauny ako bežný pracujúci človek, ktorý svoj voľný čas trávi pred televíziou. Pozeral som program o šamanoch, odsudzoval som, ako môžu prežiť v lese, kde nemajú nákupné centrá, sprchy. Počas toho som zaspal a začalo sa mi snívať. Zobudil som sa aso naman, ktorý pozerá na televíziu a hoci vidí pozlátko, vidí aj vojny, hladomor, choroby. Takto som ukázal dva svety. Na konci saunového rituálu som sa prebudil a hoci som hneď zistil, že to bol len sen, zmenil som pohľad na svet,” hovorí o svojom divadelnom rituáli Marek. 

Vstupenkou na postup na majstrovstvá sveta je úspech v národných kolách, ktoré organizujú viaceré krajiny.  Svetový šampionát sa konal neďaleko poľských Katowíc, kde sa nachádza najväčšia sauna na svete s kapacitou 320 ľudí. 

Anna Zábojníková 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.