Nezvyčajný dar pomohol modernizovať školu

Stredná odborná škola polytechnická v Ružomberku sa teší z modernizácie učební a nových učebných pomôcok. Stalo sa tak vďaka nezvyčajnému daru. Kanaďan Louis John Gazdarica so slovenskými koreňmi škole odkázal štedrú sumu.

„V septembri 2021 nás navštívila pani Mary Gazdarica, ktorá je vykonávateľkou závetu po svojom bratovi Louisovi Gazdarica. Oznámila nám, že jej brat našej škole odkázal finančné prostriedky vo výške približne 125-tisíc eur. Finančné prostriedky sa dostali na účet školy  v marci 2022 prostredníctvom nadácie Zdravé mesto Banská Bystrica v sume 125 778,42 €,“ povedal riaditeľ školy Pavol Moravčík pre RK Magazín.

Nová jazyková učebňa i laboratóriá

Dodal, že škola vypracovala projekt na použitie financií a po odsúhlasení Správnou radou nadácie ich využila na viacero projektov. Patria k nim modernizácia vybavenia učební vo forme nového nábytku, počítačovej techniky či interaktívnych tabúľ. Vďaka daru mohli vybudovať jazykovú učebňu, vybaviť chemické laboratórium či zaobstarať si autodiagnostiku a náradia do školského autoservisu.

Zo zdrojov od Luisa Gazdaricu škola nakúpila zváraciu techniku a príslušenstvo do zváračskej školy a zároveň mohla vyškoliť zváračského technológa. Využili ich tiež na vybudovanie laboratória strojárstva, vybavenie elektrotechnického laboratória a dielní pre elektrotechnikov, vybudovanie PLC pracoviska pre vyučovanie mechatronikov.

Foto: archív SOŠ polytechnickej v Ružomberku

Časť prostriedkov išla na nákup 3D tlačiarne a gravírovacieho stroja, vybudovanie počítačovej učebne v priestoroch praktického vyučovania či opravu troch sústruhov.

Foto: archív SOŠ polytechnickej v Ružomberku

Podobný dar ešte nemali 

„Nevieme ako sa dozvedel pán Gazdarica o našej škole, ale veľmi ďakujeme za finančný dar, ktorý sme minuli na zlepšenie vybavenia teoretického aj praktické vyučovania našich žiakov. Škola nikdy predtým žiadny podobný dar nedostala,“ dodal P. Moravčík.

Luis Gazdarica odkázal časť svojho dedičstva aj ďalším dvom školám. Peniaze daroval aj Základnej škole v Liptovských Revúcach a Spojenej škole na Školskej ulici v Banskej Bystrici. Rodičia L. Gazdaricu pochádzali z Liptovských Revúc, možno aj preto sa rozhodol venovať peniaze školám práve v našom regióne.

Foto: archív SOŠ polytechnickej v Ružomberku

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.