Navštívili aktívnu sopku aj nemocnicu pre korytnačky

Gymnazisti vycestovali na ostrov Réunion v rámci projektu Erasmus+. Počas desiatich dní vyskúšali rafting, maľovali pri vodopáde a spoznávali tamojšiu kultúru. 

Žiaci zo sexty a kvinty z Gymnázia v Ružomberku vycestovali v marci na exotický ostrov Réunion v Indickom oceáne v rámci projektu Erasmus+. Dobrodružné cestovanie sa nieslo v duchu „VODA…náš spoločný poklad. L’EAU…notre trésor en commun“.

,,V projekte spracovávame tému „voda“ z rôznych uhlov pohľadu s dôrazom na enviromentálne otázky. Žiaci spoznávajú a porovnávajú vodu v prírodnom prostredí kontinentálneho štátu (Slovensko) a ostrovnej krajiny (Réunion),“ vysvetlila koordinátorka projektu Iveta Kmeťová, ktorá je zároveň riaditeľkou Gymnázia v Ružomberku.

Cesta bola náročná, no stálo to za to

Partnerskou školou gymnázia je Collège Terrain Fayard v Saint André. Škola sa nachádza na ostrove Réunion (pri Mauríciu), ktorý je administratívnou súčasťou Francúzskej republiky. Tam študenti spoločne vycestovali koncom marca.

Aby sa na ostrov dostali, žiaci najskôr leteli dve hodiny do Paríža, potom ich čakal 11-hodinový let z Paríža na ostrov Réunion. ,,Viacerí žiaci mali z takej ďalekej cesty a z neznámej krajiny na opačnej strane zemegule zmiešané pocity, neskrývali ani určité obavy,“ priblížila Iveta Kmeťová. Napriek obavám boli obidva lety bezproblémové a so všetkým komfortom, ktorý k tomu patrí.

Po prílete na exotický ostrov ich čakalo tropické počasie v podobe páliaceho slnka a veľkej horúčavy. Na letisku ich už očakávali projektoví partneri, ktorí si pre gymnazistov pripravili bohatý program vyplnený projektovými aktivitami k téme voda, spoznávaním nových kultúr, ľudí a prekrásnej prírody.

,,Navštívili sme i tamojšie školy, kde sme prezentovali náš projekt, našu školu, mesto a krajinu. Zároveň sme viackrát ukázali niečo z našich tradícií a folklóru,“ predstavila Kmeťová.

Navštívili sopku i kostol, ktorý domáci pokladajú za zázrak

Bohatý kultúrny program sa nezaobišiel bez dobrodružstva. Veľkým zážitkom pre žiakov bol výlet na lávovú cestu, kde si urobili aj menší turistický výstup po stuhnutej láve zo sopky Piton de la Fournaise.

,,Táto sopka je jednou z najaktívnejších činných sopiek. Sopku sme síce pre zvýšenú oblačnosť okolo krátera nevideli, ale bolo zaujímavé sledovať ako život (konkrétne paprade) po pár rokoch opäť vyhráva a nachádza si cestičku v dutinách lávy, ktorá stekala rovno do oceána,“ opísala dojmy z výletu koordinátorka projektu.

Okrem sopky navštívili aj kostol Notre Dame des Laves, ktorý domáci obyvatelia pokladajú za zázrak. ,,V roku 1977 tiekla po okolí žeravá láva, ale tento kostol obišla a vôbec ho nezničila,“ vysvetlila zázrak Kmeťová.

Cestou pozreli aj Paríž

Na ostrove Réunion žiaci strávili osem dní plných zážitkov a dobrodružstva. V posledný deň mobility sa ešte spoločne zastavili v Paríži, aby si pozreli aspoň niektoré pamiatky, o ktorých sa učia na hodinách francúzštiny.

 ,,Všetci (vyučujúci i žiaci) sme sa jednoznačne zhodli na tom, že sme prežili neskutočných desať dní, ktoré sú isto zážitkom na celý život,“ zhodnotila Kmeťová a dodala: ,,Ostrov Réunion vnímame ako miesto s nádhernou očarujúcou tropickou prírodou a veľmi milými usmievavými ľuďmi, ktorí môžu byť celému svetu vzorom tolerancie a vzájomného rešpektu. Aj napriek tomu, že tu vedľa seba žijú ľudia rôznej farby pleti, rôznych kultúr praktizujúci rôzne náboženstvá, nemajú problém spolunažívať, organizovať spoločné pikniky a stretnutia.“

Podľa Kmeťovej sa z ostrova všetci vrátili nabití silnou pozitívnou energiou, ktorú cítili počas pobytu pri každodennom kontakte s ľuďmi.

Aktuálne Gymnázium v Ružomberku hostí žiakov z ostrova Réunion v Ružomberku. Pre návštevníkov si gymnazisti pripravili nabitý týždenný program aj slávnostnú prezentáciu programu, ktorá sa uskutoční v piatok 19. mája o 10:00 hod. vo Veľkej Dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku (KDAH) v Ružomberku.

Fotogaléria

Zdroj: Gymnázium v Ružombekru

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.