Návrat do boja o popredné priečky a Európu

Ružomberskí futbalisti odohrajú prvé kolo v Žiline. Foto: Rudolf Maškurica

Futbalisti MFK Ružomberok obsadili v uplynulom ligovom ročníku 7. miesto. V klube po neúspešnej sezóne skončil tréner Peter Struhár, ktorého nahradil jeho asistent Peter Tomko. V nadchádzajúcom ročníku sa chcú Liptáci vrátiť do najlepšej šestky a zabojovať o pohárovú Európu.

Klub z centra dolného Liptova začne už svoju nepretržitú 27. sezónu medzi slovenskou ligovou smotánkou, čo je slovenský unikát. Po vlaňajšom nevydarenom nočníku, kedy „oranžoví“ spadli do nadstavby o udržanie sa, panoval na Liptove smútok. Ten ešte viac uzemnil neúspech v play-off o Európsku konferenčnú ligu UEFA.

Generálny riaditeľ MFK Ružomberok Ľubomír Golis na predsezónnej tlačovej konferencii zhodnotil minulý ročník ako neúspešný: „Keďže uplynulá sezóna nebola z nášho pohľadu úspešná, tak sa v tíme počas leta udialo niekoľko zmien. Vzhľadom na to, že nehráme žiadnu európsku súťaž, tak sme prípravu začali v polovici júna. Predošlý ročník bol pre nás sklamaním, keďže sme sa neprebojovali do skupiny o titul. Následne sme neboli úspešní ani v baráži o Európsku konferenčnú ligu.“

V nadchádzajúcom ročníku sa chcú Ružomberčania vrátiť do skupiny o titul a zabojovať o európske poháre: „Našim cieľom je byť v prvej šestke po základnej časti. Chceme bojovať o popredné priečky a získať miestenku do pohárovej Európy,“ uviedol Golis, ktorý dodal, že Liptáci budú naďalej pokračovať v nastolenej klubovej filozofii, keďže ich káder je opätovne rýdzo slovenský.

Rozsiahle zmeny v kádri

MFK Ružomberok v aktuálnom prestupovom období angažoval štyroch nových hráčov – obrancu Juraja Kotulu (MFK Zemplín Michalovce), útočníka Davida Jackuliaka (MFK Dukla Banská Bystrica), krídelníka Mariána Chobota (ŠK Slovan Bratislava) a defenzívneho záložníka Samuela Lavrinčíka (AS Trenčín).

Opačným smerom putovalo až deväť hráčov, pričom vo všetkých prípadoch ide o hosťovania. Azda najviac budú Liptákom chýbať obranca Alexander Mojžiš (VSC Debrecín) a ľavý obranca Matej Madleňák (FC Baník Ostrava). Okrem nich na hosťovanie zamierili aj títo futbalisti – Marko Kelemen (Szombathelyi Haladás), Matúš Matej a Matúš Krištof (obaja MŠK Rimavská Sobota), Adrián Macejko (MFK Tatran Liptovský Mikuláš), Jakub Rakyta (1. FC Tatran Prešov), Gabriel Halabrín (Spartak Myjava) a Tobias Bujňaček (FK Slavoj Trebišov).

Podľa Golisa je káder na nadchádzajúcu sezónu uzavretý. Generálny riaditeľ MFK Ružomberok sa vyjadril aj k odchodu Mateja MadleňákaAlexandra Mojžiša: „Boli to plánované odchody. Naša obranná formácia je však stále silná. Navyše, vystužili sme ju Jurajom Kotulom.“

Traja výborní brankári

V centre dolného Liptova však naďalej ostáva ďalší veľký adept na zmenu dresu – brankárska jednotka Ivan Krajčírik. V Ružomberku tak musia riešiť dilemu, kto bude „strážiť“ svätyňu, keďže okrem I. Krajčírika majú Liptáci ďalších dvoch výborných gólmanovDominika Ťapaja a Tomáša Frühwalda.

„Nie je to pre nás komfortná situácia. Ivan Krajčírik je v riešení z hľadiska prestupu. Má najväčšiu šancu posunúť sa ďalej. Aktívne riešime jeho prestup. Momentálne však nie je žiadna konkrétna ponuka na stole,“ povedal predseda predstavenstva Ľ. Golis.

K prípadnému prestupu sa vyjadril aj samotný I. Krajčírik: „Myslím si, že v tomto smere bol kľúčový polrok, keď som nechytal kvôli zraneniu. Uvidíme, ako sa to ďalej vyvinie. Je to ešte otvorená vec. Momentálne som však v Ružomberku a sústredím sa na novú sezónu.“

Desať rokov v Ružomberku

Nový tréner MFK Ružomberok Peter Tomko si po dvoch rokoch v pozícii asistenta, vyskúša koučovať tím ako jeho hlavný kormidelník: „Moje pocity sú normálne, nie som tu nový. V Ružomberku pôsobím od roku 2013. Som ambiciózny tréner. Budeme robiť maximum, aby sme splnili ciele.“ 

Kouč „Ruže“ načrtol, čo od svojho mužstva očakáva: „Chceme sa prezentovať dynamickejším, priamočiarejším futbalom,“ objasnil Tomko a na margo nových posíl, skonštatoval: „Od nových hráčov očakávam zvýšenie kvality a konkurencie v tíme.“

Nový kapitán

Brankár I. Krajčírik sa na nadchádzajúci ročník teší: „Dúfam, že táto sezóna bude úspešnejšia ako tá predošlá. Pol roka som kvôli zraneniu nechytal. Neviem sa dočkať nového ročníka.“

Strážca ružomberskej svätyne je aktuálne vedený ako kapitán MFK Ružomberok. Brankárska jednotka „Ruže“ objasnila dôvod, prečo k takému kroku došlo: „Keďže je Marek Zsigmund zranený, tak momentálne som kapitán. Je to pre mňa veľká pocta.“

Futbalisti MFK Ružomberok otvoria nový ročník Niké ligy v nedeľu 30. júla o 18:00 hod. pod Dubňom v severoslovenskom derby proti MŠK Žilina.

Zmeny v kádri MFK Ružomberok:

príchody: Juraj Kotula (MFK Zemplín Michalovce), David Jackuliak (MFK Dukla Banská Bystrica), Marián Chobot (ŠK Slovan Bratislava), Samuel Lavrinčík (AS Trenčín).

odchody (vo všetkých prípadoch ide o hosťovania)Alexander Mojžiš (VSC Debrecín), Matej Madleňák (FC Baník Ostrava), Marko Kelemen (Haladás Szombathelyi), Matúš Matej a Matúš Krištof (obaja MŠK Rimavská Sobota), Adrián Macejko (MFK Tatran Liptovský Mikuláš), Jakub Rakyta (1. FC Tatran Prešov), Gabriel Halabrín (Spartak Myjava), Tobias Bujňaček (FK Slavoj Trebišov).

Káder MFK Ružomberok v sezóne 2023/24:

Brankári: Ivan Krajčírik, Dominik Ťapaj, Tomáš Frühwald, Branislav Sokol.

Obrancovia: Ján Maslo, Mário Mrva, Alexander Selecký, Lukáš Fabiš, Jakub Luka, Matúš Malý, Juraj Kotula, Giuliano Antonio Marek.

Stredopoliari: Kristóf Domonkos, Samuel Šefčík, Samuel Lavrinčík, Marián Chobot, Marek Zsigmund, Martin Chrien, Adam Tučný, Timotej Múdry, Oliver Luterán, Viktor Úradník, Kevin Švehla.

Útočníci: Tomáš Bobček, Štefan Gerec, Martin Boďa, David Jackuliak.

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.