Nová poslankyňa, noví čestní občania mesta, miliónový projekt aj plaváreň. V utorok zasadne mestské zastupiteľstvo

Prinášame stručný prehľad programu mimoriadneho mestského zastupiteľstva.

Presne po dvoch mesiacoch opätovne zasadnú do lavíc mestskí poslanci. V utorok ich čaká mimoriadna schôdza so štyrmi bodmi programu.

V poslaneckom zbore už nebude sedieť Dušan Mataj, ktorý sa musel vzdať mandátu po tom, čo začiatkom septembra nastúpil do funkcie hlavného kontrolóra mesta Ružomberok. Oficiálne ho nahradí Jana Streitová. Teda kandidátka, ktorá v posledných komunálnych voľbách získala v obvode Veľký Polík po Matajovi najväčší počet hlasov.

Smart mesto za takmer milión eur

Ministerstvo investícií vyhlásilo výzvu zameranú na moderné technológie a podporu budovania inteligentných miest. O takmer miliónovú dotáciu sa chce uchádzať aj ružomberská radnica s projektom Smart technológie mesta Ružomberok.

Projekt sa odhaduje na vyše 995-tisíc eur. Podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok budú schvaľovať poslanci, ktorí majú zároveň odobriť aj spoluúčasť mesta na financovaní projektu vo výške 5 percent, teda 50-tisíc eur.

V projekte sa ráta s využitím tzv. inteligentných technológií v oblastiach, ktoré domácich i návštevníkov mesta trápia dlhodobo. Parkovanie či stav ovzdušia.

„Cieľom je zefektívnenie systému parkovania v centre a v širšom centre mesta. Smart technológie v tomto prípade urobia parkovanie v meste transparentnejším pre rezidentov, návštevníkov. Transparentnosť bude spočívať najmä v dodržiavaní vyhradených miest pre rezidentov, oprávnenosti parkovania na vyhradených miestach a všeobecné dodržiavanie pravidiel parkovania na platených miestach,“ uvádza sa v rokovacom materiáli.  Systém by mal zároveň poskytovať informácie o obsadenosti parkovacích miest.

V projekte sa tiež plánuje s inštaláciou troch meteostaníc. Konkrétne v centre mesta a na sídliskách Klačno a Baničné. Mesto momentálne nevlastní žiadnu, v areáli Mondi SCP má jednu umiestnenú SHMÚ.

Inteligentné zariadenia by zaznamenávali teplotu a vlhkosť vzduchu, zabezpečovali by tiež monitoring nebezpečných látok v ovzduší. Konkrétne hodnoty by mali byť zobrazené v systéme Smart City, GIS mape aj webovej stránke mesta.

Mesto v rámci projektu chce aj modernizovať verejné osvetlenie. Súčasné sodíkové výbojky majú byť nahradené novými LED svietidlami.

Medzi čestnými občanmi Kostelanský či Tondra

Mestské zastupiteľstvo bude schvaľovať návrhy osobností, ktorým radnica udelí čestné občianstvo a cenu mesta. Osobnosti bude oceňovať pri príležitosti 20. výročia od založenia Katolíckej univerzity.

Medzi deviatimi nominantmi na čestné občianstvo, ktorí sa zaslúžili o vznik univerzitného školstva v meste, je in memoriam aj bývalý dekan ružomberskej farnosti Alojz Kostelanský, bývalý rektor KU Jozef Ďurček či biskup František Tondra. Ocenenie navrhuje KU udeliť aj žijúcim kardinálom Jozefovi Tomkovi či Jánovi Dziwiszovi, ktorý bol osobným tajomníkom pápeža Jána Pavla II.

V zozname mien na cenu mesta je napríklad prvý porevolučný primátor Ružomberka Julián Helko, ale aj ďalšia hlava mesta Juraj Čech. Mieri sa aj do niekdajšej vysokej politiky, medzi navrhovanými sú František Mikloško a Ján Čarnogurský, ktorí podporovali vznik Katolíckej univerzity.

Ako budú vykurovať novú plaváreň?

V utorok bude opäť na stole téma ružomberskej plavárne.

Na sklonku minulého roka poslanci rozhodli, že sa nebude realizovať víťazný architektonický návrh plavárne, ale odsúhlasili kúpu projektu už existujúcej plavárne v Petržalke.

Ružomberská verzia bude mať oproti originálu viacero rozdielov, a to aj vrátane spôsobu, akým bude zabezpečená výroba tepla a elektrickej energie. Centrálnym zásobovaním tepla to nebude.

„Tento spôsob energetiky je veľmi finančne náročný, čo nám potvrdil samotný prevádzkovateľ plavárne a aj spoločnosti ktoré sa zaoberajú energetikou plavární,“ zdôvodňuje v rokovacom materiáli mesto, ktoré ako ekonomickejšie riešenie navrhuje kogeneračné zariadenie. Na tento zámer potrebuje odsúhlasiť novú investičnú akciu – projektovú dokumentáciu ku kogeneračnej jednotke v hodnote 21-tisíc eur.

Riadna schôdza mestského zastupiteľstva je naplánovaná na 23. september.

Titulná fotografia – archívny záber z rokovania mestského zastupiteľstva. Autor – Juraj Brezáni. 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.