Nový rok privítali ľudovou hudbou (fotoreportáž)

Pri tejto príležitosti sa v ružomberskej synagóge zišlo desiatky mladých spevákov a muzikantov v tradičných krojoch.

Krásy slovenského folklóru zneli priestorom ružomberskej synagógy. V stredu 4. januára podvečer oslávili dve výročia hudobníci a speváci z troch súborov pod záštitou vedúceho Folklórneho súboru (FS) Liptov Igora Littvu, ktorý je zároveň zakladateľom Detského folklórneho súboru Liptáčik a Súkromnej základnej umeleckej školy Folklórneho súboru Liptov.

Folklórny súbor Liptov oslávil pred dvomi rokmi 75 rokov. Tento rok oslavuje Detský folklórny súbor Liptáčik 20 rokov od založenia a Súkromná základná umelecká škola Folklórneho súboru Liptov funguje už 15 rokov.

,,Obzrite sa s nami v tento vzácny čas, zadívajte, započúvajte, nech sa spoločne presvedčíme, že sa oplatí vykročiť do ďalšieho kruhu dňa zase,“ privítal hostí na úvod I. Littva.

Hostkou mala byť Hanka Hulejová

Na oslavách mala pôvodne vystupovať aj známa folkloristka Anna Hulejová, ktorá so súborom spolupracuje už niekoľko rokov. Kvôli chorobe sa však podujatia nezúčastnila, no spevákom, muzikantom a tanečníkom zanechala odkaz. ,,Škoda, že nemôžem byť znovu s vami, no prajem vám veľa úspechov na ďalšie roky,“ zaželala zaslúžilá umelkyňa.

Na pódiu sa vystriedalo niekoľko spevákov a muzikantov, ktorí návštevníkom pripravili pestrú zmes ľudových piesní. Nechýbala ľudová hudba FS Liptov pod vedením Martina Liptáka, ktorej primášom je Radovan Milan, dievocká spevácka skupina FS Liptov pod taktovkou Zorky Mackovej.

Nechýbali koledníci Detského FS Liptáčik pod taktovkou pedagogičky Michaely Apolenárovej, speváčky Detského FS Liptáčik a Súkromnej základnej umeleckej školy FS Liptov pod vedením pedagogičky Márie Lofajovej a ľudová hudba Detského FS Liptáčik, ktorú primášoval Paľo Papúch. Ľudovú hudbu pripravuje a vedie pedagóg Vladimír Struhár.

Začiatky neboli jednoduché

Príbeh Detského folklórneho súboru Liptáčik sa tiahne od roku 2003, keď sa Littva rozhodol burcovať proti vtedajšiemu západnému stereotypu. Bolo to obdobie, kedy sa domácim páčila západná kultúra viac ako tá naša. ,,Naša kultúra sa považovala za podradnú, aj mladí sa hanbili priznať, že niečo ako folklór existuje,” uviedol Igor Littva v rozhovore pre RK Magazín ešte na sklonku roka 2021.

Igor Littva: Ak by som sa spoliehal, že do súboru prídu tanečníci sami, už by neexistoval

Podľa neho bol v tom čase aj pokles tanečníkov i muzikantov. ,,Uvedomoval som si, že ak niečo nezmením a budem sa spoliehať len na to, že do súboru prídu ľudia cez konkurz, tak by pravdepodobne už neexistoval,” priznal v rozhovore I. Littva, ktorý v roku 2003 založil Detský folklórny súbor Liptáčik.

Po čase však zakladateľ súboru chcel, aby okrem tanečníkov a spevákov vyrastali aj muzikanti. Rozhodol sa, že založí vlastnú umeleckú školu, ktorá sa teraz nazýva Súkromná základná umelecká škola folklórneho súboru Liptov. Dodnes je jedinou školou na Slovensku, ktorá vyučuje tanečno-hudobný odbor v regionálnej ľudovej kultúre.

,,Celková filozofia školy nie je zameraná len na tanec či hudbu. Pre nás je dôležité, aby deti dostali informácie o regióne, aby poznali kroje, vedeli zaspievať, pretože tanečník na scéne, ktorý nespieva, pôsobí neprirodzene,“ dodal I. Littva.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.