Obec pod Chočom trápi rozdrobenosť pozemkov

Valaská Dubová si pripomína 700. výročie od prvej písomnej zmienky. Vymenili verejné osvetlenie, dopravu odľahčili parkoviská a stavajú novú požiarnu zbrojnicu.

Obec Valaská Dubová si v tomto roku pripomína 700. výročie od prvej písomnej zmienky. Je jednou z liptovských obcí na rozhraní dvoch okresov – Ružomberok a Dolný Kubín. V posledných rokoch sem chodí, vďaka dominante Veľký Choč (1611 m), čoraz viac turistov. Slúži ako východzia stanica pri výstupe na jeho vrchol. O živote v obci, nedávnych, súčasných i plánovaných aktivitách či rozvojových plánoch nám porozprával starosta Igor Tulinský.

Igor Tulinský, starosta obce Valaská Dubová. Foto: Lívia Dvorská

Vo Valaskej Dubovej žije bezmála 800 obyvateľov. Počet ľudí je niekoľko rokov stabilizovaný. „Ľudia aj z iných oblastí majú záujem u nás bývať, chcú u nás stavať. Problémom je veľká rozdrobenosť pozemkov. Ide o 45O-tisíc metrov štvorcových. Preto v obci už štvrtým rokom robíme drobné pozemkové úpravy v smere na Dolný Kubín až na Brestovú,“ hovorí  starosta. V obci evidujú vyše 800 účastníkov konania.

Cena elektriny ako minulý rok

„Zvýšenie zálohových faktúr sa dotýka všetkých a nás nevynímajúc. Našťastie, ešte v tomto roku máme zazmluvnené ceny elektriny na úrovni minulého roka a roka 2021. Vďaka tomu budeme mať v roku 2023 o trochu menej výdavkov ako iné obce,“ poznamenal starosta.

Novinkou od minulého roka sú orientačné smerovníky, z ktorých časť je aj podsvietená. Začnú svietiť, akonáhle sa zotmie. Podľa starostu spotrebujú len minimum elektrickej energie. K informačnému systému patrí aj panel pre turistov, aplikácie a mapy. Celý informačný systém stál 15-tisíc eur. Peniaze pochádzali z eurofondov cez Miestnu akčnú skupinu (MAS) Dolný Liptov.

Nové podsvietené orientačné smerovníky v obci Valaská Dubová. Foto: Lívia Dvorská

Vypínať svetlá neplánujú

Obec v tomto roku hospodári s rozpočtom 300-tisíc eur, z toho za verejné osvetlenie (VO) zaplatia okolo 5-tisíc eur. Pred šiestimi rokmi kompletne vymenili celé VO. Dovedna majú 168 svetelných bodov.

„Pôvodné žiarovky sme vymenili za ledkové, čo pre dedinu predstavuje významnú úsporu elektriny. Oproti minulému roku je to približne jedna tretina. K vypínaniu osvetlenia sa nechystáme pristúpiť, bezpečnosť a ochrana ľudí je pre nás prvoradá. Pomáha nám k tomu aj kamerový systém, ktorý sa snažíme postupne rozširovať,“ konštatoval I. Tulinský.

Vandalizmus v obci zatiaľ nezaznamenali, podľa starostu obce problém niekedy predstavujú tzv. „zberači železa“ aj z cudzích dedín, ktorí sa ho snažia následne speňažiť. Valaská Dubová je nástupná stanica na Choč, kam chodia ročne stovky turistov.

Využitý polyfunkčný objekt 

Obec prevádzkuje materskú školu, momentálne s dvoma triedami a tridsiatimi deťmi. V minulosti tu bola aj základná škola – málotriedka, ktorú pre nízky počet detí zatvorili. Ak by došlo k ich zvýšeniu, starosta sa nebráni myšlienke školu opätovne otvoriť. Nemyslí si však, že to bude v dohľadnej dobe. Minimálne, kým nezačne ďalšia bytová alebo domová výstavba. „Ročne sa u nás narodí menej ako desať detí a nie každý rodič po dovŕšení veku povinnej školskej dochádzky musí zapísať dieťa k nám,“ zamýšľa sa prvý muž obce.

Materská škola, kultúrny dom a obecný úrad, posilňovňa i vývarovňa sídlia v jednom polyfunkčnom objekte. Jeho priestory sú, podľa vedenia obce, využité. Vďaka tomu, že sem škôlku presťahovali, obec ušetrí aj na energiách.

Z pohľadu úspor to bol veľmi dobrý krok. Na elektrine i vykurovaní. Pred štyrmi rokmi, keď bola ešte v inom objekte, sme platili len za elektrinu okolo 1500 eur mesačne,“ zamýšľa sa starosta. Dva roky dozadu v budove prerábali kotolňu na štiepku, pelety a drevo.

Stavajú novú zbrojnicu, zberný dvor musí počkať

Igor Tulinský (KDH) je vo funkcii starostu tretie volebné obdobie. V novembrových komunálnych voľbách nemal žiadneho protikandidáta. Hovorí, že vedenie obce sa snaží zapájať do výziev a následne projektov na získanie grantov vo viacerých smeroch. Kým však neskončia pozemkové úpravy, s väčším rozvojom infraštruktúry a jej rozvojom, napríklad s vybudovaním zberného dvora, nerátajú. Starosta poznamenáva, že v rámci eurofondov trápi obce veľká byrokracia a časová náročnosť.

Z rozpočtu obce pôjde na investičné aktivity približne 25-tisíc eur. Jednou z nich je stavba novej požiarnej zbrojnice na mieste pôvodnej. „Starý objekt, postavený v štyridsiatych rokoch minulého storočia, už nevyhovoval. Snáď sa nám ho podarí koncom tohto roka, alebo najneskôr začiatkom budúceho roka, skolaudovať,“ verí starosta.

Na tento účel dostala obec od štátu 30-tisíc eur, plus 120-tisíc eur použije obec z úverových peňazí. Jednou z investícií bude vybudovanie ihriska, kde z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR dostali dotáciu 50-tisíc eur.

Parkoviská odľahčili dopravu, problémom je svahovitý terén

Dobrou investíciou bolo v minulosti vybudovanie troch parkovísk mimo centra obce pre turistov, ktorí smerujú z obce na Choč. Podľa starostu to výrazne odľahčilo dopravu v dedine. Cez víkend ňou niekedy prejde aj tristo turistov. „Chuť na ďalšie investície by aj bola, ale všade človek naráža na strop – financie,“ uzatvára starosta.

Problém vo Valaskej Dubovej predstavujú cesty a svahovitý terén. Údržba ciest je náročná najmä v zimnom období. „Vyhovuje nám, kým nie je sneh, alebo je ho menej. Iba 400 metrov komunikácií je štátna cesta. Zvyšok predstavujú obecné komunikácie. Vlani sme kúpili stroj na odhŕňanie snehu. Stačí, keď napadne 5 cm snehu a už musíme odhŕňať. Vlani sme minuli 180 ton štrku na posyp ulíc, keďže cesty nesolíme,“ uzatvoril starosta.

V obci pracujú kultúrne i športové zložky, napríklad folklórny súbor Choč, ktorý vstupuje najmä na miestnych podujatiach. Obyvatelia si v tomto roku pripomenú okrúhle výročie vzniku obce, ktoré chystajú v lete. „Odpust“ býva na Michala, ktorému je zasvätený tunajší rímskokatolícky kostol.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.