Nakazení a hospitalizovaní pribúdajú aj v Ružomberku, okres zasvieti na oranžovo

Klinika infektológie na Považskej ulici prijíma už len covidových pacientov. 

Epidemiologická situácia na Slovensku sa naďalej zhoršuje, čo sa odráža aj na zafarbení okresov. Do oranžovej fázy prechádza od budúceho pondelka prvýkrát aj ružomberský okres. Dosiaľ bol od novej verzie covid automatu platnej od polovice augusta v stupni monitoringu (zelená).

Naoranžovo zasvieti väčšina Slovenska (44 okresov). V prvom stupni ohrozenia bude 27 okresov, v bordovej fáze pribudnú 4.

Okolité okresy Ružomberka boli zaradené v stupni ostražitosti už predchádzajúci týždeň. Ružomberok sa tak ako jeden z mála udržal v zelenej farbe v “obkľúčení” oranžovej.

Podľa nových pravidiel platí, že susedné okresy sa nemôžu líšiť o viac ako jeden stupeň. Aj napriek priaznivým číslam sa prikláňajú k farbe rizikovejšieho okresu. Dalo sa teda očakávať, že ak jeden z okresov v okolí dolného Liptova preradia do červeného stupňa, Ružomberok zelený neostane. Na červeno sa od 20. septembra prefarbí okres Martin.

Klinika infektológie už len pre covidových pacientov 

Počty nakazených a hospitalizovaných však pribúdajú aj u nás. Kým počas augusta nebol vo vojenskej nemocnici hospitalizovaný ani jeden pacient s covidom, k dnešnému dňu ich evidujú už piatich. Pre RK Magazín to potvrdila hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

„Evidujeme nárast počtu pozitívnych prípadov potvrdených PCR za posledných 7 dní, rovnako evidujeme aj nárast počtu hospitalizovaných pacientov.“

Za mesiac september od 1. do 16. septembra urobila ÚVN 1139 PCR testov, z nich 48 bolo pozitívnych,“ dodáva hovorkyňa.

Pre porovnanie, počas augusta bolo z 1723 PCR testov pozitívnych 11.

Klinika infektológie na Považskej ulici od štvrtka prijíma už len pacientov s Covidom-19 alebo s podozrením na toto ochorenie. Rozhodlo o tom vedenie nemocnice vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v regióne.

“Infektologickí pacienti vyžadujúci hospitalizáciu budú presmerovaní do nemocníc v Dolnom Kubíne, Trstenej a Liptovskom Mikuláši,” uvádza ÚVN na svojom webe. Zároveň dodáva, že infektologická ambulancia zatiaľ funguje do konca septembra bez zmeny. Na vyšetrenie je potrebné sa vopred telefonicky objednať.

Na lepšiu farbu v covid automate zatiaľ nie je dostatočná zaočkovanosť

Na zafarbenie okresu vplýva okrem počtu prípadov po novom aj očkovanosť ľudí nad 50 rokov. Ak je viac než 65-percentná, opatrenia sa zlepšujú o stupeň, ak 75 percent, tak o dva. Okresy s lepšou zaočkovanosťou starších ľudí by tak mali byť „ušetrené“ od horších farieb automatu.

K tomuto sa v Ružomberku zatiaľ len približujeme. Zaočkovanosť kritickej populácie nad 50 rokov je v okrese na úrovni 59,10 percent. Vyplýva to z údajov Inštitútu zdravotných analýz. Úplná začkovanosť okresu je 42,30 percent, zaočkovanosť aspoň jednou dávkou predstavuje 44,5 percent.

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.