Igor Čombor: Moje víťazstvo treba brať pozitívne, ľudia sa budú mať lepšie

Prinášame vám prvé reakcie staronového primátora a jeho neúspešných protikandidátov na sobotňajšie výsledky volieb.

Pred kamerami a mikrofónmi hovorili o vzájomných ponukách na spoluprácu, ale aj o demagogickej a (ne)férovej kampani.

Čombor: Bolo to tesné víťazstvo

Igor Čombor sa so svojimi podporovateľmi stretol v sobotu večer v Hoteli Kultúra. Tu bola nálada najveselšia. Za zatvorenými dverami bolo počuť hudbu, spev a radostnú vravu.

„Ďakujem všetkým mojím voličom – úprimne a srdečne. Ale cením si a ďakujem aj tým, ktorí prišli ukázať občiansku uvedomelosť a volili,“ reagoval staronový primátor, ktorý si myslí, že jeho kampaň nebola až taká mohutná a dlhá ako to prezentovali jeho protikandidáti. Nemal vraj na ňu popri primátorských povinnostiach čas.

„Mojím víťazstvom sa nestalo nič zlé. Naopak, stala sa dobrá vec a ľudia to pozitívne pocítia na zvýšenej kvalite života. Ale blahoželám mojím súperom k predvolebným čestným postupom v boji za presadenie sa. A rovnako aj k ich výsledkom. Bolo to v podstate tesné víťazstvo a oni sa ukázali ako schopní politici, ktorú majú na vyššie pozície ako v súčasnosti zastávajú,“ hovoril Čombor o neúspešných protikandidátoch.

Pri otázke na viceprimátora vytiahol primátor spomienku na zosnulého Oldricha Lauka a zopakoval meno úspešného poslaneckého kandidáta z Klačna, Michala Lazára, ktorý sa stane jedným z jeho viceprimátorov.

„A vyberieme aj druhého, schopného, ale meno teraz nepoviem. Smrť Oldricha Lauka bola veľká strata a veľká chyba bola nemenovať nového viceprimátora. Ak by som to urobil, dokázali by sme za tie štyri roky ďaleko viac,“ uviedol Čombor, ktorý sa teší aj z obmeny mien v zastupiteľstve.

Zároveň priznáva, že jeho práca s poslancami musí byť ďaleko aktívnejšia, ako poradný orgán primátora sa preto vráti mestská rada.

Karol Javorka (vpravo) v čase, keď už poznal výsledok volieb. Foto – autor

Javorka: Ružomberčania zmenu nechceli

Karol Javorka sa stretol so svojimi podporovateľmi a priaznivcami v kolibe Richtárka v Čutkovskej doline. „Ružomberčania si zvolili – ponúkol som nádej na zmenu, no nevybrali si ju. Ďakujem ale všetkým, ktorí tu nádej mali, dali mi svoje hlasy a som hrdý na ich podporu,“ boli prvé slová jedného zo sklamaných kandidátov.

Javorka nevynechal ani slová o antikampani, ktorá bola proti nemu a jeho tímu vedená. „Myslím, že sme to pocítili najviac. Bola koncentrovaná na moju osobu, rodinu, ľudí a prácu. Neviem, čím som si to zaslúžil. Asi sa niekto veľmi bál o svoj výsledok. Mrzí ma však, že sme v Ružomberku takýchto vecí schopní,“ hovoril Javorka.

„Kandidoval som, lebo som nebol spokojný a nemal dôveru voči tomuto vedeniu mesta a nemyslím si, že sa to nejakým spôsobom teraz zmení. Ale rozhodli ľudia, nie antikampaň,“ dodal Javorka.

Pýtali sme sa ho aj na možnosť spojenia sa kandidátov, ktorí mali ambíciu vystriedať doterajšieho primátora, o čom sa pred voľbami dlho hovorilo, ale napokon k ničomu neprišlo. „V tomto mám svedomie čisté. Páni Bednárik a Kolár vedia, o čom hovorím. Z mojej strany bola snaha o dohodu. Napokon som však po televíznej diskusii dospel k pocitu, že kandidujú traja ľudia proti mne, a nie za zmenu vo vedení mesta,“ uzavrel Javorka.

Róbert Kolár neskoro v noci vo svojom volebnom štábe. Foto – autor

Kolár: Rozprávali sme sa, no ponuka neprišla

„Nikdy sme sa pri vzájomných rokovaniach nedostali tak ďaleko, aby padol konkrétny návrh. Oni nemali čo odmietnuť, ja som nemal čo odmietnuť. Konkrétny návrh som nedal, ani nedostal,“ uviedol na margo vzájomných predvolebných dohôd Róbert Kolár, ktorý napokon v primátorských voľbách skončil na treťom mieste.

Volebný večer trávil so svojimi podporovateľmi v centre mesta v Afrodite. Pocity sklamania alebo zanedbanej práce počas kampane nemal. „Neurobil by som nič inak. S ľuďmi okolo mňa sme spravili všetko preto, aby sme boli úspešní a som spokojný, ako sme to robili. Zodpovednosť je na tom, kto je víťaz. Chcem poďakovať všetkým Ružomberčanom za rozhovory so mnou a za podporu, ktorú som od nich cítil,“ zhodnotil Kolár.

Rovnako ako Igor Čombor sa aj on rozhodol nekandidovať do zastupiteľstva. Na svoje premiérove štyri roky v poslaneckých laviciach tak nenadviaže. Ako chybné rozhodnutie to nevníma. „Rozmýšľal som o tom dlho, hľadal plusy a mínusy, a po zrelej úvahe som dospel k tomu, že ako poslanec nemám taký výtlak na presadenie zmien v meste. Preto som chcel byť iba primátor. Pomôcť mestu môžem aj teraz, ako neposlanec, bude to ale ťažšie,“ priznal Kolár.

Padla aj otázka na mieru intenzity vyhranenia sa voči súčasnému primátorovi v kampani. „Nevnímam to tak, že by som sa nevyhranil,“ odvetil Róbert Kolár, ktorý sa s komunálnou politikou vo volenej funkcii minimálne na štyri roky lúči.

Ján Bednárik počas volebnej noci, keď už poznal konečné výsledky. Foto – autor

Bednárik: Voľby rozhodla demagógia

Ján Bednárik trávil volebný večer v Hoteli Áčko. Ani pri ňom nechýbali podporovatelia, kolegovia z KDH, viacerí poslanci a kandidáti na poslancov. „Voľby sú také, buď vyhráte alebo prehráte. Teraz som prehral. O výsledku rozhodla demagógia,“ povedal v prvej reakcii celkovo štvrtý Bednárik.

„Začali sme s kampaňou trochu neskoro, ale to bolo podmienené nejasnosťami okolo mojej kandidatúry v strane KDH. Osobne by som nič neurobil inak. Ľudia si musia uvedomiť, čo kto hovorí a čo robí. Stále si nevážime tých, ktorí držia slovo. Kým toto ľudia nepochopia, tak veria demagógii,“ narážal Bednárik na bohaté predvolebné sľuby a ich otáznu realizovateľnosť.

Aj on odpovedal na otázku, prečo medzi tromi vyzývateľmi Igora Čombora, ktorí deklarovali nespokojnosť s vývojom mesta, neprišlo k dohode, ktorá mohla šance niektorého z nich zvýšiť: „Keby Ružomberčania naozaj túžili po zmene, tak by si ju zvolili, aj keď sme boli traja protikandidáti. Ja som nedal žiadnu ponuku a dostal som len jednostranné, aby som sa ja vzdal. Bolo to v čase, keď sme kampaň ešte ani nezačali.“

Novému primátorovi nechal aj jednoduchý odkaz: „Nech teraz splní to, čo povedal.“

Titulná fotografia – Staronový primátor Igor Čombor počas volebnej noci. Foto – autor

Róbert Kolár je spolumajiteľom spoločnosti R PRESS, s.r.o., ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.