Na salaši v Liptovskej Lúžnej súťažili strihači oviec

Víťazom 15. ročníka Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v strihaní oviec sa stal Poliak Krisztian Jarosz, ktorý zároveň dosiahol najlepší čas v ostrihaní jednej ovce. Podarilo sa mu to za 49 sekúnd.

Na druhom mieste skončil Slavomír Sobek z Bardejova, tretí bol Milan Smoleňák zo Staškoviec pri Stropkove.

Dovedna sa obľúbenej súťaže zúčastnilo 13 strihačov. Najmladším účastníkom bol 26-ročný Marcel Smoleňák, najstarším 66-ročný Andrej Hankovský, ktorému udelili Cenu predsedu Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK).

Riaditeľ ZCHOK Slavomír Reľovský.

Organizátorom po prvý raz v histórii pretekov neprialo počasie. „Prvý raz nám prší, no aj napriek nepriaznivému počasiu prišlo dostatok súťažiacich, dokonca i zo zahraničia – dvaja prišli z Českej republiky a jeden z Poľska. Práve poľský súťažiaci bol prednedávnom na majstrovstvách sveta, kde sa vo veľmi silnej konkurencii umiestnil na dvadsiatom mieste,“ priblížil Slavomír Reľovský, riaditeľ ZCHOK.

V porovnaní s predošlými ročníkmi, kedy sa súťaže zúčastnili zhruba dve desiatky záujemcov, bola tohtoročná účasť pomerne nízka. „Môže to byť spôsobené aj tým, že strihačov je čoraz menej,“ skonštatoval Reľovský.

Počasie zrejme ovplyvnilo aj návštevnosť. Po minulé roky zavítalo na salaš aj tisíc zvedavcov. Tento rok sem zamierili asi tri stovky ľudí.

Podujatie si nenechala ujsť ani predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová. „Veľmi nás to potešilo, keďže ŽSK patrí medzi najsilnejšie ovčiarske regióny v rámci Slovenska,“ zhodnotil riaditeľ Reľovský.

Novinkou tohto ročníka bola súťaž v práskaní bičom, už tradične podujatie spestrili aj divácke súťaže v jedení bryndze a pití žinčice.

Súťaž organizačne zastrešuje ZCHOK a Svojpomocné podielnické družstvo poľnohospodárov Lúžňan v Liptovskej Lúžnej.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.