Na Liptovského drevorubača zavítalo viac ako tritisíc ľudí

Obľúbenej piliarskej súťaži v Liptovskej Osade síce tento rok konkuroval Ružomberský jarmok, no účasť sa nezhoršila, práve naopak. V poradí štvrtý ročník prilákal do areálu autokempingu tri a pol tisíc návštevníkov.

Podľa Mareka Janigu, jedného z organizátorov, ide o zatiaľ najvyššiu účasť. „Keď sme podujatie pripravili prvý raz, prišlo zhruba tisíc ľudí, predvlani a vlani asi dvetisíc,“ uviedol pre porovnanie údaje z predošlých rokov.

„Mnohí spočiatku o akcii nemali vysokú mienku, mysleli si, že drevorubači sa opijú, pobijú a hotovo. Nik nepredpokladal, že z toho bude rodinná akcia,“ dodal.

Zvýšili bezpečnosť

Liptovský drevorubač má síce atmosféru dedinského podujatia, no súťaží sa na ňom podľa kritérií profesionálnych pretekov. Minulú sobotu si v stínke stromu na cieľ, výmene reťaze či odvetvovaní zmeralo sily 25 súťažiacich, ktorí zostali po vyraďovacom kole. To museli organizátori kvôli takmer dvojnásobnému počtu prihlásených zrealizovať deň dopredu.

Prvé miesto napokon obsadil Kristián Žoviak, druhé Jozef Baňák, tretí bol Jozef Šikyňa.

Stínka stromu na cieľ.

Zasúťažiť si mohli aj návštevníci. K hodu obojstrannou sekerou, ktorý je súčasťou diváckych aktivít odvlani, sa po novom pridružilo aj pílenie bruchatkou. Nechýbali ani stánky s občerstvením či detské atrakcie. Po 20. hodine čakali účastníkov vystúpenia rockových kapiel Kabát a Edgar.

„Som rád, že úroveň podujatia sa z roka na rok zlepšuje. Novinkou tohto ročníka sú aj zvýšené bezpečnostné opatrenia – oplotenie súťažiacich. Tiež nás teší, že k nám zavítala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová,“ konštatoval starosta Liptovskej Osady Róbert Kuzma.

„Výborná akcia, pokiaľ by mi to čas dovolil, určite by som sa jej neváhala zúčastniť aj v budúcnosti. Povolanie drevorubača je jedno z najnebezpečnejších, ľudia si aj takýmto spôsobom môžu uvedomiť riziká, ktoré títo chlapi bežne podstupujú,“ zhrnula svoje pocity županka Jurinová.

Nebanoval za jarmokom

Organizátorov tento rok sklamalo len počasie. „Popoludní asi dve hodiny pršalo, čo nám trošku narušilo program, ale aj napriek tomu som si akciu konečne poriadne užil. Lepšie sme si rozdelili úlohy, snažili sme sa všetko prichystať s láskou a ľahkosťou, bez zbytočných stresov,“ priznal organizátor Janiga, ktorý sa aktívne venuje ťažbe a približovaniu dreva.

Ukážka lezenia po strome v podaní Mareka Janigu.

Podujatie si pochvaľoval aj pravidelný návštevník Paľo. „Chodievam naň každoročne, neodradilo ma ani to, že sa tento rok prekrýva s jarmokom v meste. Je to taká naša dedinská slávnosť, nebanujem, že som jej dal prednosť,“ zhodnotil.

Ďalší zúčastnený sa však nevyhol menšej kritike. „Trochu ma zarazilo to oplotenie,“ vyjadril sa na margo tohtoročných sprísnených bezpečnostných opatrení, ktoré mali zabrániť zásahu štiepov do divákov. „Pripadal som si ako v ZOO,“ zdôvodnil.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.