Epidemická situácia sa v okrese mierne zlepšila. Aj napriek tomu bude Ružomberok stále čiernym okresom

Ružomberský okres je aj naďelej v čiernej fáze podľa covid automatu. Situácia sa nezmení ani od 22. marca, keď sa automat aktualizuje podľa dát z pondelka 15. marca (dáta z 10. týždňa).

Na pravidelnej tlačovej konferencii ministerstva zdravotníctva hodnotili epidemickú situáciu v krajine. Celoslovensky sa situácia podľa slov zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera mierne zlepšila.

Čísla oproti minulému týždňu klesli aj v ružomberskom okrese. Vážená 14-dňová incidencia klesla z 1 839 na 1 661. Tento indikátor však musí byť nižší ako 1 600, aby okres mohol pomýšľať nad inou, ako čiernou farbou v covid automate.

Z dát Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vyplynulo, že hospitalizovaných bolo v 10. týždni roka v ružomberskom okrese 61 pacientov. Prepočet tohto čísla na 100-tisíc obyvateľov naznačuje, že počet hospitalizácií v okrese je 108. Týždeň predtým bolo číslo ešte vyššie.

Počet hospitalizácií na 100-tisíc obyvateľov však musí klesnúť pod 60, aby okres mohol pomýšľať nad inou, ako čiernou farbou v covid automate.

Okrem váženej 14-dňovej incidencie a počtu hospitalizovaných na 100-tisíc obyvateľov sú dôležitými parametrami aj trend 7-dňovej incidencie a zhodnotenie situácie RÚVZ. Trend je aktuálne na hodnote 1,0 a úrad zhodnotil situáciu na dolnom Liptove číslom 6, čiže III. stupňom varovania. Z indikátorov aj napriek týmto pozitívnejším správam vyplynulo, že okres Ružomberok ostane v čiernej farbe aj nasledujúci týždeň od 22. marca.

Pokiaľ by Ružomberok prechádzal na lepšiu, červenú farbu v covid automate, museli by sa lepšie dáta potvrdiť dva týždne za sebou. Viac píšeme v tomto článku, kde popisujeme zároveń všetky ďalšie detaily covid automatu.

Rozmedzia čísel, podľa ktorých sa určuje farba okresu v covid automate. Zdroj – MZSR

Mapa zdroj – Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.