V Liptovskej Lúžnej renovujú pamätník SNP a stavajú rozhľadňu

Obec aktuálne rieši viacero investičných akcií zameraných na prezentáciu histórie a miestnej ľudovej kultúry. Krásu tunajšieho folklóru predviedli aj v rámci tretieho ročníka podujatia Slovenský dňa kroja. 

Od začiatku roka rekonštruujú pamätník Slovenského národného povstania na vyšnom konci. Náklady za materiál hradí obec, prácu zabezpečuje základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Liptovskej Lúžnej, na podnet ktorej sa do renovácie po 45 rokoch rozhodli pustiť.

„Návrh sme predniesli obecnému zastupiteľstvu, keďže pomník bol už v žalostnom stave a vyžadoval opravy. Obec vyčlenila 1500 eur, no neskôr sa ukázalo, že táto suma nepostačuje. Napriek tomu starosta prisľúbil, že zafinancujú aj ďalšie nevyhnutné úpravy, aby sme sa dostali aspoň do medzistavu, v ktorom je pamätník momentálne,“ približuje podpredseda miestneho SZPB Vladimír Veselovský s tým, že pôvodný rozpočet už zrejme dvojnásobne presiahli.

Pamätník SNP v Liptovskej Lúžnej počas pietnej spomienky pri príležitosti 76. výročia SNP. Zvyšných opráv sa miestna pamätihodnosť dočká v budúcom roku. Foto – autorka

„Už keď sa s tým začalo, nech sa to aj dokončí. Veď to zase ďalšie roky vydrží,“ konštatuje starosta Albín Husarčík.

Pokračuje sa budúci rok

Doterajšia údržba zahŕňala vyčistenie priestoru od náletových drevín, odstránenie zvetraných betónových častí a následnú sanáciu či zakrytie obvodového múru betónovými strieškami. Začalo sa tiež s opravou podstavcov na oheň.

„Kedysi boli na nich umiestnené veľké taniere z bronzu alebo liatiny, niekto ich však ukradol,“ spomína si starosta.

V budúcom roku plánujú urobiť zámkovú dlažbu okolo betónovej platne s pomníkom. Radi by tiež poniže pamätníka umiestnili závoru. „Chodia sa tam točiť motorkári a cyklisti, nechceme, aby priestor devastovali,“ vysvetľuje podpredseda Veselovský.

Podpredseda základnej organizácie SZPB Liptovská Lúžna Vladimír Veselovský (vľavo) a starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík. Foto – autorka

Ďalšou etapou bude očistenie mohyly, ktoré zrealizujú s pomocou miestnych hasičov, potom sa pustia do jej konzervácie. Odbornou renováciou by mali prejsť aj bronzové plastiky umiestnené na monumente. Ak budú financie, údržba čaká aj stĺpy na zástavy.

Medzi dlhodobými plánmi je aj výstavba múzea SNP. Podľa podpredsedu Vladimíra Veselovského je to len vízia, ktorú nateraz nijako nerozvíjajú. „Najskôr treba dokončiť pomník, potom by sme radi skrášlili okolie partizánskeho bunkra, ktorý sa nachádza neďaleko. Prvoradé je dokončiť to, čo je rozrobené. Potom budeme hľadať priestor na múzeum. Nejaká expozícia však bude umiestnená aj v bunkri,“ zhrnul.

Repliku zemľanky, ktorú využívali povstalci na Prašivej, sa im s finančnou podporou obce podarilo postaviť vlani. Jej otvorenie bolo spojené s oslavami 75. výročia SNP.

Pod Prašivou ožila história

Opravy interiéru v nedohľadne

Už dlhší čas sa v Liptovskej Lúžnej snažia vybudovať aj múzeum života v obci. Zriadiť ho chcú v priestoroch viac ako storočnej drevenice, ktorú získali do vlastníctva ešte v roku 2016.

V tom istom roku získali aj príspevok na rekonštrukciu strechy. Kompletnú výmenu krytiny však napokon zrealizovali v roku 2018.

Výmena strešnej krytiny na drevenici, v ktorej chcú zriadiť múzeum života v obci. Foto – webová stránka obce Liptovská Lúžna

Na opravy v interiéri nateraz nemajú financie, čakajú teda na možnosť získať ich z iných zdrojov. Pokúšali sa o to už pred štyrmi rokmi v rámci projektu cezhraničnej spolupráce s družobnou obcou Lúžna u Vsetína. Peniaze však nezískali, podľa slov starostu žiadosť stroskotala na byrokracii.

„Prednedávnom bola vypísaná cezhraničná výzva, no týkala sa len prihraničných oblastí. Budeme to však sledovať aj naďalej, veríme, že sa čoskoro zadarí,“ sumarizuje starosta.

Po rekonštrukcii chcú dovnútra umiestniť exponáty, ktoré vyzbierajú od občanov. Pozoruhodným prvkom drevenice je najmä stará, zachovalá pec.

Zvažujú tiež, že v ďalšej etape by mohli expozíciu rozšíriť aj do exteriéru, kde by návštevníkom priblížili, ako kedysi vyzeral typický dedinský dvor.

Z viac ako storočnej drevenice vybuduje Liptovská Lúžna múzeum života v obci

Pohľad na meandre z výšky

Na vyšnom konci, kde sa nachádzajú známe meandre rieky Lúžňanka chcú členovia Klubu slovenských turistov v Liptovskej Lúžnej postaviť rozhľadňu. Keďže ani v tomto prípade so žiadosťou o grant neuspeli, výstavbu finančne podporí obec.

Práce rozbehli členovia turistického klubu začiatkom septembra, predpokladá sa, že by mali byť hotové v budúcom roku. „V niečom pomôže aj obec. Rozhľadňa bude mať dve podlažia, vysoká bude osem metrov, s pôdorysom šestnásť štvorcových metrov,“ približuje starosta.

Odborný odhad nákladov je podľa jeho slov desaťtisíc eur, no vzhľadom na to, že výstavbu realizujú svojpomocne, výdavky by mali byť nižšie.

„Vďaka rozhľadni sa obyvateľom obce i návštevníkom a turistom naskytne lepší pohľad na prírodný úkaz Meandre Lúžňanky. Z výšky je vidno pôdorys meandrov lepšie ako zo zeme. Propaguje sa tým aj obec,“ pochvaľuje si Husarčík.

Zviditeľnili sa

Starostu teší, že obec úspešne reprezentujú aj folkloristi, ktorí sa predviedli v rámci podujatia Slovenský dňa kroja. Tento rok sa organizátori rozhodli zavítať do vybraných obcí a zachytiť pestrosť tradícií v ich prirodzených podmienkach.

Slovenský deň kroja v Liptovskej Lúžnej. Foto – Ramon Leško/Slovenský deň kroja

Z dolného Liptova sa okrem Liptovskej Lúžnej prezentovala aj obec Liptovské Sliače. V rámci ankety tiež súťažili o najkrajšie predvedený slovenský kroj. V lúžňanskom kroji zapózovala Radka Švandová, v Liptovských Sliačoch sa pred objektív postavila Nikoleta Luptáková.

„Som rád, že aj vďaka našim šikovným občanom si ľudia svoje kultúrne dedičstvo začínajú opäť vážiť. Boli tu časy, keď sa kroje a ručne vyrábané plátna vykupovali za smiešne ceny, rokmi však ich hodnota narástla,“ hodnotí starosta.

Slovenský deň kroja v Liptovskej Lúžnej. Foto – Ramon Leško/Slovenský deň kroja

„Sme hrdí, že máme Folklórny súbor Lúžňan, spevácku skupinu pri Jednote dôchodcov, aj ich nasledovníkov v podobe detského folklóru Lúžňanček. V neposlednom rade sa však snažíme podporovať aj tunajšiu dychovku, ktorá je v našich končinách celkom raritou, keďže na Liptove je rozšírený trochu iný typ hudby,“ uzatvára starosta.

Titulná fotografia: Pamätník SNP v Liptovskej Lúžnej. Zdroj: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.