Nový web mesta je hotový. Termín spustenia nemá

Namiesto stiahnutia povinne zverejňovaného dokumentu len upozornenie – „File does not exist”. Súbor neexistuje. Alebo kalendár podujatí na rok 1960. To sú len niektoré z užívateľských problémov, ktorými donedávna trpela webová stránka mesta.

Radnica má pripravený nový webový portál mesta. Kedy ho spustí však zatiaľ nechce prezradiť, pretože nie je naplnený obsahom.

„Môžem potvrdiť, že nový web je už hotový – naprogramovaný. Za jednotlivé oddelenia bola určená osoba, ktorá je v pracovnej skupine a pracuje na napĺňaní nového webu informáciami, ale hlavne dokumentami, ktoré musia byť za každé oddelenie zverejnené. Nový web bude kompatibilný s infokioskami v uliciach,“ potvrdzuje asistent primátora Michal Praženica.

Novú stránku začala radnica pripravovať po viacnásobnej kritike aktuálneho portálu.

Heknutá?

Súčasná webová stránka mesta ruzomberok.sk mala a má viaceré nedostatky. Základným, čo mohli pocítiť všetci, ktorí vyhľadávajú nejaké dokumenty, bola ich nedostupnosť. „File does not exist“ bola správa na bielej obrazovke, ktorú ste si prečítali namiesto zmluvy či všeobecne záväzného nariadenia (VZN) radnice. Zo zákona povinne zverejňovaných dokumentov.

Z radnice tvrdia, že spoločnosť Viadon, ktorá súčasný web v roku 2012 na objednávku vtedajšieho vedenia mesta vytvorila, argumentuje niekoľkonásobným napadnutím stránky hekermi.

„Užívateľsky je veľmi neprehľadná a je na nej zložitá orientácia. Žiadne poriadne filtre. Keď niekto potrebuje nájsť a stiahnuť tlačivo na daň za psa alebo napríklad oznamovaciu povinnosť na verejné zhromaždenie, tak sa poriadne zapotí,“ vysvetľuje problémy so stránkou asistent primátora Michal Praženica a dodáva: „ak už sa niekto dopátra nejakého tlačiva či zmluvy, tak ich s veľkou pravdepodobnosťou nestiahne, lebo mu napíše – „File does not exist”. Vraj za to mohli útoky na stránku zvonku.“

Postupne začal byť problém aj v rýchlosti odozvy zo strany správcu stránky, žilinskej spoločnosti Viadon.

„Často sme museli dlho čakať, kým nahodili dokumenty nanovo tak, aby sa dali stiahnuť. Jednoducho chyba za chybou. Čo je najhoršie, niekedy sú to veci, ktoré zo zákona vyplývajú, že musia byť zverejnené,“ dodal na margo spolupráce Praženica.

Kalendár akcií v meste na rok 1910. Aj takto sa ešte donedávna správala webová stránka mesta. Foto – webová stránka ruzomberok.sk (február 2019).

Nielen bežné užívateľské nedostatky

Stránka však má aj viaceré odborné nedostatky, ktoré si bežný užívateľ nemusí na prvý pohľad všimnúť.

„Web nemá funkčný SSL certifikát, ktorý potvrdzuje, že ste na správnej a nie podvrhnutej stránke. Chýba jej tiež bezpečnejší a rýchlejší https protokol. Odporúča ho a vo vyhľadávaní uprednostňuje aj Google. Namiesto toho je stránka na zastaralom a nebezpečnom http,“ vysvetľuje konzultant a internetový marketingový špecialista Ladislav Matej.

Podľa neho má stránka aj ďalšie nedostatky ako nespoľahlivý vyhľadávač, či jazykové mutácie aj dôležitých návštevníckych sekcií zabezpečené len prostredníctvom google prekladača.

„Web nie je responzívny. V dnešnej dobe pritom väčšina užívateľov navštevuje stránky z mobilu. A tiež mu chýba prehľadnosť. Najskôr sa Vám zobrazia staré fotky a musíte rolovať dole, aby ste sa dostali k aktuálnym. V sekcii o mestských častiach sú len odkazy a takýchto chýb sú desiatky,“ argumentuje Matej o nedostatkoch súčasného webu.

Dvakrát sme mailom so žiadosťou o vyjadrenie k stránke ruzomberok.sk oslovili aj spoločnosť Viadon. Nereagovala.

Treba však uviesť, že Viadon zjavne niektoré chyby v posledných dňoch odstránil. Napríklad problém so starým kalendárom či nemožnosťou stiahnuť dokumenty zo stránky sa počas posledných dní neobjavil.

Pre nevidiacich komplikovaná

Problémy so stránkou mesta majú ale aj nevidiaci. Roman Martinovič zo Stopky hovorí, že stránka sa síce dá používať aj nevidiacemu, ale musí už poznať jej nedostatky.

„Príkladom je kalendár, kde používateľ musí sám prísť na to, že jednotlivé dni sú klikateľné. Nevidiaci tú informáciu z kontextu nemá. Na úvodnej stránke musí nevidiaci prejsť všetky oznamy Mestského úradu spätne až do roku 2013, kým sa dostane k aktualitám, čo sa v meste deje,“ hovorí Martinovič, ktorý je spolu s kolegami aj za projektom Corvus, aplikáciou pre nevidiacich na uľahčenie čítania z mobilu.

Dôležité však nie je len naprogramovanie stránky, ale aj jej samotné napĺňanie obsahom. Tu sú podľa Romana Martinoviča tiež rezervy, tentoraz zo strany mesta.

„Stačí, ak na stránku vkladajú informácie formou naskenovaných obrázkov a nie ako textových súborov. S obrázkami si čítačky neporadia. Nedozvieme sa tak nielen o odstávkach elektriny, ale ani o niektorých rozhodnutiach, či uzneseniach mestskej samosprávy,“ vyťahuje príklady z vlastnej skúsenosti.

Nový web

Keď sme Stopku s témou oslovili, okamžite si „preklepli“ aj spoločnosť Weby group, ktorá pripravila pre mesto novú stránku.

„Z oceneného webu obce Valča sme boli sklamaní a v rozpakoch. Na druhej strane, mesto Levoča má stránku na solídnej úrovni. Z našej strany sú preto veľké očakávania, ako zodpovedne sa spoločnosť, ktorá o prístupnosti webov zrejme dačo vie, k svojej práci v prípade nášho mesta postavila,“ hovorí pre Ružomberský magazín Roman Martinovič.

Ani autori pripravovaného mestského webu z Weby group nechceli odpovedať na otázky. Presmerovali nás na autora zákazky, teda mesto Ružomberok.

„Na novej stránke bude obnovená diskusia, zapracované filtre po kategóriách, aktívna bude tiež podpora pre tých, ktorí narazia na problém. V súčasnosti prebieha napĺňanie stránky obsahom. Je to najzložitejšia časť, pretože tam musíme dostať cez 13-tisíc súborov len v pdf formáte. Nedovolíme si preto teraz povedať, kedy bude stránka hotová,“ povedal pre Ružomberský magazín Michal Praženica z mestského úradu.

Nový web bude lacnejší

Podľa verejne dostupných zdrojov zaplatilo mesto spoločnosti Viadon za súčasný web viac ako 11,5-tisíca eur s DPH. Peniaze boli za licenciu, vytvorenie a základné prevádzkovanie stránky. Následne platilo mesto 550 eur ročne za podporu stránky. Aktuálne je zmluva platná do septembra 2019.

Za nový web zaplatilo mesto výrazne menej – 2328 eur aj s DPH. Za ročnú prevádzku a podporu stránky platí od novembra 2018 presne 720 eur ročne.

Titulná fotografia – webová stránka mesta Ružomberok.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.