S mestskou politikou sa lúčia traja poslanci

Byť na výslní, mať informácie, rozhodovať o vývoji vecí v meste. O príjemné stránky politiky príde po tomto volebnom období hneď trojica poslancov.

U každého z nich je na to iný dôvod. Stanislav Bella (KDH) bol v mestskom zastupiteľstve nepretržite od roku 2002. Počas štyroch funkčných období zažil štyroch primátorov, Jánovi Pavlíkovi robil v rokoch 2010 – 2014 viceprimátora zodpovedného za školstvo, kultúru, šport a sociálne veci.

Končí v najlepšom

Stanislav Bella. Foto – Marek Hasák

„Nielen športovci hovoria, že v najlepšom treba skončiť. Osemkrát som kandidoval v rôznych typoch volieb  a vždy to bolo úspešné. Po šestnástich rokoch v politike dozrel čas aby som skončil. Dávam tým priestor mladším kolegom aby sa mohli prezentovať vo verejnom živote,“ povedal Bella pre Ružomberský magazín.

Ešte na jar v rozhovore pre naše noviny trojnásobný župný poslanec priznal, že komunálna politika sa medzičasom zmenila k horšiemu. Dohody neplatia a zámery sa neposudzujú podľa ich prospešnosti či racionality, ale podľa osôb, ktoré ich vymysleli.

„Politika sa dá robiť aj bez invektív, zlosti, kriku a znevažovania kolegov, ktorí majú iný názor. Aj preto sa chcem teraz úprimne poďakovať všetkým, ktorí mi počas môjho pôsobenia dôverovali a podporovali ma,“ dodal Bella.

Nechce byť viac v opozícií

Iným prípadom je poslanec Ivan Rončák. Odborník na legislatívu a transparentné konanie v samospráve sa do zastupiteľstva dostal v roku 2010 a ako člen zoskupenia Ružomberok bez korupcie bol členom silnej opozičnej skupiny. Zaviedol kultúru poslaneckých odpočtov, ktoré pravidelne zverejňoval, na svojom blogu publikoval články o miestnej politike. Postupne prestal, za čím bola aj jeho rastúca nespokojnosť s pomermi v ružomberskej samospráve.

„Ružomberok potrebuje zásadnú zmenu vo výkone samosprávy. Tú dokáže zabezpečiť len nový primátor mesta. Som pripravený pomôcť, ak o to prejaví záujem. Nechcem byť tretíkrát opozičným poslancom. Buď budem súčasťou vládnuceho tímu v exekutíve alebo nebudem pri rozhodovaní vôbec,“ zdôvodnil Rončák svoj odchod z politiky.

Stratil dôveru

Kým Bella s Rončákom odchádzajú z mestského politického ringu dobrovoľne, o odchode Jána Kolíka to neplatí. Poslanec, ktorý sa do zastupiteľstva dostal ako nováčik v roku 2014, končí hneď po štyroch rokoch.

Hoci najprv kandidoval ako nezávislý, teraz sa rozhodol hájiť farby politickej strany Spolu – občianska demokracia. A to sa mu stalo osudným. Strana ho týždeň po zaregistrovaní z kandidátky vylúčila.

„Stratil dôveru predsedníctva strany. Dôvody nebudeme vysvetľovať vzhľadom na súkromie kandidáta,“ odpovedala hovorkyňa strany Silvia Hudáčková.

„Je za tým diskreditačná kampaň od ľudí z mesta. Neviem o tom, že by som pochybil. Povedali mi len, že prišli nejaké sťažnosti. Teraz to chcem celé prešetriť a chcem pred stranou očistiť svoje meno,“ uviedol Kolík s tým, že nevie, či za politickými problémami môže byť jeho finančne veľmi úspešné podnikanie v posledných rokoch.

Obchodovanie so zbraňami, z ktorého je verejne obviňovaný, poprel, na podpis pod petíciou za vystúpenie z NATO si nepamätá. Prípadnú ďalšiu politickú kariéru si chce ešte premyslieť.

Odišiel kvôli zákonu

Ešte predtým, ako sa otvorili volebné miestnosti, odstúpil aj prvý z kandidátov na poslanca. Vo volebnom obvode Satelity nebude napokon kandidovať vojenský lekár Miroslav Obtulovič, ktorý sa kandidatúry tri týždne pred voľbami vzdal.

Redakcii Ružomberského magazínu uviedol, že je za tým možný konflikt so zákonom, ktorý zakazuje profesionálnym vojakom byť v politickej funkcii. A hoci to nemal presne právnicky vyložené, nechcel kvôli politike riskovať svoje povolanie.

Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov je v tomto jasný: „Štátna služba profesionálneho vojaka sa skončí prepustením, ak bol zvolený, poverený alebo vymenovaný do funkcie  poslanca zastupiteľstva vyššieho územného celku, poslanca mestského zastupiteľstva alebo poslanca obecného zastupiteľstva, za ktorej výkon poberá odmenu.“ Zákon sa vzťahuje aj na kandidatúru vojakov na starostov, primátorov a županov.

Titulná fotografia – Ivan Rončák (vľavo) a Ján Kolík (vpravo) počas rokovania mestského zastupiteľstvo. Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.