O vypnutom facebooku, dezinformáciách, sklamaní, ale aj výzvach na jednotu a spoluprácu

Prinášame reakcie niektorých poslancov na výsledky komunálnych volieb v meste.

Priniesli sme vám reakcie všetkých kandidátov na primátora. Teraz pripájame niektorých úspešných, ale aj neúspešných kandidátov na poslancov do mestského zastupiteľstva. Kompletné výsledky volieb nájdete tu.

Oslovení poslanci odpovedali najmä na dve základné otázky:

Ako hodnotia svoj výsledok vo voľbách?

Ako hodnotia celkový priebeh a výsledok volieb v Ružomberku?

Biely Potok

Vojtech Macko – „Chcem poďakovať všetkým voličom, ktorí prišli k voľbám a zvlášť tým, čo dali hlas mne a môjmu kandidátovi na primátora Karolovi Javorkovi. Nebudem tajiť, že som sklamaný výsledkom, ale hlavne zhrozený nad kampaňou niektorých kandidátov. Pevne verím, že sa také niečo, ako sme zažili pred voľbami, nebude už v Ružomberku opakovať.

Kocky sú hodené, občania rozhodli. Budem sa snažiť podporovať rozumné projekty a chrániť majetok mesta. Verím, že nasledujúce štyri roky budú pre Ružomberok podstatne lepšie a nebudeme sa musieť hanbiť pred voličmi, že sme pre nich urobili tak málo. V zastupiteľstve chcem spolupracovať a tvoriť, nie bojovať.“

Černová

Patrik Habo – „Boli to ťažké voľby, a preto si veľmi vážim a ďakujem za podporu Černovčanom, ktorí stoja za mnou. Snažil som sa zaujať prácou, aktivitami, prístupom k ľuďom. Veril som mojej práci za ostatné roky. Nekonšpiroval som, nešíril dezinformácie ani negatívne informácie. Mrzí ma, že toto sa dialo v primátorských a v Černovej určite aj v poslaneckých voľbách.

Teší ma, že som mohol byť v blízkosti Karola Javorku. Predložili sme variant zmeny a pomoci pre lepšiu budúcnosť mesta. Snažili sme sa robiť tak, aby sme mohli byť na našu prácu hrdí: pozitívne, bez negatívnej emócie, s odborným programom postaveným na reálnych základoch a skúsenostiach. Ľudia si vybrali inak, zmenu nechceli, a ja to rešpektujem.

V zastupiteľstve chcem slúžiť pre ľudí, nie proti mestu a jeho aktivitám, ako sa to mnohí snažia interpretovať. S kolegami poukazujeme len na okolnosti a fakty, ktoré sa diali a dejú. Asi budeme ťahať za kratší koniec, ale je dôležité, aby ľudia boli informovaní a poznali postoje, aké s kolegami zastávame. Nech si potom urobia vlastný názor.“

Rybárpole

Adriana Stolárová – „Pani Trangošová ma zneistila. Jej kampaň a obchádzanie ľudí v obvode bolo naozaj poriadne. Ale som vďačná ľuďom, že si všimli moju robotu, hoci som bola nováčik. Verím, že za ďalšie štyri roky urobíme spoločne s obyvateľmi ešte viac.

Držali sme palce Jánovi Bednárikovi, ale ľudia zvolili inak. Nech sa staronovému primátorovi podarí splniť všetky svoje sľuby. KDH bude pôsobiť v zastupiteľstve tak, aby to bolo dobré a prospešné pre mesto, nie pre naše individuálne záujmy.“

Klačno

Ľubomír Kubáň – „Výsledok beriem s veľkou pokorou, bez ohľadu na počet hlasov. Je to asi ocenenie moje práce, ktorú si ľudia všimli a ja sa pokúsim nesklamať ich.

Snažím sa stále rovnako, určite boli aj chyby, ale chcem sa poučiť a vyvarovať sa ich. Dokiaľ budem robiť poslanca, mám zásady, výchovu a budem pomáhať ľuďom. Podľa toho sa budem správať.

Karol Javorka mal silného protikandidáta v podobe Igora Čombora. Ukázalo sa, že malo byť o jedného protikandidáta menej. Šanca na úspech by bola väčšia. Ale aj výsledok Karola Javorku je veľký záväzok do budúcnosti. Ďakujem všetkým, ktorí Karola volili. Aj keď sme skončili ako druhí, nemáme sa za čo hanbiť. Vadila mi len tá kampaň, ktorá voči Karolovi a ľuďom okolo neho vznikla. Bolo to účelovo mierené len na jednu stranu.“

Michal Lazár – „Som vďačný ľuďom, že mi dali dôveru. Samotné zvolenie ale nebol môj cieľ. Má byť len prostriedkom mojej snahe pomôcť školstvu, športu, sociálnej sfére – tomu, čo rozumiem. Hoci ma čaká asi najťažšie obdobie v živote, aby som splnil, čo som sľúbil, teším sa na tú prácu a verím, že sa podarí.

Pokúsim sa v zastupiteľstve spájať, aby to nebolo o hádke, ale o robote. Väčšinu poslancov poznám, a preto verím, že pomôžem ku spolupráci. Snáď sa veci z kampane na práci zastupiteľstva neodzrkadlia. Sám som radšej vypol facebook, lebo to sa nedalo čítať, čo sa tam dialo.

S výsledkom volieb som spokojný a celkom aj s účasťou. A tí, čo neboli voliť, nech sa len prizerajú, pomáhajú, ale nekritizujú. Nemajú na to nárok. Všetci musíme výsledky akceptovať a pohnúť mesto dopredu. Na to je potrebná ochota, a nielen nás v zastupiteľstve, ale aj ľudí, ktorých sa jednotlivé riešené problémy budú dotýkať. Vzdal som sa práce, ktorú milujem, dal som hlavu na klát, ale kde je vôľa, tam je aj cesta.“

Polík

Miroslav Zuberec – „Vážim si podporu od spoluobčanov a chcem im poďakovať za dôveru a aj skutočnosť, že nepodľahli klamlivej a nekultivovanej antikampani, ktorú aj proti mojej osobe viedli. Je to pre mňa záväzok do ďalších aktivít a zároveň signál, že slušní občania tu sú a stále veria v čestnú a profesionálnu prácu, a vôbec spoločnosť, ktorá je tak potrebná v riadení nášho mesta.

Výsledok volieb vnímam pragmaticky. Je to dôsledok stavu našej spoločnosti. Odraz našej nejednotnosti, skrytých záujmov, viery v nesplniteľné sľuby, ľahostajnosti, neinformovanosti, masívnej klamlivej antikampane – je to skrátka obraz nás samých a sveta, v ktorom žijeme. Stráca sa úcta, slušnosť, profesionalita, morálne vlastnosti – to všetko mi v týchto voľbách chýbalo. Všetkým zvoleným želám, aby našli dostatok odvahy, čestnosti a zdravého rozumu pri správe mesta a aby našli myšlienky a názory, ktoré budú ciele a ľudí spájať i napĺňať.

V politike je potrebný kompromis. Som otvorený na spoluprácu, do ktorej chcem prispieť odbornosťou, slušnosťou a svedomitosťou. Budem rád, ak by v zastupiteľstve, ale aj v meste vznikla názorová platforma z mladšej generácie, ktorá bude prínosom pre rozvoj a napredovanie nášho mesta.”

Jana Halušková – „Myslím si, že k výsledkom volieb sa mi neprináleží  vyjadrovať. Dopadli tak, ako 49 percent občanov nášho mesta volilo. Chcem veriť, že emócie z predvolebnej kampane opadli, že si všetci uvedomujeme, že nespokojnosť občanov s napredovaním nášho mesta je značná.

Som presvedčená, že jediná cesta v prospech našich občanov môže byť len na základe komunikácie a spolupráce. Je žiaduce stanoviť si priority pre rozvoj Ružomberka a napĺňať požiadavky občanov z jednotlivých obvodov.

Vyhral Igor Čombor, ktorého podporovala aj strana Smer-SD, a tak je predpoklad, že budeme v koalícií. Verím, že rozhovory, ktoré prebiehajú a budú ešte pokračovať, prinesú výsledky, aby rokovania zastupiteľstva boli zmysluplné a viedli k pozitívnym zmenám v našom meste.

Predtým som bola pracovne vyťažená, nemala som priestor zapájať sa do vecí verejných a zároveň som mala pocit, že treba nechať priestor mladším. Preto som sa posledné dve volebné obdobia z verejného života vypadla. Teraz som už spokojná dôchodkyňa. Boli to práve ľudia v mojom okolí, ktorí ma viackrát vyzvali, aby som sa opätovne zapojila do aktívneho komunálneho života. Pravdu povediac, nebolo to spontánne rozhodnutie a klamala by som, keby som  povedala, že som si bola istá úspechom. Preto si veľmi vážim dôveru, ktorú som získala a ďakujem všetkým, ktorí mi dali hlas. Dúfam, že ich nesklamem.“

Volebná miestnosť v Ružomberku. Foto – autor

Stred

Martin Hromada – „Som príjemne prekvapený zo svojho výsledku. Výsledok je asi kombinácia čiastočnej známosti, spoločnej kampane s Robom Kolárom a života v obvode, kde som 42 rokov. Možno ma brali trochu perspektívne, lebo určite mal každý z protikandidátov svoje kvality. Mám pocit, že som nič nepodcenil, a preto prišla odmena v podobe zvolenia.

Okrem ľudí okolo primátora Čombora sme všetci boli za nejakú zmenu. A tá mala mnohé styčné body. Určite sa nevymedzujem voči nikomu, ale blízki sú mi tí, ktorí tú zmenu chceli docieliť. Nebudem a priori hlasovať proti všetkému, čo niekto navrhne, ale bude zvažovať, čo je dobré a čo zlé pre mesto. Ľudia nesmú doplácať na rozbroje v zastupiteľstve.“

Roman Zach – „V našom obvode to bolo mimoriadne ťažké, nakoľko osem kandidátov bolo v rozpätí len 32 hlasov. Chcem sa preto poďakovať všetkým, ktorí mi dali svoj hlas a dúfam, že nesklamem ich dôveru. Chcem pokračovať vo veciach, ktoré sme s obyvateľmi nášho obvodu začali a dotiahnuť ich do konca. Samozrejme, budem naďalej s občanmi komunikovať a riešiť ich problémy. Z celomestských akcií treba v dohľadnej dobe vyriešiť hlavne parkovací systém a vybudovanie námestia ,,stred,,.

Osobne som s výsledkami volieb celkom spokojný. Verím, že veľa začatých vecí dotiahneme do úspešného konca a veľa nových začneme. Zároveň dúfam v lepšiu komunikáciu medzi nami poslancami, medzi poslancami a vedením mesta, nech občania vidia po nás všetkých aj výsledky.“

Satelity

Ján Kuráň – „Je to záväzok a zodpovednosť. Hoci som si predstavoval, že to celé dopadne inak. Dúfam, že sa v zastupiteľstve dohodneme v prospech Ružomberka. O to by nám malo ísť všetkým.

Na 99 percent budem v opozícii, to je fakt. Ale ak primátor predstaví niečo zmysluplné, s čím sa dá súhlasiť, bude to vyzerať ako to má vyzerať, bude to všetko s kostolným poriadkom, tak nemám problém podporiť to.“

Laziny

Stanislav Javorka – „Vážim si výsledok a beriem ho ako záväzok a výzvu, aby sme pomohli k tvoreniu a nie stagnácii.

Podporujem primátora, tak, ako aj on podporoval mňa. Chcem, aby sme dokončili plaváreň. V obvode sa chcem postarať o spomalovače na cestách, pretože mnoho puberťákov tu veľa a rýchlo jazdí, čo obyvatelia vnímajú ako veľký problém. Rovnako chcem organizovať spoločné stretnutia pre ľudí z obvodu.“

Baničné

Pavel Šípoš – „Ďakujem všetkým, ktorí prišli voliť a dali mi dôveru. Budem robiť všetko preto, aby som ich nesklamal. Najdôležitejšia je z môjho pohľadu komunikácia s občanmi.

Jednoznačne treba dokončiť plaváreň, ale napomáhať rozvoju mesta bude potrebné aj v ďalších oblastiach.

Ešte je skoro povedať, ako bude vyzerať koalícia a kam sa Klub KDH zaradí. Istotne však nebudeme brzdou rozvoja mesta.“

Michal Kubačka – „Výsledok volieb ma príjemne prekvapil. Chcem poďakovať všetkým mojím 622 voličom, ktorí mi dali svoju dôveru. Budem sa usilovať spolu s kolegami za Banične a Podskaly robiť si svoju prácu čo najlepšie!

Bolo by fajn, aby sme v zastupiteľstve všetci spravili spoločensky reštart a začali pracovať spolu pre naše mesto. Neverím tomu, že sa nenájdu riešenia a kompromisy. Ľudí nezaujímajú zvady medzi poslancami. Chcú vidieť výsledok a o štyri roky nám budú môcť vystaviť vo voľbách vysvedčenie. Však na to tie voľby vlastne sú, však?“

Ilustračné foto z volieb. Foto – autor

Roveň

Milan Šlávka – „Kandidoval som v inom obvode ako doteraz a trochu som bol v napätí, ako ľudia zareagujú. Dúfal som, že prejdem, ale som milo prekvapený, akú veľkú podporu a dôveru som dostal. Cítim aj isté zadosťučinenie, lebo nedávno jeden z poslancov spochybnil mandáty poslancov z menších obvodov, tak môj je teraz určite silnejší.

Podporujem vedenie mesta a primátora. Chcem prispieť, aby zastupiteľstvo bolo jednotnejšie, aby sa nebojovalo o každý jeden hlas, ale hľadal sa čo najširší konsenzus pri hľadaní a presadzovaní zámerov.

Kampaň určite nebola taká, ako by som si ju predstavoval, ale zisťujem, že aj inde sú spory a trecie plochy a neraz ešte väčšie. V rámci celého Slovenska sa to zhoršuje. Na druhej strane, nechcem, aby ľudia, ktorí volili inak, ako bol výsledok, zostali sklamaní. Podporme vedenie mesta, a myslím, že toto obdobie dopadne dobre.“

Juraj Burgan – „Ľudia poznali už môjho otca, ktorý bol osem rokov poslanec (2002 – 2010), a to mi mohlo vo výsledku pomôcť. Na druhej strane, stretol som sa aj s reakciami, že som zo strany akej som, takže hoci proti mne nič nemajú, voliť ma nebudú.

Osobne som však mojím výsledkom vo voľbách milo prekvapený. Získal som vysoký počet hlasov, čo na prvú kandidatúru vôbec nie je zlé. Na druhej strane mi je ľúto, že M. Furdek a O. Konderík, kolegovia z KDH neprešli. Vôbec ľudí z KDH prešlo málo, a preto to nebude ľahká práca v zastupiteľstve.

Voľby ma v mnohom prekvapili aj zaujali. Ľudia na Rovni chceli evidentne zmenu, zrejme neboli až tak spokojní s bývalými poslancami. Na druhej strane, pán Šlávka tu tiež ako nováčik dominoval, pritom som ho v kampani registroval len veľmi málo. Spoločne nás však čaká veľa práce, lebo Roveň je podľa mňa výrazne zanedbaná.

V zastupiteľstve vzniká viacero skupín, a zrejme bude opäť názorovo rozdrobené. Je tam niekoľko silných individualít, sebavedomých ľudí a bude na primátorovi, ako to všetko dokáže dať dohromady. Myslím, že diplomaciou a hľadaním konsenzu dokážeme riešiť veci ako poslanci spoločne.

KDH tak určite bude postupovať jednotne. Nebudeme hľadať výhody pre seba, ale pre mesto a občanov. Nebudeme sa vyhraňovať a hrať sa niekde sami v kútiku, na druhej stane, podliezať hodnoty, ktoré zastávame, nebudeme. A čo som to sledoval, často sú veľmi odlišné od niektorých ľudí. Kompromisy musia robiť všetky strany.”

Peter Štupák – „V prvom rade by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí má vo voľbách podporili a dali mi svoj hlas.

Výsledky volieb treba akceptovať, zvíťaziť mohol len jeden kandidát na primátora. Zvolenie ôsmich nových poslancov vnímam veľmi pozitívne, verím, že to bude prílev novej energie a snahy zobudiť a naštartovať náš Ružomberok.

Mojou prioritou sú všetky zámery a plány, ktoré mám vo svojom volebnom programe. Srdcovou záležitosťou je výstavba novej Mestskej plavárne. Chcem presadiť, aby plavecké kurzy pre základné a materské školy v Ružomberku boli bezplatné, podporiť individuálnu výstavbu a výstavbu bytových domov a cyklochodníkov. Mienim iniciovať výstavbu kaplnky na sídlisku Roveň, rekonštrukciu existujúcich športovísk, vyriešiť stav s oplotením pozemku pri plavárni, podporiť urbanizáciu Sola, výstavbu kontajnerových stojísk a celkovo sa podieľať na zlepšení životného prostredia.

Chcem aktívne podporiť všetky dobré nápady a návrhy, hľadať spoločné cesty a prieniky s inými poslancami v záujme dosiahnutia prosperity mesta a spokojnosti jeho obyvateľov.

Želám nám všetkým, aby sa vzájomné vzťahy medzi poslancami a s primátorom budovali na základe slušnosti a čestnosti. Len tak sa dá dospieť k správnym rozhodnutiam.“

Nezvolení, súčasní poslanci mestského zastupiteľstva

Michal Slašťan – „Primátorské voľby mi neprináleží hodnotiť, pretože voliči rozhodli jasne v prospech víťazného kandidáta. Všetkým nám je jasné, že keby sa niektorí z troch kandidátov spojili, víťaz primátorských volieb by bol zrejme iný.

Výsledky poslaneckých volieb ma trochu prekvapili, pretože prešlo niekoľko poslancov, ktorých aktivita počas štvorročného obdobia bola nulová. Skutočne neviem pochopiť, čím týmto poslanci oslovili svojich voličov. Na druhej strane som rád, že prešla väčšina poslancov, ktorá brala svoju prácu vážne a ako človek, ktorý viedol veľkú časť zastupiteľstiev v minulom volebnom období, to môžem zodpovedne prehlásiť. Napriek tomu gratulujem všetkým poslancom k získanému mandátu a verím, že vynaložia veľa síl na rozvoj nášho mesta.

Možno som trochu volebnú kampaň podcenil, no znovu sa potvrdilo, že nestačí cez volebné obdobie len tvrdo pracovať, ale často populistická kampaň tento fakt prekoná. Som presvedčený, že som bol v primeranom kontakte s občanmi v mojom volebnom obvode a snažil som sa spolu s kolegom Rončákom riešiť ich problémy, ale asi len tento moment nestačí. Na druhej strane je úplne normálne, keď kandidát na poslanca v piatom volebnom období nie je úspešný. Nič nie je večné, je to prirodzená generačná výmena.

Želal by som si, aby v budúcom zastupiteľstve už nebolo toľko nenávisti a invektív, ale skôr reálnej práce  a dobrých rozhodnutí v prospech občanov mesta. Myslím si, že vedenie mesta bude mať väčšiu podporu v poslaneckom zbore a rozhodnutia poslancov budú kvalifikované a posunú vývoj v meste dopredu.

Rozhodnutie o postupe poslancov za KDH v novom zastupiteľstve a ich priklonenia sa na nejakú stranu bude len a len na nich a budúcom predsedovi poslaneckého klubu. Svoj názor im však vo vnútri poviem.”

Ladislav Valent – „Som presvedčený o tom, že za tých dvanásť rokov som dopomohol k vybudovaniu Klačna. Všetkým obyvateľom ďakujem za podporu. Mrzí ma, že nebudem môcť prispieť k dokončeniu športového areálu o ktorý som bojoval už za éry Vladimíra Lajčiaka a chcel som prispieť k tomu, aby na Klačne vznikol. To mi je ľúto, ale určite sa môžem každému obyvateľovi Klačna pozrieť do očí.“

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.