Nezamestnanosť v Ružomberku mierne klesla. Najmenej ľudí bez práce majú v Žilinskom kraji Martinčania

Medzi 11 okresmi skončil Ružomberok v auguste na siedmej priečke. Oproti júlu si polepšil o 0,18 percenta.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak informoval, že počas augusta sa prvýkrát od začiatku krízy spôsobenej ochorením COVID-19 znížila nezamestnanosť.

Celkový počet ľudí na Slovensku bez práce klesol o takmer 2-tisíc osôb. Zamestnanie si našlo 14 297 evidovaných nezamestnaných, čo je o takmer 3-tisíc ľudí viac ako v rovnakom období minulého roka, keď pracovný trh nebol poznačený pandémiou.

Ako dopadol Ružomberok?

Priemerná evidovaná miera nezamestnanosti v Žilinskom samosprávnom kraji v auguste klesla na úroveň 6,41 percent. V júli bola nezamestnanosť vyššia o 0,12 percenta.

Najlepšie spomedzi 11 okresov skončil Martin. Nezamestnanosť tu klesla na úroveň 5,34 percent. Nasledovali Žilina (5,66), Tvrdošín (6,28), Liptovský Mikuláš (6,64), Kysucké Nové Mesto (6,69), Námestovo (6,80), Ružomberok (6,92), Čadca (7,02), Turčianske Teplice (7,19), Bytča (7,61) a Dolný Kubín (7,72).

Priemerná nezamestnanosť klesla v 10 okresoch, najviac však v Dolnom Kubíne, a to o 30 percent. Jediný okres, ktorý si pohoršil bol Turčianske Teplice, kde miera nezamestnanosti stúpla rovnako, ako v Ružomberku klesla – o 0,18 percent.

Zmeny počas leta nastali aj na ružomberskom úrade práce. Po novom mu šéfuje mestský a župný poslanec Ľubomír Kubáň. Vo funkcii nahradil doterajšieho riaditeľa Romana Cambera, ktorého odvolali po štyroch rokoch pôsobenia. Do úradu nastúpil 22. júla.

Riaditeľa úradu práce vymenili aj v Ružomberku, novým šéfom sa stal Ľubomír Kubáň

Podľa ministra Krajniaka si každý mesiac nájde prácu viac ľudí  

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na svojej oficiálnej stránke informoval, že v auguste dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 7,60 percent. Aj napriek tomu, že v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom poklesla, medziročne vzrástla, a to o 2,63 percent. Pred rokom totiž úrad práce evidoval mieru nezamestnanosti na úrovni 4,97 percent. Nezamestnanosť bola v auguste 2019 v Ružomberku na úrovni 4,32 percent.

,,Kým v apríli tohto roka si našlo prácu necelých 6 000 nezamestnaných, v auguste to už bolo 14,3-tisíc uchádzačov o prácu. Pre porovnanie, v auguste minulého roka, keď sme tu nemali krízu, si prácu našlo 11,4-tisíc nezamestnaných. Aj v porovnaní s predkrízovými časmi si každý mesiac nájde prácu viac ľudí,” informuje minister Krajniak.

Titulná fotografia: Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Ružomberku. Foto: Milan Kolenčík

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.