Na celoslovenský skríning zareagoval aj Ružomberok. Kde sa môžete dať otestovať?

Počas týždňa je v Ružomberku v prevádzke 5 mobilných odberných miest na antigénové testovanie. Cez víkend sa ich počet zdvojnásobí.

Od pondelka plynie 9-dňová lehota, počas ktorej sa môžu obyvatelia Slovenska nechať otestovať na Covid-19.

Od budúcej stredy totiž bude nutné preukázať sa pri viacerých výnimkách zo zákazu vychádzania negatívnym výsledkom testu. Či už antigénového alebo PCR. Bez dokladu o jeho absolvovaní nebude možná cesta do práce, banky, prírody ani na poštu.

V porovnaní s novembrovým celoplošným testovaním, kedy odbery vykonávali počas víkendu, prebieha aktuálny celoslovenský skríning aj počas pracovných dní. A to od 18. do 26. januára. Zabezpečujú ho prevažne mobilné odberové miesta.

V Ružomberku ich počas týždňa funguje 5. Na dvoch z nich, v „starej lekárni“ na Podhore a na Rovni (Maneli, s.r.o), je spustený objednávkový systém, kde je potrebné sa na testovanie vopred objednať. Do 26. januára sú už všetky časenky obsadené.

Záujemcovia o odber, ktorí nestihli rezerváciu, tak môžu ešte využiť odberné miesto Slovenského červeného kríža na Majeroch, miesto na ulici Generála Miloša Vesela (Artemeda, s.r.o) alebo na Poľnej, kde je mobilné miesto v réžii vojenskej nemocnice (Koniareň).

Kým cez pracovné dni sú odbery výlučne na pleciach piatich “momiek”, cez nadchádzajúci víkend sa počet testovacích miest v Ružomberku zvýši na desať. Radnica pristúpila k posilneniu kapacít aj po viacerých zasadnutiach krízového štábu mesta i okresu.

Do skríningu zapojila viaceré priestory, v ktorých testovali už vlani. Testovanie bude v sobotu a nedeľu prebiehať od 8:00 do 18:00. Obedňajšiu prestávku stanovili od 12:00 do 13:00.

Radnica ešte rokovala s odberným miestom na ulici Poľná pri Koniarni a v Čutkove. Dnes oficiálne pribudlo testovacie miesto v Černovej, ktoré sprevádzkujú počas víkendu.

„Zároveň vás chcem poprosiť, aby ste využili priestor a nechali sa otestovať, ak si to viete predstaviť, aj v týchto dňoch, aby ste cez víkend nemuseli čakať v dlhých radoch,“ apeloval vo videu viceprimátor Michal Lazár.

Bez testu ani do práce, prírody či na poštu

Predstavitelia vlády deklarujú, že testovanie je dobrovoľné, no bez negatívneho výsledku obyvatelia strácajú nárok na viacero výnimiek z aktuálne platného zákazu vychádzania. Ten vláda schválila ešte na Silvestra, medzičasom ho predĺžila do 7. februára.

Bez certifikátu je na území celého Slovenska od 27. januára do 2. februára zakázaná cesta do práce i pobyt v prírode v rámci okresu.

Doklad bude potrebný aj pri ceste do banky, poisťovne, knižnice, na poštu i výdajné miesta eshopov.

Obyvatelia musia postúpiť test, aj keď budú chcieť ísť na čerpacie stanice, do autoservisu a servisu bicyklov alebo na emisnú a technickú kontrolu vozidiel.

Preukázať sa bude potrebné aj pri vstupe do čistiarne odevov, očnej optiky a opravovne obuvi. Testom bude tiež podmienené vycestovanie do zahraničia.

Umožnené nákupy potravín aj návšteva lekára

Ľudia, ktorí testovanie neabsolvujú, si budú môcť obstarať nevyhnutné životné potreby. Vláda medzi ne zaradila najmä nákup potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienický a drogériový tovar, krmivo pre zvieratá. Naďalej platí, že by si ich mali zabezpečovať v najbližších predajniach a prevádzkach od svojho bydliska.

Bez testu bude umožnená aj cesta za lekárom na neodkladnú aj plánovanú zdravotnú starostlivosť i na preventívnu prehliadku. Na tento účel rovnako môžete sprevádzať svojho príbuzného. Povolená je aj cesta za blízkym, ktorý je odkázaný na starostlivosť druhej osoby.

Bez dokladu môžu ísť ľudia na krst, pohreb alebo uzavretie manželstva.

Certifikát sa nebude vyžadovať pri venčení psa alebo mačky do vzdialenosti jedného kilometra od bydliska, pri starostlivosti o hospodárske zvieratá ani pri poskytovaní veterinárnej starostlivosti.

Bez testu môžu ísť deti do materskej školy aj žiaci v prvom stupni základnej školy. Ľudia nad 65 rokov aj ťažko zdravotne postihnutí na vozíčku majú povolenú zdravotnú vychádzku maximálne do jedného kilometra od svojho bydliska.

Na test nemusia ísť ľudia, ktorí v predošlých troch mesiacoch prekonali ochorenie Covid-19 a vedia to aj zdokladovať. Rovnako obyvatelia, ktorí sú už zaočkovaní oboma dávkami vakcíny proti koronavírusu, ak od očkovania prešlo aspoň 14 dní.

Čo nás čaká po 2. februári?

Po skríningovom testovaní rozdelí ministerstvo zdravotníctva okresy do dvoch skupín. Rozhodujúcou bude opäť miera pozitivity.

Prvú skupinu bude tvoriť 36 okresov s najmenším podielom zistených infikovaných. Pre tieto oblasti bude od 3. februára opäť platiť uvoľnený režim ako teraz. Na výnimky zo zákazu vychádzania teda nebudú potrebovať test.

Vo zvyšných 37 okresoch si testovanie zopakujú.

Od 7. februára chce vláda spustiť Covid automat, ktorý schválili ešte vlani v decembri. Jednotlivé opatrenia budú uvoľňovať na základe počtu nových nakazených či hospitalizovaných.

Titulná fotografia: ilustračný záber z celoplošného testovania. Zdroj: Anna Zábojníková 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.