Nasledujúce dva týždne budú odchytávať problémových medveďov

Ilustračná fotografia. Zdroj: canva.com

Mesto Ružomberok v tejto súvislosti žiada obyvateľov, aby sa vo večerných a nočných hodinách nezdržiavali v okolí cintorína. Odchyt problémových jedincov budú vykonávať už od zajtrajšej soboty.

Zásahový tím pre medveďa hnedého „Západ“ bude od soboty 10. júna približne dva nasledujúce týždne vykonávať na Mestskom cintoríne v Ružomberku a jeho okolí odchyt problémových jedincov medveďa hnedého, ktorí v posledných dňoch vyčíňajú v Ružomberku. Informoval o tom hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík.

Medvede z ružomberského cintorína usmrtia

,,Prosíme obyvateľov mesta, aby sa vo večerných a nočných hodinách nezdržiavali z dôvodu vlastnej bezpečnosti v okolí cintorína a svojou prítomnosťou nerušili pri práci zásahový tím. Ďakujeme za pochopenie,” uviedol hovorca mesta s tým, že odchytené synantropné medvede po odchyte usmrtia za prítomnosti veterinárneho lekára.

„Úprimne verím, že robíme účinné kroky k odstráneniu problémov s medveďmi, ktoré ohrozujú majetok a život Ružomberčanov,“ podotkol primátor mesta Ľubomír Kubáň.

Hovorca pripomína, že medveď hnedý je v súčasnosti chránený aj európskou legislatívou a regulačný odstrel nie je možný. ,,Usmrtenie je možné iba v prípade splnenia konkrétnych podmienok, a to ak jedinec stratil plachosť, ohrozuje zdravie a majetok ľudí a neexistuje iné riešenie.”

Otvorený list primátora Ružomberka ministrovi envirorezortu

Zdroj: TS Mesto Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.