Na Štefanskom turnaji o pohár Dr. Huleja mladí naberali skúsenosti, starší sa učili

Športový klub stolného tenisu (ŠKST) Baničné zorganizoval už 7. ročník Štefanského turnaja. Ten už štyri roky nesie aj dodatočný názov O putovný pohár Dr. Huleja.

Bola to jedna z viacerých myšlienok aktívneho športovca, neúnavného propagátora napríklad aj stolného tenisu medzi mladými, Miloslava Huleja: čo tak urobiť medzi vianočnými sviatkami a Novým rokom turnaj.

Herňa v Baničnom bola počas turnaja plná stolných tenistov. Foto – autor.

Spomienka na Dr. Huleja

„On to tak zhodnotil, že už bolo dosť napchávania, a treba prísť do telocvične. No a keď sa takto zídu kamaráti, dobre si zahrajú, rozhýbu kosti, svaly, porozprávajú a potešia zo športu a spoločne stráveného času, čo môže byť lepšie,“ nadväzuje na myšlienku Miloslava Huleja, niekdajšieho predsedu ŠKST Baničné, súčasný člen klubu a spoluorganizátor turnaja Boris Žbirka.

Pri zakladaní Štefanského turnaja v roku 2013 bol ešte aj Dr. Hulej. Posledné štyri roky živia nápad s turnajom jeho kluboví kolegovia a kamaráti.

„Účasť je bohatá, dosiaľ najlepšia, čo si pamätám. Z okresov Ružomberok a Liptovský Mikuláš prišlo 36 chlapcov, ktorí hrajú stolnotenisové súťaže v regióne od 4. po 9. ligu. Robíme súťaž ešte atraktívnejšiu v tom, že v skupinách si merajú sily slabší so silnejšími a až potom idú do pavúka, kde je vyraďovací systém,“ opísal spôsob turnaja Žbirka a úsmevne dodal: „príležitosť dostali aj mladí chlapci, nádeje, ktorí naberajú medzi nami skúsenosti a my starší sa zase od nich učíme.“

Po  základnej časti  a štvrťfinále vznikla štvorica najlepších. V prvom semifinále Peter Stano  z Východnej porazil spolurodáka Alexandra Schobera. V 2. semifinále zdolal Martin  Kameniar  z Ľubochne  domáceho Jána Milana z ŠKST Baničné. V boji o tretie  miesto vyhral Janko Milan nad Alexandrom Schoberom 3:2. Vo finále nakoniec Peter Stano porazil Martina Kameniara 3:1.

„Putovný  pohár  Dr. Huleja  za  rok 2019  tak  po  roku  zmenil  majiteľa. Oprávnene putoval do rúk Petrovi Stanovi z Východnej,“ priblížil priebeh toho najdôležitejšieho predseda ŠKST Baničné Peter Pindjak.

O prvenstvo ale hrali aj tí skôr porazení. V takzvanom B-finále získal trofej člen domáceho klubu Jaroslav Lipták.

Momentka z turnaja. Foto – autor.

Hala otvorená aj pre širokú verejnosť

Aj keď je organizovanie čohokoľvek v medzi sviatočnom období celkom náročné, organizátori si už za sedem rokov zvykli.

„Všetko máme v klube podelené. Dokonca aj upratovanie. Začali sme s organizáciou vopred, pomohli nám sponzori či mesto Ružomberok, za čo im ďakujeme, lebo potom má všetko lepšiu a vyššiu úroveň,“ hodnotí Žbirka.

Aj preto mohli organizátori odovzdať viacero cien, ale pripraviť aj pohostenie pre účastníkov

„Zhodli sa, že v tomto čase už majú kapustnice všetci dosť a chceli klobásy. Tak sme varili tie. Spolu s pivkom, nealkom, tak, aby si všetci prišli na svoje a mali príjemne strávený deň.

Turnaj môžu každoročne absolvovať len registrovaní hráči stolného tenisu. Bez ohľadu na úroveň či kvalitu. „Ale, radi uvítame aj amatérov, či začínajúcich stolných tenistov. Pre nich poskytujeme priestor vždy v nedeľu od 10:00 do 12:00, kedy máme otvorenú halu pre verejnosť a chodia k nám rodičia, otcovia so synmi aj dcérami,“ vysvetlil a pozval záujemcov o stolný tenis do haly v Baničnom Boris Žbirka.

Pred tri a pol rokom zrekonštruovali na nej strechu, takže tam už nezateká. Postupne by radi nazbierali peniaze – vlastné, ale aj projektové, na opravu kúrenia a zlepšenie osvetlenia v telocvični.

Štefanský turnaj nie je jediný, ktorý v Baničnom organizujú, teraz už len ako spomienku na Miloslava Huleja. Vždy v máji respektíve júni pripravujú aj Memoriál, ako spomienku na známeho športového nadšenca a očného doktora, ktorý zomrel v roku 2016.

Konečné výsledky Štefanského turnaja O putovný pohár Dr. Huleja, 7. ročník:

  1. miesto: Peter Stano, TJ Družstevník Východná
  2. miesto: Martin Kameniar, Ľubochňa
  3. miesto: Ján Milan, ŠKST Baničné
  4. miesto: Alexander Schober, TJ Družstevník Východná

B finále – víťaz kategórie o umiestnenie: Jaroslav Lipták

Vítazi turnaja: zľava 3. miesto Ján Milan, víťaz Peter Stano a 2. miesto Martin Kameniar. Foto – ŠKST Baničné.

Spomienka na športového nadšenca Miloslava Huleja

Titulná fotografia – Účastníci turnaja na začiatku počas spoločného fotenia. Foto – ŠKST Baničné.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.